Що варто знати про пігулки для схуднення

Пігулки для схуднення не є рішенням від ожиріння. Однак вони можуть допомогти пацієнтам внести необхідні зміни способу життя, щоб запобігти подальшому набору ваги. Проте жоден з цих препаратів не виявився ефективнішим за поєднання дієти та фізичних вправ.
Що варто знати про пігулки для схуднення

Останнє оновлення: 26 травня, 2020

Є чимало міфів та дезінформації щодо пігулок для схуднення. На жаль, фармацевтична індустрія популяризувала різні речовини, які обіцяють допомогти людям схуднути, але не є ефективними або можуть завдати шкоди здоров’ю. Зрештою, пігулки для схуднення – це лікарські препарати, тому їх може призначити лише лікар, який оцінив і визначив, чи вони підходять для конкретного випадку, залежно від багатьох чинників.

Також необхідно зазначити, що пігулки для схуднення – не чудо-рішення. Схуднення – це складний процес, який вимагає зусиль на багатьох фронтах. Хоча препарат може допомогти, він мало корисний, якщо пацієнт не доповнить його правильною дієтою та фізичними вправами.

Пігулки для схуднення

коли потрібні пігулки для схуднення
Перше, про що потрібно сказати, – це те, що лікарі ніколи не призначають ліки для схуднення в естетичних цілях. По-друге, жоден з цих препаратів не виявився ефективнішим за систематичний і контрольований режим дієти та фізичних вправ.

Зважаючи на це, варто зазначити, що багато з цих препаратів діють на центральну нервову систему, гальмуючи складні гіпоталамічні кола, які регулюють голод і ситість. Іншими словами, вони допомагають відчувати менше голоду. З іншого боку, інші препарати з сечогінним або проносним ефектом допомагають прискорити метаболізм. Крім того, на ринку можна знайти так звані «жироспалювачі», які продаються в супермаркетах чи аптеках і не підкріплені жодними науковими доказами.

Профіль пацієнта

Пігулки для схуднення підходять не всім. По-перше, вагітні жінки та жінки, які годують груддю, не повинні їх вживати. Також експерти не рекомендують їх неповнолітнім дітям. У жодному разі не можна приймати їх без медичної консультації.

Лікарі прописують такі препарати, коли пацієнти відповідають певним критеріям:

 • Їм поставили діагноз ожиріння. Лікар діагностував у пацієнта ожиріння, оскільки його вага на 20% перевищує ідеальну вагу відповідно до зросту та маси. Як правило, це означає ІМТ або індекс маси тіла 30 або більше.
 • Вони мають нижчий ІМТ, але також мають супутнє захворювання. Бувають випадки, коли ІМТ не досягає 30, але перевищує 27, а у пацієнта є такі проблеми, як діабет, апное сну або гіпертонія. У такому випадку іноді доречно призначати ці препарати.

Однак слід зазначити, що ліки ніколи не є першим вибором. Лікарі призначають їх лише у тому випадку, якщо пацієнт дотримувався режиму дієти та фізичних вправ протягом 3-6 місяців і не зміг скинути більше ніж 5% своєї ваги за цей час. Також людина повинна бути мотивованою і відданою схудненню та використовувати всі необхідні засоби.

Побічні ефекти пігулок для схуднення

побічні ефекти пігулок для схуднення
Як і будь-який інший препарат, пігулки для схуднення також мають побічні ефекти, які можуть бути різними. Найчастіше виникають легкі симптоми, такі як діарея, закрепи та/або нудота, які з часом зменшуються.

Деякі препарати, такі як фентермін, бензфетамін, діетилпропіон та фендіметразин, можуть спричинити утруднення сну, нервозність або неспокій, а також головний біль та підвищення артеріального тиску. Лише в дуже рідкісних випадках повідомлялося про інші побічні ефекти від застосування цих препаратів, до яких належать:

 • жовта пігментація на очах та/або шкірі
 • темна сеча
 • блідий кал
 • свербіння шкіри
 • біль у животі
 • втрата апетиту

Застереження

Важливо зазначити, що деякі засоби, які продають в аптеках та рекламують як речовини для схуднення, небезпечні, оскільки їх не підтримує наука. Тому їх відпускають без рецепта. Деякі з цих засобів, особливо ті, що містять ефедри, ефедрин або кофеїн, пов’язані з повідомленнями про судоми, інфаркти, інсульти та раптову смерть. Тому перед їх прийомом необхідно проконсультуватися з лікарем.

Прописані препарати для схуднення втрачають свою дію, коли пацієнт припиняє їх приймати. Тому без дієти та правильного способу життя велика ймовірність того, що ці пацієнти наберуть вагу, коли припинять приймати ці препарати. Ось чому пацієнти повинні постійно дотримуватися здорового режиму харчування та фізичних вправ, щоб підтримувати постійне зниження ваги. • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70.
 • Xie Z, Chen F, Li WA, Geng X, Li C, Meng X, Feng Y, Liu W, Yu F. A review of sleep disorders and melatonin. Neurol Res. 2017 Jun;39(6):559-565.
 • Duan S, Xie L, Zheng L, Huang J, Guo R, Sun Z, Xie Y, Lv J, Lin Z, Ma S. Long-term exposure to ephedrine leads to neurotoxicity and neurobehavioral disorders accompanied by up-regulation of CRF in prefrontal cortex and hippocampus in rhesus macaques. Behav Brain Res. 2020

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.