Що таке рецептурні опіоїди і для чого вони потрібні?

Іноді лікарі призначають хворим рецептурні опіоїди, адже вони є напрочуд ефективними знеболювальними засобами. Звісно, найвідомішим опіоїдом залишається морфій, проте окрім нього можна знайти у продажу чимало інших знеболювальних медикаментів.
Що таке рецептурні опіоїди і для чого вони потрібні?

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Рецептурні опіоїди – це група медикаментозних засобів, які взаємодіють з опіоїдними рецепторами в нервовій системі. Фармакологічний ефект виникає в результаті цієї взаємодії. Варто зауважити, що бажаним ефектом опіоїдів є зменшення або цілковите усунення больових відчуттів. Утім, чи знаєте ви всі можливі причини, з урахуванням яких лікар може призначити рецептурні опіоїди?

Насправді опіоїди є безпечними препаратами, проте тривале вживання таких ліків може призвести до залежності. Тобто, коли пацієнт приймає велику кількість ліків, його організм поступово звикає до препарату та починає вимагати більшого дозування для отримання такого ж ефекту.

Варто зауважити, що найчастіше використовують такі сполуки, як гідрокодон, оксикодон, морфін та кодеїн. Насправді їх набагато більше, проте саме ці лікарські препарати вважають найбезпечнішими.

Для чого потрібні рецептурні опіоїди?

запас пігулок

Люди вживають рецептурні опіоїди для зменшення сильних больових відчуттів та миттєвого покращення самопочуття. Механізм дії цих препаратів полягає в тому, що вони модулюють частоту болісних сигналів у нервовій системі шляхом взаємодії з опіоїдними рецепторами. В результаті цієї ланцюгової реакції інтенсивність, з якою організм сприймає біль, значно зменшується або навіть повністю зникає.

Перший опіоїд, який використали з цією метою – це морфій. Варто зауважити, що для оцінювання інтенсивності дії опіоїдів лікарі використовують спеціальну шкалу, в якій морфію відповідає цифра 1. Цифрові значення використовують на позначення сили дії препарату. Це потрібно для того, щоб зрозуміти, наскільки потужним є знеболювальний ефект ліків та яке дозування є правильним.

Опіоїдні рецептори – це протеїни, які розташовані на поверхнях клітин центральної нервової системи (зокрема в головному та спинному мозку) та в органах шлунково-кишкового тракту.

Механізм залежності від опіоїдів виникає саме в цих молекулах, оскільки нові рецептори з кожною новою дозою починають активніше синтезувати препарат. Це відбувається завдяки активації гена, який відповідає за розкодування інформації, притаманної кожному окремому протеїну. Відбувається процес модуляції активного сигналу з більшістю рецепторів, і в результаті хворому потрібно поступово збільшувати дозу препарату. Це потрібно робити для того, щоб більше часточок могли встановити зв’язок з поверхнею рецепторів для отримання бажаного ефекту.

В яких ситуаціях лікар може призначити рецептурні опіоїди?

таблетки та опіоїди

Безумовно, найголовнішою причиною, з якої лікар може призначити такі препарати, є сильний біль. Якщо людину турбують хронічні больові відчуття, в її організмі відбуваються не лише фізіологічні, але й психологічні зміни. Звісно, загальна якість життя в результаті таких змін значно погіршується.

Зазвичай в таких ситуаціях лікарі не мають іншого вибору, окрім як призначити легкі опіоїди. Варто зауважити, що знеболювальна дія цієї підгрупи є досить помірною, проте вони не викликають сильного звикання.

Якщо біль є сильним та гострим, пацієнту можуть призначити сильніші опіоїди. Такі препарати є більш потужними, проте межі їхньої терапевтичної дії є досить вузькими, тож залежність від них виникає вкрай рідко.

Незалежно від того, які саме рецептурні опіоїди вам призначать, в жодному разі не можна перевищувати дозування, рекомендоване лікарем. Тільки так ви зможете уникнути неприємних побічних ефектів. Не забувайте, що опіоїди можна приймати виключно за призначенням лікаря. Окрім рекомендованого дозування необхідно також дотримуватися потрібного інтервалу між прийомами та не вживати опіоїди довше одного курсу.

Побічні ефекти від вживання рецептурних опіоїдів

рецептура та опіоїди

Як ми вже згадували раніше, головний ризик регулярного вживання опіоїдів – це звикання до них. Утім, навіть знаючи про цей побічний ефект, лікарі змушені призначати рецептурні опіоїди, якщо іншої альтернативи немає. Також потрібно мати на увазі, що багато людей зловживають опіатами не з лікувальною, а з рекреаційною метою (або для того, щоб розважитись, або через залежність, що розвинулася від препарату).

Коли йдеться про рекреаційну мету, це означає, що в пацієнта немає іншої причини приймати рецептурні опіоїди, окрім бажання отримати “приємні” відчуття. Саме через зловживання опіоїдами поступово у хворих розвивається залежність. Варто зауважити, що залежність є настільки сильною, що після різкої відмови від їхнього вживання в людини почнеться сильна ломка.

Не забувайте, що попри погану репутацію опіоїдів, їх часто використовують не лише для усунення больових відчуттів, але й для покращення настрою. Після прийому препарату функціональна активність людини покращиться, і після зникнення болю вона зможе повернутися до виконання звичних щоденних завдань. Особливо важливо це для людей із хронічними захворюваннями, адже рецептурні опіоїди зможуть покращити їхній емоційний стан.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.