Туберкульоз нирок: діагностика та лікування

Для того, щоб діагностувати туберкульоз нирок, фахівцям доведеться заглянути під мікроскоп. Потрібно взяти культуру та виділити її, щоб перевірити.
Туберкульоз нирок: діагностика та лікування

Останнє оновлення: 20 березня, 2020

Туберкульоз нирок – хронічний стан. Зазвичай його викликає бактерія Mycobacterium tuberculosis. Він може пошкодити обидві нирки, викликаючи ниркову недостатність і навіть смерть.

Часто він починається в легенях і трапляється в багатьох хворих на туберкульоз легень. Мікобактерії туберкульозу потрапляють до нирок за допомогою крові, прямого контакту та лімфатичної системи. Насправді туберкульоз нирок є другою за поширеністю формою після легеневої.

Першими частинами, ураженими туберкульозом нирок, є нирки, придаток яєчка і простата. Однак він може впливати і на сечостатеві органи.

Симптоми туберкульозу нирок

Одні з найпоширеніших симптомів:

  • біль у нирках
  • часте і болісне сечовипускання
  • кров у сечі

Більшість пацієнтів має позитивну реакцію на туберкулін. Окрім того, у їхній сечі також виявляють палички Коха. У чоловіків це зазвичай стосується придатку яєчків. Це не так часто, але також може бути пов’язано з простатитом.

Діагностика

як діагностують туберкульоз нирок
Для того, щоб діагностувати туберкульоз нирок, фахівцям доведеться заглянути під мікроскоп. Їм потрібно взяти культуру та виділити її, щоб перевірити.

Мікробна діагностика

Діагноз встановлюють у три етапи:

  • виявлення кислото-спиртостійких бацил
  • виділення бактерії
  • іноді фахівцям потрібно перевірити, чи є чутливість до протитуберкульозних препаратів

Крім того, ці бактерії потребують спеціальних технік фарбування, щоб їх ідентифікувати, адже в їх клітинних стінках багато ліпідів. Також вони повільно зростають. Тому фахівцям потрібно вирощувати культури протягом 8 тижнів.

Фарбування культур і перегляд їх під мікроскопом – найпростіша і найшвидша процедура. Насправді це перший діагноз.

Культивування та ідентифікація мікобактерій

Є різні типи середовищ: тверді речовини, радіометричні рідини, нерадіометричні та двофазні рідини. Сьогодні найбільш чутливі та найшвидші – тверді та рідкі середовища.

Найефективніші методи – лізис-центрифугування та радіометричні методи. Насправді фахівці використовують їх у важких випадках ВІЛ та лихоманки з невідомими причинами.

Нові методи діагностики: ампліфікація генів ДНК або РНК

Ці методи дають змогу дуже швидко поставити діагноз. Вони роблять мільйони копій певних частин клітин.

Дослідження чутливості in vitro

Окрім того, є різні методи дослідження in vitro.

Патологічний діагноз

Патологічний діагноз складається з огляду зразків під мікроскопом. Фахівці отримують ці зразки, роблячи біопсію.

Лікування туберкульозу нирок

як лікують туберкульоз нирок
Для цього потрібно переконатися, що він не резистентний до певних препаратів. Крім того, якщо не дотримуватися лікування або не дотримуватися його повністю, це полегшує опір організму.

Крім того, вам доведеться деякий час стежити за лікуванням, щоб запобігти поверненню. Найкращий спосіб контролювати вашу реакцію на лікування – це аналіз бактерій.

Насправді є дві групи препаратів для лікування туберкульозу нирок. Розподіл на групи ґрунтується на тому, наскільки добре вони діють, та побічних ефектах:

Перший вибір для лікування початкових випадків

  • Бактерициди: ізоніазид, рифампіцин
  • Бактеріостатичні засоби: етамбутол

Препарати другого вибору: вони менш активні, і у них більше побічних ефектів. Лікарі призначають їх при стійких формах або в особливих випадках. Однак деякі важко контролювати, і їх повинні використовувати лише навчені професіонали. Наприклад, деякі з цих препаратів:

  • Канаміцин
  • Амікацин

Побічні ефекти лікування туберкульозу нирок

Найпоширеніший побічний ефект – ураження печінки (гепатотоксичність). Насправді це може статися від застосування ізоніазиду та рифампіцину.

Легкі побічні ефекти є загальними. Якщо ви відчуваєте їх, вам не потрібно припиняти прийом ліків. З іншого боку, серйозні побічні ефекти можуть означати, що вам потрібно припинити прийом препарату або змінити лікування. Однак вони бувають лише у 3-5% пацієнтів, які проходять коротке лікування.

Експерти досі мало знають про туберкульоз нирок. Причина розбіжностей між пацієнтами в розвинених країнах та країнах, що розвиваються, поки не зрозуміла. Ученим ще потрібно глибше вивчення розладу.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.