10 симптомів ниркової недостатності

Іноді у людей з’являються тривожні симптоми, яким вони можуть навіть не надати великого значення: раптове бажання випорожнитися, біль у спині або постійна втома… У ниркової недостатності є декілька різних симптомів, на які потрібно звернути увагу, щоб якнайшвидше вжити певних заходів та допомогти ниркам відновити їхню діяльність у повній мірі.

Ниркова недостатність полягає у поганому функціонуванні обидвох нирок (або ж однієї, якщо у вас лише одна нирка). Як тільки вони перестають виконувати свої функції у повному обсязі, в організмі відбувається ряд серйозних змін. Ці зміни також залежать від того, який саме вид ниркової недостатності у вас є – гострий чи хронічний. Розгляньмо це питання більш детально.

Симптоми ниркової недостатності

priyom_u_likarya

  1. Проблеми із сечовипусканням

Цей симптом є найбільш поширеним і саме він перший сигналізує про наявність ниркової недостатності. Звісно, такі зміни в організмі можуть свідчити і про присутність інших проблем зі здоров’ям, проте у будь-якому разі вони не є прийнятними, тому перш за все вам слід відвідати лікаря, ящо ви помітили такі зміни:

  • Негайна потреба випорожнитися, частіше сечовипускання, а також потреба прокидатися декілька разів за ніч для того, щоб випорожнитися.
  • Зміна вигляду сечі: темніший або світліший колір, ніж зазвичай, а також зменшення кількості сечі. Також ви можете помітити наявність крові у сечі під час сечовипускання.
  • Відчуття постійного тиску у сечовому міхурі.

2. Поява набряків

Пацієнти, які страждають від ниркової недостатності, також стикаються із проблемою виведення зайвої рідини з організму. Нирки не можуть нормально виконувати свої функції, а тому в організмі накопичується рідина. Через це у таких хворих часто трапляються набряки ніг, щиколоток, стоп і навіть обличчя. Багато людей скаржаться на проблеми із взуттям, адже воно стає для них затісним. Усе це також свідчить про можливість захворювання на ниркову недостатність.

3. Втома

vtomlena_divchyna

Здорова печінка продукує гормон еритропоетин, який відповідає за утворення належної кількості еритроцитів, що забезпечують циркуляцію кисню у крові. Проте, якщо ви страждаєте від ниркової недостатності, цей гормон не виробляється у достатній кількості, і тоді ваші м’язи та навіть мозок починають швидко виснажуватися через нестачу кисню. В результаті у вас розвинеться анемія, спричинена нирковою недостатністю.

Саме тому багато людей з такою проблемою відчувають постійну втому та надмірну сонливість.

4. Подразнення шкіри

Через свою неспроможність виконувати очисну функцію у організмі, нирки перестають фільтрувати токсини та шкідливі речовини із крові, а тому вони накопичуються у наших організмах. В таких випадках часто чешеться та болить тіло, і ви відчуваєте постійний дискомфорт, не маючи змоги подолати бажання постійно розчісувати тіло, чим ще більше його подразнюєте.

5. Металічний присмак у роті

Накопичення шкідливих речовин у крові (також відоме під назвою “уремія”) призводить до спотворення відчуття смаку їжі. Через це ви навіть можете перестати відчувати задоволення від споживання їжі, адже м’ясо більше не нагадуватиме вам м’ясо, а цукерки уже не здаватимуться солодкими. В результаті ви можете навіть втратити велику кількість ваги. Нездатність нирок очищувати організм від шкідливих речовин має багато негативних наслідків, і втрата смаку є одним із найбільш поширених. Дуже багато хворих скаржаться навіть на “металічний присмак” у роті.

6. Нудота та блювота

І знову ж таки, надлишок токсинів у організмі призводить до реакції організму на уремію. Пацієнти відчувають нудоту, слабкість, можуть навіть блювати, що в результаті закінчується втратою ваги. Також ви можете відчувати важкість у шлунку, хоча ви впевнені у тому, що для цього немає жодних причин. Деякі хворі почуваються млявими та скаржаться на дискомфорт.

7. Проблема із диханням

Хворим, що страждають від ниркової недостатності, важко відновити дихання після якогось фізичного навантаження: підняття по сходах, бігу та навіть пришвидшеної ходьби. Це стається з двох причин: по-перше, у організмі таких хворих є велика кількість надмірної рідини, а по-друге, ця рідина може накопичуватися в легенях, що утруднює процес дихання. Окрім цього, виникнення анемії у багатьох хворих на ниркову недостатність також ускладнює здатність швидко відновити дихання.

8. Озноб

Хворі, що страждають від анемії, частіше за інших відчувають холод, і це також є однією з ознак захворювання на ниркову недостатність.

9. Проблеми з концентрацією уваги

Через проблеми з циркуляцією та очисткою крові, а також зі зміною кількості гормону еритропоетину, кисень не потрапляє до мозку у достатніх дозах. Через це організм не поповнюється енергією і починають з’являтися проблеми із концентрацією. Зосереджуватися стає тяжко у таких випадках, а ще з’являється відчуття постійного виснаження та навіть запаморочення. Деякі хворі можуть навіть переживати часткову втрату пам’яті.

10. Біль у спині та ногах

bil_u_spyni

Деякі люди, які мають захворювання нирок, скаржаться на біль у спині або боках, хоча цей симптом може свідчити і про інші проблеми зі здоров’ям. Такий біль поширюється не лише у боці, але й у районі ніг, і він може бути настільки гострим, що заважає вести нормальний спосіб життя. Цей симптом часто пов’язують із полікістозним захворюванням нирок: хворобою, при якій у нирках або навіть у печінці утворюються кісти, що наповнюються рідиною. Цей процес є дуже болісним.

Як запобігти появі ниркової недостатності?

У багатьох випадках головною причиною виникнення ниркової недостатності є спадковість, проте потрібно пам’ятати, що здоровий спосіб життя та правильне харчування можуть знизити ризик появи цієї хвороби аж на 60%. Що для цього потрібно? Перш за все, слідкуйте за своєю вагою та кров’яним тиском, уникайте підвищення рівня холестерину в організмі, щодня виділяйте щонайменше одну годину на піші прогулянки, а також дотримуйтесь таких правил при плануванні свого раціону:

  • Відмовтесь від червоного м’яса (будьте обережними з усіма джерелами тваринних білків)
  • Зменшіть кількість молочних продуктів та яєць у своєму раціоні
  • Уникайте газованих напоїв та тих, що містять велику кількість підсолоджувачів (ниркам дуже важко їх засвоювати)
  • Відмовтесь від кави, алкоголю та тютюну
  • Щоденно випивайте 2 літри води та вживайте побільше овочів та фруктів (і в сирому, і у приготованому вигляді).