Що потрібно знати про уколи для запобігання вагітності?

Вірте чи ні, але уколи для запобігання вагітності є неймовірно ефективним протизаплідним засобом. Спеціалісти стверджують, що ефективність цього методу складає 99%, проте лише в тому випадку, якщо зробити ін'єкцію вчасно. Сьогодні ми детальніше розповімо про цей метод запобігання вагітності, тож уважно читайте далі.
Що потрібно знати про уколи для запобігання вагітності?

Останнє оновлення: 05 жовтня, 2020

Зазвичай уколи для запобігання вагітності роблять у передпліччя або сідниці з допомогою шприца. Головна мета цієї процедури – це тимчасова профілактика небажаної вагітності. Повірте, цей метод контрацепції вважають напрочуд ефективним для жінок. Згідно зі статистикою, лише одна на сто жінок вагітніє після такого уколу, якщо процедуру провели правильно.

Залежно від складових розчину для ін’єкцій, дія уколу може варіюватися від одного до трьох місяців. Юним дівчатам рекомендують робити ті уколи для запобігання вагітності, які захищають не довше місяця, адже в таких розчинах міститься менше гормонів.

В середньому уколи для запобігання вагітності захищають жінку від зачаття дитини впродовж 33 днів після введення розчину для ін’єкції. Звісно, що після завершення цього періоду дія засобу зникає, причому часто це відбувається вже наступного дня після протермінування. Саме тому дуже важливо робити укол одного й того ж дня кожного місяця, якщо ви хочете знизити ризик вагітності до мінімуму.

Звісно, нині можна знайти й інші види уколів, які захищають від небажаної вагітності довше, аніж один місяць. Саме про них ми сьогодні розповімо, тож залишайтеся з нами.

Як працюють уколи для запобігання вагітності?

До складу цих контрацептивних ін’єкцій входять гормони, які схожі до тих, що синтезуються в організмі жінки. Зверніть увагу, що ці гормони не дозволяють відбуватися процесу овуляції. У продажу уколи для запобігання вагітності можна знайти за такими назвами: “Депо провера”, “Депо ін’єкція”, “контрацептивна ін’єкція” та “ацетат медроксипрогестерона“.

Як ми вже згадували раніше, контрацептивні ін’єкції містять гормони, які перешкоджають овуляції, а саме прогестин. Також можна знайти розчини для ін’єкцій, які містять і прогестин, і естроген. Принципова відмінність цих засобів полягає в тому, що розчини з прогестином діють впродовж 2-3 місяців після введення, тоді як комбінація двох гормонів є ефективною впродовж не більше одного місяця.

Прогестин не дозволяє жінці завагітніти шляхом перешкоджання процесу овуляції. Не забувайте, що вагітність не може відбутися, якщо у фаллопієвих трубах немає яйцеклітини. До того ж прогестин має здатність потовщувати слизову оболонку стінки матки, а це ускладнює процес проходження сперми.

Які переваги та недоліки мають уколи для запобігання вагітності?

переваги уколів для запобігання вагітності

Перш ніж наважитися на ін’єкцію для запобігання вагітності, потрібно ретельно вивчити всі головні переваги та недоліки цього методу контрацепції.

Безумовно, як і всі препарати, розчини для профілактики вагітності також мають свої плюси та мінуси. Саме тому кожній жінці необхідно прийняти самостійне рішення щодо використання такого методу контрацепції.

Перш за все потрібно поговорити про переваги таких уколів. Не забувайте, що згідно зі статистикою, цей метод профілактики небажаної вагітності є досить ефективним. Як ми вже згадували раніше, лише в 1% випадків після введення цього розчину жінка вагітніє. До того ж ін’єкції жодним чином не заважають далі вести активне статеве життя. Вірте чи ні, але серед інших переваг цього контрацептивного засобу варто виділити його здатність зменшувати ознаки акне та полегшувати передменструальний синдром.

Робити укол жінці потрібно лише один раз на місяць, тож погодьтеся, що такий метод контрацепції є не лише надійним, але й простим та доступним. Утім, не забувайте, що такі уколи не захищають від ВІЛ та інших захворювань, які передаються статевим шляхом. Потрібно мати це на увазі, якщо ви часто змінюєте статевих партнерів. До того ж лікарі не рекомендують використовувати цей метод контрацепції під час грудного вигодовування. Серед недоліків ін’єкцій для профілактики небажаної вагітності також варто виділити сам метод введення препарату, адже дуже багато жінок бояться уколів.

Багато людей вважають, що тривале застосування цього методу контрацепції може призвести до безпліддя, а тому підліткам не варто його використовувати. Утім, це припущення є лише міфом та не має нічого спільного з реальністю. Насправді жінка може завагітніти одразу після припинення дії препарату.

Які побічні ефекти мають уколи для запобігання вагітності?

побічні ефекти препарату для профілактики вагітності

Одним з найтиповіших побічних ефектів уколів для профілактики небажаної вагітності є нудота. Утім, не всі жінки скаржаться на цей неприємний симптом.

Звісно, як і у випадку з іншими медикаментами, розчини для таких ін’єкцій також мають протипоказання та побічні ефекти. Саме тому ми рекомендуємо детально ознайомитися з можливими ризиками, перш ніж зважитися на застосування цього методу контрацепції.

Деякі жінки скаржаться на нерегулярну блювоту після уколу для запобігання вагітності. Причиною появи цього неприємного симптому є вплив гормонів, які входять до складу розчину для ін’єкцій. На жаль, вони можуть негативно вплинути на роботу важливих внутрішніх органів та систем. Також варто зауважити, що в деяких жінок уколи для запобігання вагітності можуть спровокувати незначний набір ваги за умови регулярного застосування.

Для того, щоб знизити ризик появи побічних ефектів до мінімуму, перед використанням будь-яких засобів контрацепції неодмінно зверніться до лікаря. Після огляду спеціаліст підбере ті засоби профілактики небажаної вагітності, які найкраще підійдуть саме вам.

Висновки

Уколи для запобігання вагітності є неймовірно ефективними, проте лише в тому випадку, якщо жінка не пропускає дату ін’єкції. Як ми вже згадували раніше, ефективність цього методу контрацепції складає майже 99%. Вірте чи ні, але такі уколи є не менш дієвими, ніж перев’язування маткових труб (стерилізація).

Водночас не варто забувати, що уколи для запобігання вагітності не захищають від захворювань, що передаються статевим шляхом. Якщо ви часто змінюєте статевих партнерів, рекомендуємо користуватися презервативами.

Неодмінно порадьтеся з лікарем, щоб підібрати найзручніший метод контрацепції. Обов’язково дотримуйтеся рекомендацій спеціаліста, щоб отримати бажаний результат.  • Roy, G. (2010). Injectable contraception. Seminars in Reproductive Medicine. https://doi.org/10.1055/s-0030-1248137
  • Zieman, M. (2014). Combined hormonal contraception. In Contraception for Adolescent and Young Adult Women. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-6579-9_4
  • Schivone, G., Dorflinger, L., & Halpern, V. (2016). Injectable contraception: Updates and innovation. Current Opinion in Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GCO.0000000000000329
  • Kaunitz, A. M. (2000). Injectable contraception: New and existing options. Obstetrics and Gynecology Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/S0889-8545(05)70171-6
  • Berenson AB, Odom SD, Breitkopf CR, Rahman M. Physiologic and psychologic symptoms associated with use of injectable contraception and 20 microg oral contraceptive pills. Am J Obstet Gynecol. 2008;199(4):351.e1–351.e3512. doi:10.1016/j.ajog.2008.04.048
  • Dianat S, Fox E, Ahrens KA, et al. Side Effects and Health Benefits of Depot Medroxyprogesterone Acetate: A Systematic Review. Obstet Gynecol. 2019;133(2):332-341. doi:10.1097/AOG.0000000000003089

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.