Що таке вітіліго? Дізнайтеся про причини та лікування захворювання

Що таке вітіліго? Дізнайтеся про причини та лікування захворювання
Що таке вітіліго? Дізнайтеся про причини та лікування захворювання

Останнє оновлення: 24 березня, 2022

Вітиліго – це хронічне захворювання, яке спричиняє аномальну пігментацію шкіри. На ній утворюються білі ділянки різного розміру. Найчастіше такі дефекти виникають на темніших ділянках шкіри та в зонах, які часто подразнюються через тертя. Обличчя, пахви, губи, геніталії, руки найбільш схильні до появи вітіліго.

Це захворювання вражає від 1 до 2 відсотків населення. Загалом воно виникає в людей віком 20-30 років або вже після 50. Однак вітіліго може розвинутися будь-коли протягом життя. Також варто зазначити, що жінки частіше хворіють на нього, ніж чоловіки.

Вітіліго не заразне. Воно з’являється непередбачувано, хоча з часом зазвичай прогресує. Як не дивно, є кілька випадків вітіліго, коли у хворих спонтанно відбулася повторна пігментація, проте це переважно були діти.

Що таке вітиліго? Звідки воно з’являється?

Донедавна науковці не приділяли достатньої уваги причинам цього захворювання. Фахівці вважають, що вітиліго може мати автоімунну природу, але доказів для підтвердження такої думки бракує. Крім того, воно пов’язане з генетикою, адже кожна п’ята людина з вітиліго мала родича з такою проблемою.

Хочете дізнатися більше? Читайте: 9 природних засобів від хвороби вітіліго

Найпоширеніша гіпотеза – втрата пігментації відбувається через розвиток процесів саморуйнування в меланоцитах. Є також інші чинники, пов’язані з такою реакцією шкіри, наприклад, сонячні опіки й емоційний стрес.

Рівень зміни пігментації різний у всіх пацієнтів. Іноді шкіра починає втрачати колір дуже швидко, а потім процес раптово зупиняється. У більшості випадків є подальший розвиток клінічної картини: активні періоди захворювання чергуються з періодами стабільності.

Симптоми вітиліго

Щоб зрозуміти, що таке вітиліго, важливо знати, як воно проявляється.

Основними симптомами вітиліго є білі ділянки шкіри. Переважно вони з’являються в областях, які найбільше зазнають впливу сонця. Як ми вже згадували раніше, білі плями також виникають на слизових оболонках або в місцях надмірного тертя.

 

що таке вітиліго?

З часом їх кількість збільшується. Однак цей процес цілком непередбачуваний і в кожному окремому випадку протікає по-різному. Звісно, вітиліго помітніше в людей із темнішою шкірою. Ті, хто має світлу шкіру, бачать плями лише, коли вона червоніє або з’являється висипання.

Хоча вітиліго не впливає на вигляд шкіри голови, досить часто в пацієнтів починає передчасно сивіти волосся. У будь-якому випадку це захворювання відносять до доброякісних, адже воно не завдає серйозної шкоди організму. Основні проблеми мають естетичний і психологічний характер.

Типи вітиліго

Є два типи вітиліго: нефрагментарне (або тип A) і фрагментарне (тип B). Тип A найпоширеніший і переважно виникає через генетичні чинники.

Відповідно до характеру поширення процесу депігментації, виділяють чотири підтипи вітиліго:

 

вітиліго що локалізоване в ділянці очей та рота
 • локалізоване. Плям небагато й вони розташовані в певній зоні;
 • плями на руках, навколо рота та носа;
 • змінюється пігментація шкіри на стопах і руках;
 • загальне. Плями з’являються у довільному порядку та покривають тулуб. Це найпоширеніша форма вітиліго.

Вітиліго типу B менш поширене. Зазвичай воно розвивається в ранньому віці, у дітей або молодих людей. Майже завжди хвороба починається зі швидкого росту плям, але потім сповільнюється (найчастіше приблизно через рік).

Діагноз і прогнози

Зазвичай, щоб поставити діагноз, лікар проводить огляд пацієнта та переглядає його медичну картку. Наприклад, здійснюється детальна перевірка плям, щоб підтвердити їх зв’язок із хворобою. Крім того, лікар запитує про випадки вітиліго в сім’ї пацієнта та його загальний стан.

Якщо у медиків виникають сумніви або симптоми вказують на інше захворювання, людину можуть скерувати на додаткові аналізи, як-от:

 • біопсія шкіри;
 • перевірка УФ-лампою;
 • аналіз крові;
 • перевірка очей.

Зараз дослідники починають приділяти більше уваги цьому захворюванню й намагаються точно визначити, що таке вітиліго. Вони глибше вивчають цю тему й в основному зосереджуються на трьох областях.

По перше, фахівці визначають, чи пацієнт переживав травму або стрес, що могли спричинити вітиліго. По друге, намагаються встановити вплив генетики на це захворювання. І насамкінець – проводять експерименти на лабораторних щурах, щоб розробити нові методи лікування. • Richmond, J. M., & Harris, J. E. (2017). Vitiligo. In Clinical and Basic Immunodermatology: Second Edition. https://doi.org/10.1007/978-3-319-29785-9_28
 • Ezzedine, K., Whitton, M., & Pinart, M. (2016). Interventions for vitiligo. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2016.12399
 • Gawkrodger, D. J., Ormerod, A. D., Shaw, L., Mauri-Sole, I., Whitton, M. E., Watts, M. J., … Young, K. (2011). Vitiligo: Guidelines for the Diagnosis and Management of Vitiligo. In British Association of Dermatologists’ Management Guidelines. https://doi.org/10.1002/9781444329865.ch1
 • Iannella, G., Greco, A., Didona, D., Didona, B., Granata, G., Manno, A., … Magliulo, G. (2016). Vitiligo: Pathogenesis, clinical variants and treatment approaches. Autoimmunity Reviews. https://doi.org/10.1016/j.autrev.2015.12.006

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.