Поради щодо лікування фіброміалгії

Поради щодо лікування фіброміалгії
Поради щодо лікування фіброміалгії

Останнє оновлення: 08 грудня, 2018

Лікування фіброміалгії є однією з найбільших проблем у сучасній медицині. Сьогодні досі невідомо, що викликає це захворювання, тому це накладає величезні обмеження під час пошуку лікування.

Однак ми знаємо напевно, що це викликає великі незручності для пацієнтів. Фіброміалгія характеризується тим, що викликає загальний і хронічний біль, особливо в опорно-руховому апараті.

Науковці зуміли визначити, що вона має ревматологічне походження. Було також встановлено, що біль від цього захворювання викликає нервовий дисбаланс. Проте точно зрозуміло, що лікування фіброміалгії має складатися з кількох процедур.

Загальні ознаки фіброміалгії

ознаки фіброміалгії

Фіброміалгія – це хвороба, яка іноді робить людину недієздатною. Найбільш важко витримати цей біль, який є більш інтенсивним і тривалим, ніж звичайний біль. Він також розсіюється і впливає на різні частини тіла водночас.

Діагностувати фіброміалгію дуже складно. Дотепер немає лабораторних досліджень, які дали б змогу її ідентифікувати. Діагностика хвороби зазвичай залежать від клінічного дослідження пацієнта на 18 точках тиску.

Важливо звернути увагу на такі симптоми:

 • втома
 • скутість
 • розлади сну
 • когнітивне погіршення
 • депресія і тривога
 • шлунково-кишкові розлади

Фахівці класифікують фіброміалгію на чотири типи, щоб полегшити лікування:

 • І: немає супутньої хвороби
 • II: коли водночас наявні ревматичні та аутоімунні хвороби
 • III: наявні серйозні психопатологічні зміни
 • IV: пацієнтам здається, що вона в них є

Лікування фіброміалгії

Лікування фіброміалгії наразі не має на меті повне зцілення, воно лише пом’якшує захворювання. Іншими словами, кінцева мета – зменшити симптоми, тобто дати змогу пацієнту підтримувати нормальну роботу й забезпечити найкращу якість життя.

Багато фахівців рекомендують короткочасну когнітивно-поведінкову психотерапію.

Крім того, лікування фіброміалгії вимагає різних планів дій. В основному варто розглянути ці три аспекти:

 • керування болем
 • збільшення функціональності
 • психосоціальний стан пацієнта

Одним із найважливіших елементів лікування є робота з пацієнтом. Отже, без повної та свідомої співпраці пацієнта практично неможливо будь-яке лікування. Крім того, чим більшою мірою пацієнт дотримується лікування, тим більшими є шанси на одужання.

Фармакологічне лікування фіброміалгії

Лікування фіброміалгії включає фармакологічний компонент. У цьому випадку лікарі використовують дозу анальгетиків та / або протизапальних засобів. Серед препаратів, які вони зазвичай призначають, – трамадол, парацетамол або обидва ці препарати.

НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати) не є настільки ефективними в боротьбі з болем. Їх, як правило, призначають як додаткову міру та майже завжди на короткостроковій основі.

Інші незвичайні види медикаментів включають бензодіазепіни, м’язові релаксанти, протизапальні засоби, антидепресанти та стероїди. Крім того, самолікування є надзвичайно небезпечним у цих випадках, а ефективність препаратів завжди обмежена.

Фізична активність

Часті фізичні навантаження є важливим елементом лікування фіброміалгії. Це не тільки полегшує фізичну працездатність пацієнта, але й також сприяє швидкому зменшенню симптомів.

вправи для лікування фіброміалгії
Вправи та спорт мають відповідати потребам кожної людини. Саме лікар має наставляти пацієнта на поступове збільшення навантаження. Найкращий вид фізичних вправ – аеробний, оскільки він суттєво підвищує ефективність роботи тіла.

Плавання та інші форми гідротерапії та аквагімнастики виявилися дуже корисними для пацієнтів із фіброміалгією. Також рекомендуємо такі релаксантні методики, як Тай-Чи та йога.

Психотерапія та інші ефективні заходи

Звісно, під час лікування фіброміалгії дуже важливо розвинути конструктивне ставлення до своєї хвороби. Також часто люди, які страждають на цей розлад, дуже дратівливі. Вони можуть впадати в смуток або депресію, що погіршує їхні симптоми.

психотерапія для лікування фіброміалгії
Отже, фахівці рекомендують когнітивну поведінкову терапію для протидії цим ефектам.

У принципі, це допоможе пацієнтам не дати змогу фіброміалгії ізолювати їх та не перетворитися на чинник, який впливає на їхні міжособистісні стосунки.

Деякі пацієнти навіть повідомили про поліпшення після лікування акупунктурою, хіропрактикою та гомеопатією.

Перш ніж вирішити звернутися до цих практик, спочатку необхідно проконсультуватися із досвідченим лікарем. • Mease, P. J., Arnold, L. M., Bennett, R., Boonen, A., Buskila, D., Carville, S., … Crofford, L. (2007). Fibromyalgia syndrome. In Journal of Rheumatology. https://doi.org/10.1046/j.1563-258X.2003.03037.x
 • Bellato, E., Marini, E., Castoldi, F., Barbasetti, N., Mattei, L., Bonasia, D. E., & Blonna, D. (2012). Fibromyalgia syndrome: Etiology, pathogenesis, diagnosis, and treatment. Pain Research and Treatment. https://doi.org/10.1155/2012/426130
 • Arnold, L. M. (2010). The Pathophysiology, Diagnosis and Treatment of Fibromyalgia. Psychiatric Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.psc.2010.01.001
 • Imamura, M., Cassius, D. A., & Fregni, F. (2009). Fibromyalgia: From treatment to rehabilitation. European Journal of Pain Supplements. https://doi.org/10.1016/j.eujps.2009.08.011
 • Collazo Chao, E. y Muñoz Reina, MD (2013). Craneopuntura y acupuntura en el tratamiento de pacientes con fibromialgia. Estudio prospectivo aleatorizado. Revista Internacional de Acupuntura, 7 (1), 6–11. https://doi.org/10.1016/s1887-8369(13)70077-2.
 • Pattman, Jacqueline & Hall, Jane & Record, Eirwen. (2013). Effectiveness of Aquatic Physiotherapy in Clinical Practice. International Journal of Aquatic Research and Education. 7. 396-406. 10.25035/ijare.07.04.09.
 • Munguía-Izquierdo, Diego & Legaz-Arrese, Alejandro. (2009). Assessment of the Effects of Aquatic Therapy on Global Symptomatology in Patients With Fibromyalgia Syndrome: A Randomized Controlled Trial. Archives of physical medicine and rehabilitation. 89. 2250-7. 10.1016/j.apmr.2008.03.026.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.