Синовіальні суглоби та їхні типи

Синовіальні суглоби оточені синовіальною капсулою, яка закриває синовіальну порожнину та з'єднує кістки суглоба. Читайте далі, щоб дізнатися більше про них!
Синовіальні суглоби та їхні типи

Останнє оновлення: 08 лютого, 2020

Синовіальні суглоби забезпечують зв’язок між двома кістками. Вони складаються з хрящової порожнини, заповненої рідиною. У цій статті ми детальніше розглянемо, що таке суглоби, де вони знаходяться та їхні функції.

Характеристика синовіальних суглобів

де розташовані синовіальні суглоби
Перш за все, суглоби мають шар хряща, який вкриває суглобові поверхні скелетних елементів. Таким чином, кісткові поверхні не контактують одна з одною безпосередньо. Коли ці суглоби видно на рентгенограмах, здається, що між сусідніми кістками є достатньо місця.

До того ж, другою характеристикою синовіальних суглобів є наявність суглобової капсули. Вона складається з внутрішньої синовіальної оболонки та зовнішньої фіброзної оболонки.

Синовіальна оболонка

Ця мембрана вкриває внутрішню поверхню капсул синовіальних суглобів і сухожильних оболонок. Вона контактує з волокнистою мембраною та мастилом синовіальної рідини.

Синовіальна оболонка сильно васкуляризується і виробляє синовіальну рідину. Потім вона накопичується в порожнині суглоба і змащує суглобові поверхні.

Закриті мішечки синовіальної оболонки виникають і поза суглобами. Тут вони утворюють бурси або сухожильні оболонки. Мішечки часто утворюються між такими структурами, як сухожилля і суглоби, сухожилля і кістки, або шкірою і кістками, і зменшують тертя, коли одна структура рухається над іншою. Також сухожильні оболонки оточують сухожилля і зменшують тертя.

Фіброзна оболонка

Фіброзна оболонка складається з щільної нерівної сполучної тканини. Вона оточує і стабілізує суглоб.

Частини фіброзної оболонки можуть потовщуватися, утворюючи зв’язки, які додатково стабілізують суглоб. Зв’язки, розташовані поза капсулою, часто забезпечують додаткове підкріплення.

Інші характерні структури синовіальних суглобів

Ще одна характеристика синовіальних суглобів – наявність додаткових структур у ділянці, яка охоплена синовіальною мембраною. До них належать:

 • Суглобові диски. Зазвичай вони складаються з волокнистого хряща. Вони поглинають тиск, підлаштовуються під зміни поверхні суглоба під час руху та збільшують діапазон рухів, які можуть відбуватися в суглобах.
 • Суглобові жирові прокладки. Вони часто розташовуються між синовіальною оболонкою та капсулою. Також вони входять і залишають ці ділянки, коли суглобовий контур змінюється під час руху.

Типи синовіальних суглобів

В організмі є такі типи синовіальних суглобів:

типи синовіальних суглобів
 • Плоскі суглоби. Вони дозволяють ковзати, коли кістка рухається над іншою. Одним із прикладів є акроміоклавікулярний суглоб, який розташований у верхній частині плеча.
 • Шарнірні суглоби – це стики, які дозволяють згинати і розгинати в одній площині. Один із прикладів – лікоть.
 • Поворотні суглоби дозволяють переміщатися навколо, тобто вони регулюють рухи обертання. Одним із прикладів є дистальний променево-ліктьовий суглоб.
 • Складені або бікондилоїдні суглоби. Ці з’єднання дозволяють переміщатись між віссю з обмеженим обертанням на другій осі. Вони складаються з двох опуклих кондилом. Прикладом такого типу суглоба є колінний суглоб.
 • Кондилоїдні суглоби дозволяють переміщатися в межах двох перпендикулярних осей і уможливлюють пасивний або вторинний рух по третій осі. Таким чином, вони забезпечують згинання, розгинання, відведення та аддукцію. Йдеться про зап’ястний суглоб.
 • Сідловинні суглоби. Вони дозволяють робити ті ж рухи, що і кондилоїдні суглоби, але збільшують рух. Ця назва походить від їх форми сідла. Вони забезпечують згинання, розгинання, відведення та аддукцію.
 • Кулькові суглоби дозволяють здійснювати всі рухи, крім ковзання. Вони забезпечують згинання, розгинання, викрадення, обертання та аддукційні рухи (обрізання). Стегно – приклад цього типу суглоба.

Висновки

Якби у нас не було суглобів, кістки нашого тіла не могли б рухатися. Завдяки суглобам ми можемо робити різні рухи, такі як згинання, обертання та згинання рук і ніг! • Padrós Soler, G., Galán Ortega, A., Guillén Campuzano, E., Hortas Nieto, M. L., Marín Soria, J. L., Muñoz Pérez, M., & Noguera Bennaser, A. (2004). Recomendaciones para el estudio del líquido sinovial. Química Clínica.

 • Iturriaga, V., Mena, P., Oliveros, R., Cerda, C., Torres, D., & del-Sol, M. (2018). Importancia del Líquido Sinovial en la Articulación Temporomandibular y sus Implicancias en la Patología Articular. International Journal of Morphology. https://doi.org/10.4067/s0717-95022018000100297

 • Aguado Jódar, X. (1992). Diferencias y similitudes entre el rozamiento deslizantes y de giro. Fuente: Serway R. A.. Física. Editorial McGraw-Hill.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.