Виділення адреналіну: гормон збудження та стресу

Березень 13, 2019
Усім відомо, що короткотривале виділення адреналіну корисно впливає на роботу організму. Утім, якщо процес виділення цього гормону є довготривалим, він може спровокувати розвиток таких неприємних симптомів, як головний біль та спазмування м'язів.

Мабуть, всім доводилося чути про адреналін. Скоріш за все виділення адреналіну у вас асоціюється з активацією, мотивацією та енергією для гарного самопочуття та успішного виконання звичних страв. Цей гормон, який діє як нейротрансмітер, є просто незамінним для правильного функціонування важливих внутрішніх органів та систем.

Утім, варто зазначити, що цей же гормон може призвести до хронічного стресу, головного болю та надмірної нервозності.

Саме тому сьогодні ми детальніше розповімо про виділення адреналіну – багатофункціональної речовини, яка так потрібна нашому організму.

Що таке адреналін?

особливості виділення адреналіну

Ми вже згадували, що адреналін – це гормон, який також виконує функції натурального нейротрансмітера. Цю речовину виробляють надниркові залози та деякі інші частини центральної нервової системи.

По суті, адреналін – це хімічний медіатор, основною функцією якого є вплив на активність декількох внутрішніх органів, зокрема серця.

 • Головною метою цього гормону є підготовка організму до боротьби або втечі, коли мозок інтерпретує певні зовнішні подразники як загрозу.
 • До того ж виділення адреналіну дає людині змогу викластися на всі 100%: саме цей гормон дозволяє повністю використати фізичний потенціал для досягнення мети.
 • Адреналін активує роботу багатьох внутрішніх органів та систем, а саме: прискорює серцебиття, підвищує кров’яний тиск, а також покращує здатність легень затримувати повітря. Виділення адреналіну також призводить до розширення зіниць та стимулює приплив крові до м’язів верхніх та нижніх кінцівок.
 • Ще однією функцією цього гормону, яка є найбільш знаною серед загалу, є здатність адреналіну впливати на метаболізм. Під час виділення адреналіну рівень глюкози максимально зростає, оскільки організму необхідно подати сигнал до головного мозку.
 • Існує ще один цікавий факт про адреналін: коли головний мозок відчуває небезпеку, цей гормон починає негативно впливати на роботу органів травної системи. Він погіршує травлення та сповільнює рухи кишківника, щоб заощадити якомога більше енергії для роботи м’язів.

При цьому такі важливі процеси, як перетравлення харчових продуктів та засвоєння поживних речовин, організм відкладає на друге місце, оскільки вони є неймовірно енерговитратними.

Чи можна контролювати процес виділення адреналіну?

Якщо людина опиняється у стресовій ситуації або ж переживає неймовірно гострі емоції, зокрема страх або сильне хвилювання, нерви, котрі пов’язані з наднирковими залозами, стимулюють процес виділення адреналіну та його подальше потрапляння у кров.

Тієї кількості адреналіну, що виділилася, достатньо для того, щоб людина відчувала сильне емоційне збудження впродовж 3-5 хвилин. Саме стільки часу потрібно, щоб адекватно відреагувати на небезпечну ситуацію без шкоди для інших внутрішніх органів.

Проблеми виникають у тому випадку, якщо організм впродовж тривалого часу переживає сильний стрес. У результаті цього інший гормон, кортизол, стимулює виділення адреналіну.

На жаль, за таких умов виділення адреналіну триває значно довше, аніж 3-5 хвилин. Процес може затягнутися на кілька днів або навіть тижнів. При цьому така велика кількість адреналіну почне негативно впливати на самопочуття людини, а саме: може прискоритися серцебиття, людина почне відчувати запаморочення або страждати через сильний головний біль та розлади травлення.

Адреналін: позитивний та негативний вплив на організм

позитивні та негативні ефекти адреналіну

Вірте чи ні, але кожна людина втратила б частину своєї справжньої сутності, якби в її організмі не було цього неймовірного гормону. Утім, нам не хотілося б, щоб після всього сказаного вище у вас з’явилося хибне враження про вплив адреналіну на організм.

Для того, щоб краще зрозуміти дію цього гормону, рекомендуємо запам’ятати, наскільки важливим є адреналін для щоденного життя та навіть індивідуальності людини.

Адреналін дозволяє людині почуватися “живою”

Усім нам доводилося відчувати приємне збудження під час заняття екстремальними видами спорту чи танцями, а також катання на американських гірках. Погодьтеся, коли ви закохувалися, то також відчували присутність “метеликів” у животі. Це і є викид адреналіну.

Ці відчуття неврологи називають “наркотиком для головного мозку”.

Власне, чимало людей відчувають справжню залежність до ситуацій, при яких відбувається різке виділення адреналіну, а саме до видів активності з високим рівнем ризику.

Ми пропонуємо вашій увазі ще один цікавий факт про адреналін, який ви точно не знали раніше – цей гормон захищає організм від депресії. Пояснити цю властивість дуже просто: адреналін також відіграє важливу роль у виробленні серотоніну – гормону, який зазвичай асоціюють з позитивним емоційним станом людини.

Чудовим способом стимулювати виділення адреналіну є заняття певними видами спорту або активне проведення дозвілля із друзями.

Наслідки виділення адреналіну у надмірній кількості

наслідки виділення адреналіну

Сильне хвилювання, постійний страх, надмірна нервозність, а також виснажлива фізична активність впродовж кількох годин поспіль – усе це може призвести до виділення адреналіну у великих кількостях.

Сучасний напружений темп життя, коли людина часто опиняється у стресових ситуаціях та перебуває під тиском великої кількості різних обов’язків, призводить до аномальних порушень у роботі внутрішніх органів та систем. Іншими словами, у результаті постійного виснаження та хвилювання у вашій крові може опинитися занадто багато адреналіну.

Зазвичай виділення адреналіну у великих кількостях можна розпізнати за такими неприємними симптомами:

 • Біль у м’язах
 • Відчуття напруження у м’язах шиї, а також верхніх та нижніх кінцівок
 • Запаморочення
 • Погіршення зору або підвищення очного тиску
 • Головний біль
 • Порушення сну
 • Біль у шлунку
 • Високий кров’яний тиск
 • Постійне відчуття втоми.

Якщо ви хочете завжди гарно почуватися та запобігти появі цих неприємних симптомів, рекомендуємо завжди стежити за рівнем адреналіну в організмі та підтримувати його баланс.

З метою покращення якості життя необхідно вести активний спосіб життя, регулярно займатися спортом, а також використовувати спеціальні техніки для релаксації та боротьби зі стресом.

 • Comité de Medicamentos de la Asociación Española de Pediatría. (2017). Adrenalina. Pediamécum.
 • Brandan, N., Llanos, I., Díaz, D. A., & Rodríguez, A. (2010). Hormonas Catecolamínicas Adrenales. Cátedra de Bioquímica. https://doi.org/doi:10.2514/6.1998-2696
 • Adrenalina. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 24 de septiembre de 2017  de https://es.wikipedia.org/wiki/Adrenalina