Види поліомієліту

Поліомієліт - це вірусне захворювання, яке майже залишилось у минулому, оскільки воно контролюється у більшості країн. Однак важливо знати про види поліомієліту.
Види поліомієліту

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Різні види поліомієліту – це інфекційні захворювання, які здебільшого вражають нервову систему людей. Як стверджують міжнародні джерела, такі як Всесвітня організація охорони здоров’я, це захворювання викликає поліовірус – вірусний збудник, що складається з РНК та білкової капсиди.

Згідно з різними дослідженнями, фахівці виділяють три серотипи (різновиди). Експерти виявили останній випадок серотипу PV-2 в Індії в 1999 році. Таким чином, експерти вважають його викоріненим. Проте серотипи PV-1 та PV-3 досі циркулюють серед населення. Обидва вони дуже інфекційні та викликають паралітичний поліомієліт.

Поліомієліт та його поширення

Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила цифри, які дають змогу скласти уявлення про глобальну ситуацію з поліовірусом. Ось деякі з них:

 • У 1988 році, коли розпочалася кампанія боротьби з цією хворобою, у всьому світі було виявлено понад 350 000 випадків.
 • Завдяки зусиллям, спрямованим на стримування та вакцинацію у 2018 році у всьому світі було зареєстровано лише 18 випадків (зниження на 99%).
 • Здебільшого ця патологія вражає дітей віком до п’яти років.

Як бачите, поліомієліт – це в основному хвороба минулого. Проте необхідно бути обережними. Експерти підрахували, що якщо вірус не буде викорінено, то менше ніж за 10 років може статися понад 200 000 нових випадків.

які є види поліомієліту

Ця стаття може вас зацікавити: 6 способів зміцнити нервову систему

Види поліомієліту

Клінічні дослідження підкреслюють, що є чотири основних види поліомієліту:

 • Безсимптомний або субклінічний поліомієліт. Приблизно 90% випадків.
 • Незначні захворювання, не пов’язані з ЦНС. До 9% випадків. Викликають лихоманку, нездужання, нудоту, блювоту, діарею та закреп.
 • Непаралітичний асептичний менінгіт. Від 1 до 2% випадків.
 • Паралітичний поліомієліт. Менше ніж 1% випадків.

Оскільки перші два типи доброякісні у своєму розвитку, ми зосередимо свою увагу на непаралітичному асептичному менінгіті та паралітичному поліомієліті. Нижче ми пояснимо все, що вам потрібно знати про обидві патології.

Непаралітичний асептичний менінгіт

Згідно з науковими дослідженнями, асептичний менінгіт – це інфекційний процес, який вражає мозкові оболонки центральної нервової системи (ЦНС) і змушує їх набрякати. Це викликає такі симптоми:

 • лихоманка
 • головний біль і скутість шиї
 • загальне нездужання
 • м’язовий біль
 • втрата апетиту і блювота

Згідно з іншими бібліографічними джерелами, вірусний асептичний менінгіт (наприклад, той, який викликає поліовірус) має хороший прогноз. Його викликає не тільки поліовірус. Насправді ентеровіруси, герпесвіруси або ВІЛ також можуть його спричинити.

Хоча цей стан є доброякісним, може знадобитися госпіталізація та антибіотики. Ми говоримо про антибіотики, навіть якщо його викликає вірус, оскільки це спосіб профілактики набагато небезпечнішого бактеріального менінгіту.

Паралітичний поліомієліт

Це найсерйозніший прояв поліомієліту. Джерела, на які ми посилалися вище, підраховують, що кожен 200 пацієнт страждає від незворотного паралічу, з яких до 10% помирають через проблеми з м’язами дихальних шляхів.

Виявлення цієї важкої варіації є простим завданням, оскільки симптоми дуже агресивні. Бібліографічні джерела повідомляють, що через 5 днів після зараження відбуваються такі процеси, як інтенсивні міалгії (м’язові болі) та обмежувальні м’язові спазми, які завершуються хронічною слабкістю кінцівок. Параліч зазвичай досягає свого піку протягом тижня після зараження.

Рівень смертності у гострій стадії становить 5-20%. Найгірше те, що лікування немає. Попри це, після критичних фаз параліч зазвичай покращується з роками. Це пов’язано з процесом реіннервації нейронів, які залишаються неушкодженими.

Залежно від ураженої ділянки, є три типи паралітичного поліомієліту, а саме:

 • спинномозковий
 • бульбоспінальний
 • бульбарний

50% пацієнтів, які виживають, страждають на слабкість, а у 20% – 85% пацієнтів з поліомієлітом в анамнезі може розвинутися синдром постполіомієліту. Це викликає прогресуючу атрофію м’язів, що обмежує функціональну здатність.

паралітичний поліомієліт
Щоб дізнатись більше, рекомендуємо прочитати: Атрофія головного мозку: діагностика та лікування

Як ми вже пояснювали в цій статті, поліомієліт – це хвороба, яка контролюється у більшості регіонів світу. Крім того, 90% випадків захворювання протікають безсимптомно, тому сьогодні малоймовірно, щоб клінічна картина була пов’язана з поліовірусом.

З іншого боку, є дуже ефективні пероральні та внутрішньовенні вакцини проти поліомієліту, ефективність яких становить 99% після трьох доз. Тому, якщо глобальні зусилля щодо його викорінення триватимуть, поліомієліт незабаром залишиться в минулому. • Poliomielitis, WHO. Recogido a 31 de julio en https://www.who.int/topics/poliomyelitis/virus-vaccines/es/
 • Troy, S. B., Ferreyra-Reyes, L., Huang, C., Sarnquist, C., Canizales-Quintero, S., Nelson, C., … & Maldonado, Y. A. (2014). Community circulation patterns of oral polio vaccine serotypes 1, 2, and 3 after Mexican national immunization weeks. The Journal of infectious diseases209(11), 1693-1699.
 • Poliomielitis (epidemiología), WHO. Recogido a 31 de julio en https://www.who.int/es/news-room/fact-sheets/detail/poliomielitis
 • Razavi, S. M., Mardani, M., & Salamati, P. (2016). Eradication of Polio in the World; Iran is at Risk for Reemerging of Polio: A Review of the Literature. Archives of Clinical Infectious Diseases11(4), e36867.
 • Oteo, J. A. (2012). Meningitis aséptica aguda muchas causas a considerar. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica30(7), 359-360.
 • Florén-Zabala, L., Chamizo-López, F. J., Eisman-Maraver, A., Pérez-González, C., de Ory-Marchón, F., Trallero-Maso, G., … & Pena-López, M. J. (2012). Meningitis aséptica en la población adulta. Etiología y utilidad de las técnicas moleculares en el manejo clínico del paciente. Enfermedades Infecciosas y Microbiología Clínica30(7), 361-366.
 • Esteban, J. (2013). Poliomielitis paralítica. Nuevos problemas: el síndrome postpolio. Revista Española de Salud Pública87, 517-522.
 • Manzanares, MD García, et al. “Tratamiento rehabilitador en el adulto con secuelas de poliomielitis.” Rehabilitación 39.1 (2005): 8-12.
 • Sánchez, Juan Antonio Rodríguez, and Inés Guerra Santos. “La” rara” secuela de una epidemia: el caso del síndrome Post-Polio.” Enfermedades raras: Contribuciones a la investigación social y biomédica. CEASGA, 2019.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.