Що таке алерговакцинація?

Алерговакцинація підходить не для всіх типів алергенів. Однак загалом це безпечне та ефективне лікування для контролю алергічних реакцій. Її варто робити лише в лікарні, оскільки вона може викликати небажані реакції.
Що таке алерговакцинація?

Останнє оновлення: 28 грудня, 2020

Алерговакцинація є одним із доступних методів лікування алергічних реакцій. Інколи вона полегшує симптоми. В інших випадках вона може навіть усунути їх після тривалого лікування.

Однак далеко не кожен пацієнт може зробити вакцинацію, оскільки немає вакцин проти всіх форм алергії. Імунотерапія – це сфера, яка ще перебуває на стадії дослідження.

У будь-якому випадку, сьогодні є чимало міфів навколо цієї та інших вакцин. Читайте далі, щоб дізнатися правду про алерговакцинацію, для чого її використовують та які побічні ефекти вона має.

Що таке алергія?

Алергія – це побічна реакція, яка виникає після споживання певних речовин або контакту з ними. Кількість речовин, які можуть викликати алергічні реакції, дуже велика. Ці речовини є алергенами, які активують надмірну побічну реакцію імунної системи. Це, своєю чергою, породжує різні ефекти.

Алергія може бути легкою або важкою. Анафілаксія – найсерйозніша алергічна реакція. Вона виникає швидко, а її симптоми смертельні.

Що таке алерговакцинація?

що таке алерговакцинація
Алерговакцинація – це метод лікування алергії. Її мета – зменшити або усунути гіперчутливість людини до певних речовин, які викликають алергічну реакцію, коли уникнути їх неможливо.

Окрім того, алерговакцинація допомагає організму виробити імунітет проти речовин, які викликають алергічну реакцію. Лікарі вдаються до імунотерапії лише тоді, коли інших методів лікування або заходів недостатньо для лікування проблеми.

Як працює алерговакцинація?

Уколи від алергії містять невелику кількість алергену, який викликає у людини побічну реакцію. Цей алерген наявний у очищеному вигляді всередині вакцини. Коли його вводять, організм виробляє антитіла, які перешкоджають алергічній реакції.

Поступово лікарі збільшують дозу, поки (у найкращому випадку) організм виробляє імунітет до алергену. Зазвичай потрібно 3-5 років, щоб симптоми помітно зменшились або зникли.

Як її роблять?

Зазвичай уколи від алергії роблять внутрішньовенно. Лікування розподілено на два етапи:

  • Перший етап – це етап накопичення. На цьому етапі людину вакцинують 1-3 рази на тиждень протягом 3-6 місяців.
  • Другий етап – це етап підтримки. Він триває від трьох до п’яти років. На цьому етапі ін’єкцію роблять раз на місяць або кожні шість тижнів. Лікар оцінює симптоми, щоб визначити, коли припиняти лікування.

Типи алерговакцинації

Немає вакцин проти всіх типів алергенів. Наприклад, вакцинація недоцільна проти харчової алергії. Вакцини ефективні у випадках сезонної алергії, проти алергенів у приміщенні (кліщів, цвілі, тарганів або лупи домашніх тварин) та тих, що викликані укусами комах.

Коли слід робити алерговакцинацію?

коли роблять алерговакцинацію
Вакцини корисні лише для людей, яким встановили наявність алергії за допомогою тестів на сенсибілізацію. Однак вони не підходять у таких випадках:
  • Діти до 5 років та вагітні жінки.
  • Пацієнти з тяжкою астмою або серцевими розладами.
  • Люди, які приймають певні ліки, особливо бета-адреноблокатори.
  • Люди з побічними реакціями на вакцину.

Вакцини – це хороша ідея, лише якщо інші методи лікування не працюють. Часто лікарі застосовують їх у разі алергії, наприклад, на комах.

Чи має вона побічні ефекти? Вона безпечна?

Загалом, у більшості людей не виникає проблем, коли їх вакцинують. Однак у деяких людей виникають побічні ефекти. На місці, де ввели вакцину, може спостерігатися почервоніння, подразнення та запалення. Однак зазвичай вони швидко зникають.

Також є випадки, коли виникають системні реакції, зокрема закладення носа, чхання або кропив’янка. Іноді виникають запалення горла, хрипи та здавлення в грудях. У найважчих і рідкісних випадках може спостерігатися анафілаксія. Ось чому вам слід завжди робити вакцину в кабінеті лікаря.

Очікувані результати

Як правило, протягом першого року лікування спостерігається помірне поліпшення стану. Стан пацієнта покращується протягом другого року. У більшості випадків протягом третього року симптоми відсутні, навіть якщо пацієнт більше не робить ін’єкції.

Деяким людям потрібно більше часу, а в інших випадках спостерігаються слабкі симптоми й надалі. Коли йдеться про алергію на лупу тварин, пацієнтам варто уникати контактів, якщо це можливо.  • Fernández-Caldas, E. (2001). Presente y futuro de la inmunoterapia. ALERGOLOGIA E INMUNOLOGIA CLINICA, 16, 6-12.
  • Porras, O. (2008). Vacunación: esquemas y recomendaciones generales. Acta Pediátrica Costarricense.
  • Posfay-Barbe, K. M., & Greenberg, D. P. (2007). Vacunación. In Atlas de Alergia e Inmunología Clínica. https://doi.org/10.1016/b978-848174943-4.50023-5

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.