Жовтяниця у новонароджених: що потрібно знати

Жовтяниця у новонароджених не означає, що у дитини серйозне захворювання. Дізнайтеся більше про цей стан з цієї статті.
Жовтяниця у новонароджених: що потрібно знати

Останнє оновлення: 17 листопада, 2020

Побоювання та сумніви батьків щодо новонароджених настільки сильні, що будь-який висип або симптом може їх турбувати. Однак жовтяниця у новонароджених не повинна викликати надмірного занепокоєння. Проте ви повинні її контролювати, щоб вона не досягала екстремального стану. У сьогоднішній статті ви знайдете більше інформації про жовтяницю у новонароджених, а також поради, як діяти, щоб не погіршувати цей стан.

Причини жовтяниці у новонароджених

Жовтяниця – це пожовтіння шкіри та слизових оболонок. Зазвичай її причиною є білірубін – речовина, яка виникає при зменшенні еритроцитів. Аналіз крові – найкращий спосіб дізнатися його точні рівні.

Однак пожовтіння дитини не є серйозним станом, коли рівень білірубіну не надто високий. Коли рівень високий, у дитини гіпербілірубінемія, тож потрібна госпіталізація для контролю та моніторингу.

Це нормально, коли шкіра новонароджених за 2-3 дні після народження стає трохи жовтою. Це пов’язано з тим, що їх печінка має виводити надлишок білірубіну. Однак потрібен деякий час, щоб налаштуватися після народження, перш ніж вона почне працювати як треба.

Лікування

Тепер, коли ви знаєте, що жовтяниця у новонароджених не є серйозним захворюванням, ви повинні знати, як з нею боротися. Вам лише потрібно дотримуватися деяких основних процедур:

  • Слідкуйте за графіком годування новонародженого. Якщо ви годуєте грудьми, тоді забезпечення їжі буде дещо складнішим. Жовтяниця, пов’язана з грудним вигодовуванням, буває рідко і зазвичай виникає через тиждень після народження. Тільки педіатр може оглянути новонародженого та сказати, чи треба припиняти грудне вигодовування на день чи два.
  • Домашня фототерапія. Цю методику застосовують у неонатологічних відділеннях для лікування гіпербілірубінемії. Якщо не потрібна госпіталізація, ви можете зробити це вдома. Вам лише потрібно піддавати новонародженого сонячному світлу протягом 10 хвилин на день. Переконайтеся, що дитина у підгузках, а її очі захищені. Найкращий час для цього – до 9 ранку.
від чого буває жовтяниця у новонароджених
Визначте можливі ситуації ризику

Як ми вже згадували вище, жовтяниця у новонароджених є досить поширеною, тому причин для занепокоєння немає. Але ви повинні знати про певні ознаки, які потребують медичного обстеження:

  • Ранній початок розвитку жовтяниці у новонароджених. Якщо колір наявний вже з першого дня життя, то педіатр зробить аналіз крові, щоб оцінити стан дитини.
  • Жовтяниця у новонароджених може тривати протягом перших двох тижнів життя дитини. Це час, коли печінка має налаштуватися, перш ніж вона почне функціонувати як слід.

Ускладнення жовтяниці у новонароджених

Коли рівень білірубіну зростає, це впливає на клітини мозку. Таким чином, змінюється метаболізм і робота нервової системи. Це так звана «ядерна жовтяниця». Щоб запобігти цьому, проконсультуйтеся з педіатром, щоб він оглянув пожовтіння дитини за тиждень після народження.

Педіатр візьме відповідні аналізи для оцінки рівня білірубіну. Якщо значення граничні, немовля госпіталізують для фототерапії.

Процедура фототерапії в лікарні

лікування довтяниці у новонароджених
Новонародженому, який потребує фототерапії, знадобиться госпіталізація на декілька днів. Сьогодні більшість лікарень дозволяє батькам бути з дітьми цілодобово. Однак важливо також робити перерви, щоб відпочити вдома.

Медсестри у відділеннях неонатології можуть забезпечити базовий догляд за новонародженими з гіпербілірубінемією. Ви повинні дотримуватися рекомендацій спеціалізованого персоналу. Також не припиняйте годувати дитину грудьми, однак дотримуйтесь вказівок спеціалістів.

Висновок

Зміни шкіри внаслідок жовтяниці протягом перших днів життя новонародженого є нормальними. Однак важливо стежити за цим і звертатися до лікаря, якщо помітите якісь зміни або якщо жовтяниця не проходить.  • Cifuentes Recondo, J. (2012). Ictericia en el recién nacido. Medwave. https://doi.org/10.5867/medwave.2006.05.1984
  • García-Alix, A., Martínez Biarge, M., Arnaez, J., Valverde, E., & Quero, J. (2008). Protocolos de Neonatología. In Nenonatología Protocolos AEP.
  • Neil, K., & Zieve, D. (2018). Ictericia del recién nacido. MedlinePlus.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.