Ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Щитоподібна залоза бере участь у різних метаболічних процесах. Саме тому, будь-які порушення в її роботі можуть спричиняти певні зміни. У нашій статті ми хочемо розповісти про ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози, і способи їх лікування.
Ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Останнє оновлення: 29 грудня, 2018

Ускладнення, пов’язані із захворюваннями щитоподібної залози, бувають дуже різні. Часто вони можуть суттєво впливати на якість життя пацієнта.захворюваннями щитоподібної залози
Це, без сумніву, один із найпоширеніших медичних розладів, який особливо часто вражає жінок. Хоча лікування захворювань щитоподібної залози є, воно зазвичай триває дуже довго, зокрема хронічне лікування, яке може передбачати хірургічне втручання.

Водночас не варто забувати, що ця залоза у формі метелика бере участь у безлічі метаболічних процесів. Будь-який гормональний дефіцит чи надлишок може призвести до змін, які легко переплутати з іншими захворюваннями.

Саме тому ускладнення, пов’язані із захворюваннями щитоподібної залози, часто непомітні. Хворі почуваються втомленими, не знаючи причини, або пов’язують зайву вагу зі стресом.

Небагато хвороб мають настільки різноманітні симптоми та наслідки, тому щитоподібна залоза заслуговує на особливу увагу. Важливо знати про можливі ускладнення для власного здоров’я та добробуту.

Сьогодні ми розглянемо деякі найпоширеніші симптоми.

1. Закрепи, проблеми з травленням або синдром подразненої товстої кишки

ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Ускладнення, пов’язані із захворюваннями щитоподібної залози, часто проявляються як зміни в роботі травної системи.

Перш ніж пацієнту діагностують хворобу щитоподібної залози, він дуже часто страждає на погане травлення або навіть приступи підвищеної чутливості товстої кишки.

З іншого боку, симптоми можуть також допомогти визначити, на який саме розлад ви страждаєте:

 • Гіпотиреоз
  • Закрепи
  • Погане засвоєння поживних речовин
  • Проблеми з травленням
 • Гіпертиреоз
  • Діарея
  • Біль у шлунку
  • Здуття живота
  • Періодичне блювання

2. Проблеми з менструацією та можливе безпліддя

У пацієнток із захворюваннями щитоподібної залози часто виникають порушення менструального циклу.

 • При гіпотиреозі менструальні цикли болісніші та тривають довше.
 • А жінки з гіпертиреозом, у свою чергу, зазвичай мають коротші та частіші менструації, або, що гірше, передчасно досягають менопаузи.

Це, звісно, одне з найсерйозніших ускладнень, пов’язаних із захворюваннями щитоподібної залози. Проте воно зазвичай проявляється в жінок, яким невчасно поставили діагноз, або тих, хто неправильно лікувався.

3. Проблеми з м’язами та суглобами

ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Це один із найпоширеніших розладів через проблеми зі щитоподібною залозою, утім він також один із найменш відомих. Важливо пам’ятати таке:
 • люди з гіпотиреозом, незалежно від віку чи статі, зазвичай страждають на постійний біль у м’язах і суглобах. Це симптом, який виснажує їх настільки сильно, що може навіть призвести до постановки неправильного діагнозу, наприклад, фіброміалгії. Утім лікування зазвичай суттєво зменшує біль. У людей із порушеннями в роботі щитоподібної залози також часто розвивається на синдром зап’ястного каналу або плантарний фасциїт;
 • при гіпертиреозі пацієнти відчувають біль і слабкість у руках і ногах.

4. Високий рівень холестерину

Ось ще один симптом, який може здивувати багатьох із вас.  Ускладнення, пов’язані із захворюваннями щитоподібної залози, включають підвищений рівень шкідливого холестерину.

 • Коли деяким людям не вдається знизити рівень холестерину попри дієти, вправи та навіть статини, часто причина в гіпотиреозі.
 • З іншого боку, дуже низький рівень холестерину (який не обов’язково є хорошим симптомом) може свідчити про гіпертиреоз.

5. Зміни в сні

ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Один із наслідків, який найбільше впливає на життя пацієнтів із захворюваннями щитоподібної залози, – це поганий відпочинок. Проте переважно розлади не змінюють тривалість сну, а радше погіршують його якість.

 • Іноді пацієнти прокидаються втомленими та слабкими, навіть якщо попередньої ночі спали 10 годин.
 • Часом через нестачу нормального відпочинку пацієнт постійно лягає подрімати або спить протягом усіх вихідних. Це дуже серйозна проблема.

Однак також бувають випадки, коли людина ніяк не може заснути, лежачи в ліжку, через тахікардію, підвищену нервозність або тривогу.

6. Зміна стану шкірі

За таких розладів у хворих не лише випадає волосся, а й суттєво змінюється стан шкіри.

 • Якщо в людини гіпотиреоз, шкіра може ставати грубіша, сухіша або більше лущитися, особливо на щиколотках, колінах і ліктях.
 • З іншого боку, у випадку гіпертиреозу, шкіра стає занадто ніжна та чутлива до змін температури.

7. Депресія та тривога

ускладнення, пов'язані із захворюваннями щитоподібної залози

Гіпотиреоз виникає через знижену активність щитоподібної залози, яка може призвести до змін у роботі нейротрансмітерів. Зниження рівня серотоніну чи дофаміну іноді спричиняє депресію.

З іншого боку, коли в пацієнта з депресивним розладом резистентність до психіатричних препаратів, він також імовірно страждає на проблеми зі щитоподібною залозою.

Це показує, що багато розладів щитоподібної залози можуть проявлятися, як зміни в настрої, неспокійний сон або біль у суглобах. Можливо, ви ще навіть не діагностували їх чи не почали ефективне лікування.

Пам’ятайте про ці симптоми. • Kline, G., & Sadrzadeh, H. (2017). Thyroid disorders. In Endocrine Biomarkers: Clinicians and Clinical Chemists in Partnership. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803412-5.00002-1
 • Mintziori, G., Anagnostis, P., Toulis, K. A., & Goulis, D. G. (2012). Thyroid diseases and female reproduction. Minerva Medica. https://doi.org/10.1111/j.1365-2265.2007.02752.x
 • Squizzato, A., Gerdes, V. E. A., Brandjes, D. P. M., Büller, H. R., & Stam, J. (2005). Thyroid diseases and cerebrovascular disease. Stroke. https://doi.org/10.1161/01.STR.0000181772.78492.07
 • Ebert EC. The thyroid and the gut. Journal of Clinical Gastroenterology. 2010.
 • Ajmani, N. S., Sarbhai, V., Yadav, N., Paul, M., Ahmad, A., & Ajmani, A. K. (2016). Role of Thyroid Dysfunction in Patients with Menstrual Disorders in Tertiary Care Center of Walled City of Delhi. Journal of obstetrics and gynaecology of India, 66(2), 115–119. https://doi.org/10.1007/s13224-014-0650-0
 • Aydın, H., Fındıklı, H. A., Tutak, A. S., Aydın, B., & Algın, A. (2017). MUSCULAR HYPERTROPHY AS ATYPICAL INITIAL PRESENTATION OF HYPOTHYROIDISM. Acta endocrinologica (Bucharest, Romania : 2005), 13(4), 506–508. https://doi.org/10.4183/aeb.2017.506
 • Rizos, C. V., Elisaf, M. S., & Liberopoulos, E. N. (2011). Effects of thyroid dysfunction on lipid profile. The open cardiovascular medicine journal, 5, 76–84. https://doi.org/10.2174/1874192401105010076
 • Louwerens M, Appelhof BC, Verloop H, Medici M, Peeters RP, Visser TJ, et al. Fatigue and fatigue-related symptoms in patients treated for different causes of hypothyroidism. Eur J Endocrinol. 2012;
 • Puri N. A study on cutaneous manifestations of thyroid disease. Indian Journal of Dermatology. 2012.
 • Bauer M, Heinz A, Whybrow PC. Thyroid hormones, serotonin and mood: Of synergy and significance in the adult brain. Molecular Psychiatry. 2002.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.