Причини та методи лікування нетримання сечі

Нетримання сечі - це ситуація, яка частіше трапляється у дітей, жінок та літніх людей. У цій статті ми розповімо про симптоми, причини та можливе лікування нетримання сечі.
Причини та методи лікування нетримання сечі

Останнє оновлення: 23 травня, 2020

Нетримання сечі призводить до неможливості контролю над сечовим міхуром. Однак це не хвороба. Натомість це наслідок порушень, які впливають на сечовий міхур. Дізнайтеся більше про способи лікування нетримання сечі.

Визначальною характеристикою нетримання сечі є мимовільна втрата сечі. Людина із нетриманням сечі не може контролювати свій сечовий міхур, тому сеча просочується в невідповідний час. Іноді сеча просочується, коли ви робите якісь зусилля, наприклад, чхаєте і кашляєте. В іншому випадку це може статися тому, що ваш сечовий міхур переповнений.

Нетримання сечі – це не лише проблема фізичного здоров’я. Також ті, хто страждає від цього, відчувають соціальні наслідки. Вони часто бояться витоку в невідповідний час або перед іншими людьми.

Причини нетримання сечі

Тимчасове нетримання сечі виникає, коли нетримання триває недовго. Їжа, напої або ліки, що стимулюють вироблення сечі, можуть його викликати. Щойно сечогінний ефект припиняється, нетримання сечі зникає.

Деякі речовини, які можуть це спричинити: безалкогольні напої, алкоголь, цитрусові, а також певні ліки проти підвищеного артеріального тиску. Інші причини:

 • Сечові інфекції: подразнення сечового міхура може бути досить інтенсивним, щоб викликати витік сечі.
 • Закреп: кишківник розташований близько до сечового міхура і може його стимулювати, якщо у вас закреп.
 • Вагітність: під час вагітності як гормональні зміни, так і збільшення матки можуть зробити ваш сечовий міхур гіперактивним.
причини нетримання сечі

Причини хронічного нетримання сечі

З іншого боку, нетримання сечі, яке триває деякий час, має й інші причини:

 • Пролапс: коли тазові м’язи ослаблені, тазові органи опускаються. Наприклад, це трапляється у жінок зі складними або множинними пологами. Опускання цих структур називають «пролапсом».
 • Вік: старіння послаблює м’язи у вашому тілі, зокрема м’язи сечового міхура. У жінок під час менопаузи знижується естроген, а також псуються тканини сечовидільної системи.
 • Гінекологічні операції: сечовий міхур – це орган, який тримають на місці інші органи, зокрема матка. Коли жінки перенесли операцію на цій ділянці, у них може виникнути нетримання сечі.
 • Проблеми з простатою: у чоловіків проблеми з простатою найчастіше викликають нетримання сечі. Перша з них – доброякісна гіперплазія передміхурової залози, і, що серйозніше, друга – рак передміхурової залози.
 • Неврологічні розлади: деякі проблеми нервової системи можуть вплинути на нерви в сечовому міхурі і змусити його просочитися. Технічний термін – “нейрогенний сечовий міхур”. Насправді це може статися при таких розладах, як хвороба Паркінсона або розсіяний склероз.
 • Психологічні причини: стрес або тривога можуть також спричинити цю проблему з сечовим міхуром. Приклад цього – нічне недержання сечі у дітей до шести років.
методи лікування нетримання сечі

Нефармакологічні методи лікування нетримання сечі

Для лікування нетримання сечі не завжди потрібні ліки. Одна з головних рекомендацій – регулювати, скільки рідини ви випиваєте протягом дня. Це можна зробити, не зменшуючи кількість. Насправді ви можете змінити графік споживання рідини, щоб запобігти утворенню великої кількості сечі за короткий час.

Найкращий графік, якого варто дотримуватися, – більше води вранці, а потім зменшувати протягом дня. Дітям, які мочаться в ліжко, іноді краще вечеряти раніше. Так буде більше часу між їжею та сном.

Ліки

Іноді, скільки б ви не намагалися, ви не можете розв’язати проблему самостійно. Тоді вам можуть знадобитися ліки Нетримання сечі, яке викликане захворюванням, потребує специфічних ліків.

Ці препарати спрямовані на те, щоб сечовий міхур не скорочувався мимоволі. Окрім того, вони гарантують, що уретра залишається закритою, коли сеча потрапляє в сечовий міхур. Для цього лікарі зазвичай призначають антихолінергічні препарати.

Цей тип ліків ускладнює скорочення м’язів сечового міхура. Найпоширеніший з них – оксибутинін. Антихолінергічні препарати дуже ефективні, але можуть викликати деякі неприємні побічні ефекти. Однак пацієнти, які страждають на глаукому та серцеву аритмію, не можуть приймати цей препарат. Тим, у кого немає протипоказань, якщо побічні ефекти занадто інтенсивні, необхідно поговорити з лікарем щодо припинення лікування.

Нарешті, якщо ні дієта, ні ліки не працюють, останній варіант – операція. • García-González, José Juan, y Espinosa-Aguilar, Amilcar, y Vladislavovna Doubova, Svetlana, y Peña-Valdovinos, Abel, y Reyes-Morales, Hortensia (2008). Guía para el diagnóstico y tratamiento de la incontinencia urinaria en adultos mayores. Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social, 46 (4), 415-422. [Fecha de consulta 27 de julio de 2020]. ISSN: 0443-5117. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=457745522011
 • Madhuvrata P, Cody J, Ellis G, Herbison G, Hay-Smith E. Fármacos anticolinérgicos para el tratamiento sintomático de la vejiga hiperactiva en adultos. Cochrane Database of Systematic Reviews 2012 Issue 1. Art. No.: CD005429. DOI: 10.1002/14651858.CD005429
 • D.E. Irwin, I. Milsom, S. Hunskaar, K. Reilly, Z. Kopp, S. Herschorn, et al.Population-based survey of urinary incontinence, overactive bladder, and other lower urinary tract symptoms in five countries: results of the EPIC study. Eur Urol., 50 (6) (2006), pp. 1306-1315
 • Martínez Torres J, Rodríguez Adams E, García Delgado J. Tratamiento rehabilitador de las disfunciones del suelo pélvico. España: Editorial Académica Española; 2011. p. 2, 7.
 • Salinas J. Epidemiología de la incontinencia de orina en la menopausia. Revista Colombiana de Menopausia. 2014;5(3). Disponible en: https://encolombia.com/medicina/revistas-medicas/menopausia/vol- 5399/meno5399revison-incontinencia/

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.