Танорексія: коли засмага стає одержимістю

Танорексія - це психологічна проблема, яка може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям, зокрема до раку шкіри. Це справжня пристрасть до засмаги.
Танорексія: коли засмага стає одержимістю

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Танорексія – це нав’язливе бажання бути або залишатися засмаглими. Тривалий час люди думали, що це просто ексцентрична поведінка. Насправді раніше її не визначали як залежність чи розлад, однак дослідження 2005 року, проведене групою дерматологів, змінило цю точку зору.

Сьогодні фахівці підходять до танорексії як до наркоманії, оскільки вона відповідає всім критеріям. Дослідження 2005 року свідчить про те, що люди з такою поведінкою зазвичай мають інші шкідливі звички, такі як алкоголізм.

Пізніші дослідження підтвердили ці ідеї, вказуючи на можливі причини виникнення танорексії, про що ми розповімо вам у цій статті. Це нав’язливе бажання засмагати не є, як вважалося раніше, модною тенденцією чи естетичною одержимістю, це дещо набагато глибше.

Що таке танорексія?

Танорексія визначається як пристрасть до засмаги. Ті, хто страждає на неї, відчувають нав’язливу потребу мати темний відтінок шкіри. Для цього вони засмагають на відкритому повітрі або проводять багато часу в соляріях. Однак вони ніколи не задоволені своїм кольором шкіри.

Експерти не до кінця погоджуються, чи це самостійний психіатричний розлад, чи це тип дисморфічного розладу тіла. Крім того, деякі люди зазначають, що її варто розглядати як синдром, оскільки частини цієї проблеми не мають достатніх наукових доказів.

Ті, хто страждає від цієї проблеми, не беруть до уваги наслідки сонячного або ультрафіолетового випромінювання. У них є нав’язлива потреба затемнити шкіру, і потенційні ризики для здоров’я не можуть переконати їх у зворотному.

що таке танорексія

Симптоми та причини

Згідно з дослідженнями Фельдмана та ін., проведеного у 2004 році, неодноразові сонячні ванни або вплив УФ-променів підвищують рівень релаксації. Це пов’язано з тим, що вплив УФ-променів викликає викид ендорфінів та опіоїдів в організмі.

Ендорфіни – це хімічні речовини в головному мозку, які знімають біль і змушують вас почуватися добре. Організм виділяє їх природним шляхом з гіпоталамуса та гіпофіза. Однак це трапляється лише під емоційним або фізичним навантаженням. Наприклад, у ситуаціях болю або сильних зусиль, хвилювання та оргазму.

Це щасливе почуття породжує залежність. Людина з танорексією відчуває синдром відміни, коли не засмагає. Різниця між людьми, яким подобається засмага, та танорексиками полягає в тому, що останні мають такі симптоми:

  • Нав’язливе бажання засмагати. Крім того, вони завжди відчувають розчарування тим, що не можуть достатньо потемніти.
  • Переконання, що їх тон шкіри світліший, ніж є насправді.
  • Відчуття, ніби вони втрачають засмагу, яку вже мають.
  • Передчасне старіння шкіри.
  • Опіки, які вони намагаються покрити макіяжем.
  • Тривожна поведінка.

Наслідки танорексії

Помірне перебування на сонці позитивно впливає на депресію. Крім того, це допомагає метаболізувати вітамін D. Однак занадто великий вплив сонячного світла може спричинити кілька проблем зі здоров’ям.

Перш за все, це впливає на шкіру, оскільки це прискорює старіння шкіри та викликає сухість. Також можуть виникати опіки та різні форми раку. Надмірне перебування на сонці викликає пошкодження очей, імунологічні розлади, пошкодження ДНК, утворення вільних радикалів тощо.

З психологічної точки зору, залежність створює більше відчуття незахищеності та браку автономії. Це погіршує занепокоєння, знижує терпимість до фрустрації і часто шкодить стосункам.

Що робити?

Найчастіше люди з танорексією не вважають, що у них проблеми. Вони можуть часто запитувати лікаря про сонячні опіки чи інші захворювання, пов’язані з цим. Однак вони відмовляються визнавати, що це спричинила їх засмага.

Насправді ця проблема дуже схожа на анорексію. Людина з анорексією дивиться в дзеркало і думає, що вона товста, навіть якщо у неї лише шкіра та кістки. У випадку танорексії людина думає, що вона виглядає світлою, навіть якщо вона засмагла і навіть обпечена.

Люди, які страждають на це захворювання, повинні поговорити зі спеціалістом з психічного здоров’я, щоб попрацювати над причинами такої поведінки. Найчастіше виникають проблеми із прийняттям себе, але ви можете позбутися їх за підтримки професіоналів.  • Azúa Blanco, M., & Muro Baquero, C. (2014). Tanorexia:¿ a quién afecta?¿ Problemas?. Gerokomos, 25(1), 28-31.
  • Heckman, Carolyn J., et al. “Psychiatric Symptoms of Young Adult Female Indoor Tanners.” Abstract published in Annals of Behavioral Medicine 43 (2012): S160.
  • Behar, Rosa, et al. “Trastorno dismórfico corporal: aspectos clínicos, dimensiones nosológicas y controversias con la anorexia nerviosa.” Revista médica de Chile 144.5 (2016): 626-633.
  • Feldman, Steven R., et al. “Ultraviolet exposure is a reinforcing stimulus in frequent indoor tanners.” Journal of the American academy of dermatology 51.1 (2004): 45-51.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.