Як лікувати псоріаз

Як лікувати псоріаз
Як лікувати псоріаз

Останнє оновлення: 23 листопада, 2018

Лікування псоріазу спрямоване на зменшення симптомів за допомогою поєднання різних терапій.Як лікувати псоріаз залежить від випадку кожного пацієнта, тому лікарі керуються конкретними симптомами.

Оскільки хвороба проявляється по-різному, є багато медичних засобів для її лікування. Вони полегшують псоріаз і в деяких випадках зменшують такі симптоми:

 • запалення;
 • почервоніння;
 • лущення;
 • свербіж.

Загалом можна виділити кілька категорій засобів для лікування псоріазу.

 • Місцева терапія
 • Фототерапія та фотохіміотерапія
 • Синтетичні пероральні препарати
 • Біологічна терапія

Сьогодні ми хочемо розповісти про те, як лікувати псоріаз, детальніше.

Місцева терапія

У першу чергу хочемо зазначити, що місцеве лікування використовується для більшості випадків псоріазу. Тоді на вражені зони наносять крем і лосьйон. Засоби потрібно застосовувати локально.

Ось перелік місцевих препаратів, які найчастіше використовують для лікування псоріазу:

 • синтетичний вітамін D;
 • традиційні кортикостероїди;
 • кератолітики;
 • ретиноїди місцевого застосування;
 • дьоготь.

Синтетичний вітамін D: кальцитріол, кальципотріол або такалцитол

Загалом найефективнішим із цих засобів є кальципотріол. Реакція організму на такі препарати повільніша, ніж у випадку сильних стероїдів, проте вони безпечніші й тому добре підходять для тривалого лікування.

Рекомендовано використовувати їх разом із кортикостероїдами місцевого застосування, адже таке лікування значно ефективніше.

Попри високу безпечність, синтетичні препарати з вітаміном D мають один досить помітний негативний ефект. Вони можуть спричиняти подразнення в області спалаху псоріазу. Саме тому після нанесення таких засобів потрібно уникати впливу сонця.

Традиційні кортикостероїди

Ця група ліків у першу чергу зчищає наліт і зменшує запалення. Кортикостероїди використовують на ніжних або не надто уражених ділянках шкіри (обличчя та біля суглобів).

як лікувати псоріаз

Рекомендовано використовувати найпотужніші засоби на початку лікування, а потім перейти на менш інтенсивні. Їх можна поєднувати з іншими препаратами, як-от синтетичним вітаміном D.

Однак із кортикостероїдами варто бути обережними. Річ у тім, що вони можуть мати місцеві та загальні негативні наслідки, зокрема:

 • зменшення товщини шкіри;
 • освітлення шкіри через вплив на меланін;
 • пероральний дерматит;
 • утворення синців.

Загальні наслідки виникають нечасто, але досить важкі. До них належить гальмування роботи гіпоталамо-гіпофізарної системи та синдром Кушинга.

Щоб запобігти їм, рекомендовано наносити кортикостероїди максимум двічі на день. Утім не забувайте, що після припинення лікування хвороба повернеться.

Кератолітики: ацетилсаліцилова кислота (аспірин)

Ацетилсаліцилова кислота стримує появу нальоту, що лущиться, і допомагає позбутися його. Вона також стимулює відновлення тканин і підвищує ефективність пов’язаних ліків. Саме тому аспірин вважають додатковим лікуванням.

Ретиноїди місцевого застосування

Це синтетичні аналоги вітаміну A. З ретиноїдів для лікування псоріазу застосовують лише тазаротен у поєднанні з кортикостероїдами.

На жаль, таке лікування спричиняє подразнення шкіри (не використовуйте його для обличчя чи шкіри на суглобах). Як і всі засоби із синтетичним вітаміном A, цей препарат світлочутливий і тератогенний. Саме тому вагітним не варто його приймати.

Дьоготь

Якщо вас цікавить, як лікувати псоріаз натуральними засобами, відповідь – дьоготь.

Його використовують вже дуже давно та виготовляють з основи кам’яновугільної смоли. Дьоготь потрібно час від часу наносити на область під суглобами, хоча іноді людям не надто це подобається, адже він погано пахне та легко бруднить одяг.

Крім того, це світлочутлива речовина. Тому після нанесення дьогтю потрібно уникати сонця. 

Фототерапія та фотохіміотерапія

Ці засоби використовують, коли місцеве лікування не дає хороших результатів. Їх також застосовують, якщо нальоту дуже багато.

 • Фототерапія. Ультрафіолетові промені (це найефективніші промені широкого діапазону, які до того ж найменше пошкоджують шкіру) використовуються разом із тазаротеном, синтетичним вітаміном D або системним лікуванням.
 • Фотохіміотерапія. Цей метод лікування також називають ПУВА. При ньому після локальної та пероральної дози псораленів застосовують УФ-випромінюванняВони діють як фотосенсибілізатор. Це альтернатива для пацієнтів, яким не допомагає випромінювання UVB. А все тому, що ПУВА має кращу ефективність і триваліший ефект. Проте варто зазначити, що цей метод лікування часто пов’язують із базаліомою (клітинна карцинома) і меланомою.
фототерапія

Синтетичні пероральні препарати

Якщо інші терапії не допомагають, рекомендують використовувати системне лікування, яке базується на застосуванні:

 • імуносупресантів;
 • ретиноїдів.

Імуносупресанти

Серед цих препаратів найчастіше використовують метотрексат. Особливо, у випадку тривалого лікування.

Тоді пацієнта потрібно постійно оглядати через можливі складні побічні наслідки. Також не рекомендовано зачинати дитину протягом трьох місяців після прийому метотрексату ( це стосується і жінок, і чоловіків).

Ще один популярний імуносупресант – пероральний циклоспорин. Він має таку саму або вищу ефективність, як метотрексат. Проте цей препарат нефротоксичний і сприичняє гіпертонію. Саме тому потрібно ретельно стежити за здоров’ям пацієнтів, які його приймають.

Циклоспорин рекомендований для короткого лікування.

Ретиноїди

Ацитретин, синтетичний аналог вітаміну А, можна розглядати як альтернативний засіб для пацієнтів з пустульозним псоріазом, яким не можна приймати імуносупресанти.

Його можна поєднати з УФ-випромінюванням або лікуванням за методом ПУВА. Проте ацитретин менш ефективний, ніж циклоспорин. Крім того, він зберігає тератогенність до 2 років після лікування.

Як лікувати псоріаз біологічними терапевтичними методами

Такі методи використовують лише для пацієнтів, яким не можна приймати пероральні препарати або проходити фотохіміотерапію. У випадку біологічних терапій потрібно стежити за впливом ліків, щоб контролювати можливі негативні наслідки. Річ у тім, що досі невідомо, наскільки вони безпечні при тривалому лікуванні.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.