Тригерні точки: що це таке і як з ними поводитися

Тригерні точки складають частину так званого міофасціального синдрому, який стає все більш поширеним. У крайньому разі людина може втратити працездатність.
Тригерні точки: що це таке і як з ними поводитися

Останнє оновлення: 18 жовтня, 2020

Біль у м’язах – це поширена скарга дорослих як під час візиту до лікаря, так і під час візиту до травмпункту. Сьогодні ми розглянемо міофасціальний синдром, пояснимо, що таке тригерні точки, та обговоримо можливі варіанти лікування.

Система скелетних м’язів становить майже 50% ваги дорослої людини. Тому не дивно, що біль у м’язах – часта причина дискомфорту. Тригерні точки мають важливе значення при поясненні міофасциального синдрому. Ці точки стосуються конкретних болісних ділянок м’язів.

Що таке тригерні точки?

Тригерна точка – це невелика гіперзбудлива ділянка на м’язі. Іншими словами, це крихітна ділянка в порівнянні з рештою м’яза, і вона особливо болить під тиском.

Отже, міофасціальний синдром – це сукупність м’язових болів, спричинених тригерними точками та їх стимуляцією. Іншими словами, ми не можемо розглянути цей синдром, не визначивши, де знаходяться ці ділянки та на що вони реагують.

При міофасціальному синдромі під час огляду м’яза можна спостерігати конкретний локальний біль, який є частиною більшої смуги. Ця смуга, як правило, напружена, майже як контрактура м’язових волокон.

Отже, термін “тригерна точка” позначає цю конкретну ділянку болю. Експерти виявили щонайменше 255 тригерних точок розподілені між різними м’язами тіла. Насправді вони є в будь-якій частині тіла.

Як правило, самі пацієнти можуть вказати на розташування цієї невеликої ділянки, яка болить під тиском. Або вони можуть відчувати спонтанний біль. Ніхто не знає ваше тіло краще за вас, і це є ключовим принципом підходу до хронічного болю.

що таке тригерні точки

Які симптоми мають тригерні точки?

Тригерні точки розташовані по всьому тілу і майже у всіх м’язах. Однак у тілі є ділянки, які більш схильні до розвитку міофасциального болю.

Серед них:

  • м’язи шиї
  • плечовий пояс: ділянка трапецієподібного м’яза
  • тазовий пояс: тазова ділянка
  • жувальні м’язи

Симптомами стимуляції тригерної точки є біль та контрактура м’язів. Напруга м’язів збільшується, а волокна стягуються, що скорочує загальну довжину ураженого м’яза.

Це призводить до слабкості та зменшення сили, а також до меншої толерантності до навантажень. Ті, хто страждає на міофасціальний синдром, скаржаться, що, наприклад, не можуть виконувати вправи в тренажерному залі. Їм також може бути важко ходити на тривалі прогулянки.

Коли тригерна точка активна, біль спонтанний. Окрім того, не потрібно тиснути на нього, щоб викликати симптоми. З іншого боку, сплячими тригерними точками є ті, які реагують лише у випадку зовнішніх подразників.

Якщо міофасціальний синдром вражає м’язи на обличчі людини, це може спричинити симптоми, пов’язані зі слуховою системою. Наприклад, запаморочення, проблеми з рівновагою та гудіння у вухах. У серйозніших випадках це навіть може призвести до мимовільного непритомності та блювоти.

Як лікувати тригерні точки

На щастя, тригерні точки можуть зникнути природним шляхом без необхідності будь-якого лікування. Однак для того, щоб це сталося, важливо правильно відпочити та переконатися, що основна причина усунена. Звичайно, вони не завжди проходять самостійно, і в цих випадках буде потрібно якесь лікування.

Є різні методи усунення тригерних точок. Деякі з них інвазивні, а інші ґрунтуються на загальних заходах. Серед неінвазивних варіантів можна назвати такі:

  • точковий масаж
  • масажна терапія, розслаблюючий масаж
  • постізометрична релаксація
  • кріотерапія або холодотерапія (застосування холодних температур)

Серйозні випадки можуть вимагати більш радикальних та інвазивних заходів. Наприклад, суха пункція, електротерапія або інфільтрація. Застосування ультразвуку також може мати позитивні результати.

Окрім того, використання пролотерапії також знайшло своє місце в лікуванні міофасциального синдрому. Цей варіант полягає у нанесенні подразнюючих речовин безпосередньо на уражені сухожилля та тканини. Основна мета – відновити втрачену рухливість.

як лікувати тригерні точки
Отже, є низка різних способів підійти до хронічного болю через тригерні точки. Методи різні: від масажу до акупресури.

Міофасціальний синдром хронічний і вимагає контролю

З огляду на довгий перелік можливих диференціальних діагнозів, важливо вчасно проконсультуватися з лікарем, якщо ви помітили якісь тригерні точки. Він зможе вказати, які кроки необхідно зробити. Тим часом пацієнти мають змінити звички, які виробили неправильні пози.

Хоча правда, що тригерні точки можуть зникнути самі собою, важливо лікувати міофасциальний біль, щоб він не перейшов у хронічну форму. Тому завжди краще якомога швидше звернутися до лікаря.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.