Що таке прееклампсія – ускладнення під час вагітності

Прееклампсія - основне ускладнення під час вагітності, яке може порушити життя матері та її ненародженої дитини. Здоровий спосіб життя, особливо під час вагітності, і регулярні допологові обстеження є найкращими способами цьому запобігти.
Що таке прееклампсія – ускладнення під час вагітності

Останнє оновлення: 17 червня, 2019

Прееклампсія – це ускладнення під час вагітності, яке може виникнути внаслідок гіпертонії або ураження нирок. Вона вражає 5-8% вагітних і може бути дуже небезпечною як для матері, так і для дитини.

Прееклампсія зазвичай проявляється в останньому триместрі. Проте вона також може виникнути під час пологів, другої половини вагітності або навіть у перші тижні після пологів.

Цей стан може бути легким або важким. Ба більше, якщо її не лікувати вчасно і належним чином, це може призвести до більш серйозних розладів, таких як еклампсія або синдром HELLP.

Чому виникає прееклампсія?

чому виникає прееклампсія
Прееклампсія проявляється через зниження кровопостачання плаценти. Потім плацента не правильно імплантується в стінку матки, і артерії на цій ділянці не розширюються як слід.

Хронічна гіпертензія і діабет можуть також зменшити приплив крові до плаценти. Деякі фахівці вважають, що прееклампсія проявляється на початку вагітності, навіть якщо симптоми розвиваються пізніше.

Симптоми прееклампсії

У деяких жінок, яким діагностували прееклампсію, не розвиваються характерні симптоми. Так само не у всіх жінок бувають ті самі симптоми.

Основна проблема полягає в тому, що деякі симптоми прееклампсії, такі як нудота або набряк, можуть трактуватися як звичайні симптоми вагітності.

Саме тому лікарі повинні знати, як ефективно і своєчасно розпізнати попереджувальні ознаки цього ускладнення.

Ось вони:

У випадку м’якої форми прееклампсії

 • гіпертонія
 • утримання рідини
 • білок у сечі

У випадку тяжкої форми прееклампсії

 • головний біль і розмитість зору
 • нездатність переносити яскраве світло
 • втома, нудота і блювота
 • зменшення кількості сечі
 • біль у верхній частині живота, як правило, з правого боку
 • часті синці

Дуже важливо пам’ятати, що не всі жінки з прееклампсією страждають від видимого набряку або різкого збільшення ваги. Крім того, не у всіх жінок, які мають ці симптоми, прееклампсія. Симптоми, як згадувалося вище, можуть призвести до плутанини.

Чому виникає прееклампсія

чинники розвитку прееклампсії
Ожиріння, діабет і гіпертонія є основними чинниками ризику, пов’язаними з прееклампсією.

Багато інших чинників також можуть збільшити ризик цього стану. Якщо це перша вагітність жінки, а вона раніше страждала на гіпертонічну хворобу або захворювання нирок або має сімейний анамнез, її ризик буде більшим.

Так само жінки з багатоплідною вагітністю, жінки, які раніше мали гестаційну гіпертензію або прееклампсію, або жінки, які мають ІМТ 30 або більше, також перебувають у зоні вищого ризику. Вагітні жінки віком до 20 років і старше можуть також легко розвивати прееклампсію.

Профілактика

Проводячи регулярні допологові огляди, ваш лікар буде стежити і вимагати аналізів:

 • артеріального тиску
 • сечі
 • крові

Крім того, є інші способи керування виникненням цієї проблеми, наприклад:

 • аналізи для контролю згортання крові та функції нирок
 • сонограми
 • ультразвуки доплера

Незалежно від цих тестів, немає надійного способу запобігти цьому стану, оскільки не всі чинники, які сприяють його прояву, можна контролювати.

Тому лікарі часто рекомендують правильно харчуватися і робити фізичні вправи, а також проходити регулярні медичні огляди.

Лікування

лікування прееклампсії
Періодичні допологові обстеження уможливлюють раннє виявлення цього і багатьох інших ускладнення.

Лікування залежить від стадії вагітності. Якщо розлад виявляють близько до дати пологів, і дитина доношена, лікар швидше за все стимулюватиме пологи.

Якщо прееклампсія легка і дитина недоношена, лікування буде базуватися на збільшенні допологових обстежень. Крім того, лікар порекомендує вам додати більше білка до раціону.

Також важливо споживати менше солі та пити багато води. Нарешті, важливо достатньо відпочивати. Пацієнтка має лежати на лівому боці, щоб перенести вагу дитини з великих кровоносних судин.

Якщо жінка страждає від важкої прееклампсії, окрім вищеописаного лікування, медичні працівники можуть призначати препарати для контролю артеріального тиску.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.