Як газовані напої шкодять здоров'ю?

Результати останніх досліджень показали, що газовані напої можуть бути небезпечними для вашого життя. Хочете знати чому? Тоді читайте далі, і з'ясуйте, як саме такі напої шкодять вашому здоров'ю.
Як газовані напої шкодять здоров'ю?

Останнє оновлення: 18 лютого, 2019

Яка ж освіжаюча, солодка і смачна кока-кола у нестерпно спекотні дні! У карбонізації є щось настільки привабливе, що спонукає нас пити газовані напої день за днем. І кожен неодноразово задає собі питання: а чим ці напої можуть зашкодити? Адже вони дарують енергію, а інколи навіть викликають відчуття ситості та зменшують апетит.

Тоді вам варто знати, що результати останніх досліджень показали, що газовані напої можуть бути небезпечними для вашого життя. Хочете знати чому? Тоді читайте далі, і з’ясуйте, як саме такі напої шкодять вашому здоров’ю.

Чим є газовані напої?

Процес виготовлення газованих напоїв дуже простий: берете суміш фільтрованої води, діоксид вуглецю, підсолоджувачі (речовини, які надають напоям солодкого присмаку) та підкислювачі (речовини, які змінюють або регулюють кислотність), і освіжаюча содова готова до вживання. Вперше такі напої застосовували у фармацевтичній індустрії у якості тоніків від головного болю та розладу шлунку.

Багато років пройшло з того часу і зараз є стільки різновидів газованих напоїв, що їх не перелічити. Вони є різних кольорів, запахів, і смаків, але всі вони газовані та з домішками, хоча й без вмісту алкоголю. Але чи приносять вони користь? Чи збережена стара концепція? На жаль, ні. Щодня виявляють усе більш небезпечні наслідки для здоров’я, особливо це стосується дітей.  Якщо не вірите, до вашої уваги декілька симптомів, які виникають внаслідок надмірного вживання газованих напоїв.

 Симптоми надмірного вживання газованих напоїв:

 • головний біль;
 • тремтіння;
 • аритмія серця;
 • злість;
 • проблеми зі сном або безсоння;
 • депресія;
 • нудота і блювання;
 • часте сечовипускання;
 • зниження кісткової маси (через низьку абсорбцію кальцію);
 • втрата апетиту.

Як газовані напої шкодять здоров’ю?

Все більше досліджень показує, що багато продуктів, які ми звикли вживати, мають негативний вплив на здоров’я. Серед них і газовані напої.

газовані напої

Поганий вплив на нервову систему

Більшість газованих напоїв містять значну кількість кофеїну. Кофеїн це алкалоїд, який діє як стимулятор нервової системи і серця. Це пояснює стан бадьорості та несхильність до втоми. Це також потужний вазодилататор. Але на цьому переваги кофеїну закінчуються. Надмірне вживання кофеїну викликає залежність, головні болі, порушення серцевого ритму, безсоння і відчуття занепокоєння. Такі ж симптоми спостерігаються після надмірного вживання кави або чаю кожного дня.

Канцерогенний ефект

Газовані напої мають дуже гарний смак і колір. Вони тривалий час зберігають свій смак, бо містять багато консервантів, підкислювачів і хімічних добавок, які мають негативний вплив на роботу нирок. Цим речовинам властиво накопичуватись у тканинах, що може спричинити розвиток ракових клітин, а з часом і появу пухлин. 

Не зважайте на факт, що ці напої мають антиоксидантну дію. Ваш організм потребує антиоксидантів, що знаходяться у фруктах і овочах, а не у газованих напоях.

Збільшення рефлюксу під час травлення

Незважаючи на факти з минулого, газовані напої все ж таки можуть мати негативний вплив на процес травлення. Двооксид вуглецю, який міститься в цих напоях, збільшує закислення шлункового соку і прискорює його вироблення, що хоч і прискорює травлення, але, при цьому, викликає рефлюкс, кислотність і проблеми з усмоктуванням. Найгірший вплив це має на людей з такими захворюваннями як гастрит і виразка шлунку.

Поява карієсу

Доведено, що діоксид вуглецю і цукор, що містяться у содових негативно впливають на ротову порожнину і зуби, так як вони змінюють ваші смакові рецептори, роз’їдають емаль, і впливають на виникнення карієсу.

Поява зайвої ваги

У цілому, газовані напої мають високу концентрацію підсолоджувачів, незалежно від вмісту калорій (1 підсолоджувач дорівнює 3 чи 4 столовим ложкам цукру). До низькокалорійних належать сорбіт, аспартам і сахарин. Високий вміст калорій мають сахароза і глюкоза. Надмірне вживання цих підсолоджувачів сприяє підвищенню рівню цукру в крові, запаленню підшлункової залози і підвищує ризик розвитку діабету. До того ж, вуглеводи, які активізують механічну діяльність кишечника, накопичуються у вигляді жирів у тканинах і артеріях, що призводить до ожиріння та атеросклерозу.

Втрата кісткової маси

До вище перелічених проблем можна додати, що кислоти і кофеїн, які містяться у газованих напоях, негативно впливають на кістки, оскільки вони вимивають з них кальцій і в результаті ви втрачаєте кісткову масу. Це послаблює кістки і сприяє розвитку остеопорозу. А ще через вміст цукру і кислоти, залізо погано засвоюється в клітинах, що призводить до появи анемії і робить організм чутливим до різних видів інфекції.

Обережно! Дієтична содова

Вживання содової з метою запобігання збільшенню ваги і діабету недостатнє. Але пам’ятайте: підсолоджувачі це ті ж замінники цукру, а отже їх не можна вживати у надмірній кількості. Вони містять речовини, які вступають у реакцію з різними метаболічними процесами, що в результаті може викликати пошкодження мозку, втрату пам’яті, і навіть сприяє появі дегенеративних захворювань (хвороба Альцгеймера, наприклад).

І насамкінець…

вода

Попри приємний смак газованих напоїв, рекомендуємо замінити їх водою, свіжими соками та смузі, аби вберегти своє здоров’я. Ці рекомендації здебільшого орієнтовані на вагітних жінок, а також на людей з проблемами нервової системи, молочних залоз, з виразкою шлунку, серцево-судинними захворюваннями, гіпертонією, мігренню. Такі люди знаходяться в групі підвищеного ризику.

Пам’ятайте, щастя і здоров’я йдуть рука об руку. • Vartanian, L. R., Schwartz, M. B., & Brownell, K. D. (2007). Effects of soft drink consumption on nutrition and health: a systematic review and meta-analysis. American journal of public health, 97(4), 667–675. https://doi.org/10.2105/AJPH.2005.083782
 • Anjum, I., Jaffery, S. S., Fayyaz, M., Wajid, A., & Ans, A. H. (2018). Sugar Beverages and Dietary Sodas Impact on Brain Health: A Mini Literature Review. Cureus, 10(6), e2756. https://doi.org/10.7759/cureus.2756
 • Chazelas, E., Srour, B., Desmetz, E., Kesse-Guyot, E., Julia, C., Deschamps, V., Druesne-Pecollo, N., Galan, P., Hercberg, S., Latino-Martel, P., Deschasaux, M., & Touvier, M. (2019). Sugary drink consumption and risk of cancer: results from NutriNet-Santé prospective cohort. BMJ (Clinical research ed.), 366, l2408. https://doi.org/10.1136/bmj.l2408

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.