10 симптомів ниркової недостатності

Нирки є життєво важливим органом нашого організму. Люди, які мають проблеми з никрами, не можуть вести повноцінний образ життя. Однією з найпоширеніших таких проблем є ниркова недостатність
10 симптомів ниркової недостатності

Останнє оновлення: 11 листопада, 2018

Іноді у людей з’являються тривожні ознаки, яким вони можуть навіть не надати великого значення: раптове бажання випорожнитися, біль у спині або постійна втома… Це можуть бути симптоми ниркової недостатності, на які потрібно звернути увагу, щоб якнайшвидше вжити певних заходів та допомогти ниркам відновити їхню діяльність у повній мірі.

Ниркова недостатність полягає у поганому функціонуванні обидвох нирок (або ж однієї, якщо у вас лише одна нирка). Як тільки вони перестають виконувати свої функції у повному обсязі, в організмі відбувається ряд серйозних змін. Ці зміни також залежать від того, який саме вид ниркової недостатності у вас є – гострий чи хронічний. Розгляньмо це питання більш детально.

Симптоми ниркової недостатності

симптоми ниркової недостатності

1. Проблеми із сечовипусканням

Цей симптом є найбільш поширеним і саме він перший сигналізує про наявність ниркової недостатності. Звісно, такі зміни в організмі можуть свідчити і про присутність інших проблем зі здоров’ям, проте у будь-якому разі вони не є прийнятними, тому перш за все вам слід відвідати лікаря, ящо ви помітили такі зміни:

  • Негайна потреба випорожнитися, частіше сечовипускання, а також потреба прокидатися декілька разів за ніч для того, щоб випорожнитися.
  • Зміна вигляду сечі: темніший або світліший колір, ніж зазвичай, а також зменшення кількості сечі. Також ви можете помітити наявність крові у сечі під час сечовипускання.
  • Відчуття постійного тиску у сечовому міхурі.

2. Поява набряків

Пацієнти, які страждають від ниркової недостатності, також стикаються із проблемою виведення зайвої рідини з організму. Нирки не можуть нормально виконувати свої функції, а тому в організмі накопичується рідина. Через це у таких хворих часто трапляються набряки ніг, щиколоток, стоп і навіть обличчя. Багато людей скаржаться на проблеми із взуттям, адже воно стає для них затісним. Усе це також свідчить про можливість захворювання на ниркову недостатність.

3. Втома

Втома

Здорова печінка продукує гормон еритропоетин, який відповідає за утворення належної кількості еритроцитів, що забезпечують циркуляцію кисню у крові. Проте, якщо ви страждаєте від ниркової недостатності, цей гормон не виробляється у достатній кількості, і тоді ваші м’язи та навіть мозок починають швидко виснажуватися через нестачу кисню. В результаті у вас розвинеться анемія, спричинена нирковою недостатністю.

Саме тому багато людей через симптоми ниркової недостатності відчувають постійну втому та надмірну сонливість.

4. Подразнення шкіри

Через свою неспроможність виконувати очисну функцію у організмі, нирки перестають фільтрувати токсини та шкідливі речовини із крові, а тому вони накопичуються у наших організмах. В таких випадках часто чешеться та болить тіло, і ви відчуваєте постійний дискомфорт, не маючи змоги подолати бажання постійно розчісувати тіло, чим ще більше його подразнюєте.

5. Металічний присмак у роті

Накопичення шкідливих речовин у крові (також відоме під назвою “уремія”) призводить до спотворення відчуття смаку їжі. Через це ви навіть можете перестати відчувати задоволення від споживання їжі, адже м’ясо більше не нагадуватиме вам м’ясо, а цукерки уже не здаватимуться солодкими. В результаті ви можете навіть втратити велику кількість ваги. Нездатність нирок очищувати організм від шкідливих речовин має багато негативних наслідків, і втрата смаку є одним із найбільш поширених. Дуже багато хворих скаржаться навіть на “металічний присмак” у роті.

6. Нудота та блювота

І знову ж таки, надлишок токсинів у організмі призводить до реакції організму на уремію. Пацієнти відчувають нудоту, слабкість, можуть навіть блювати, що в результаті закінчується втратою ваги. Також ви можете відчувати важкість у шлунку, хоча ви впевнені у тому, що для цього немає жодних причин. Деякі хворі почуваються млявими та скаржаться на дискомфорт.

7. Проблема із диханням

Хворим, що страждають від ниркової недостатності, важко відновити дихання після якогось фізичного навантаження: підняття по сходах, бігу та навіть пришвидшеної ходьби. Це стається з двох причин: по-перше, у організмі таких хворих є велика кількість надмірної рідини, а по-друге, ця рідина може накопичуватися в легенях, що утруднює процес дихання. Окрім цього, виникнення анемії у багатьох хворих на ниркову недостатність також ускладнює здатність швидко відновити дихання.

8. Озноб

Хворі, що страждають від анемії, частіше за інших відчувають холод, і це також є однією з ознак захворювання на ниркову недостатність.

9. Проблеми з концентрацією уваги

Через проблеми з циркуляцією та очисткою крові, а також зі зміною кількості гормону еритропоетину, кисень не потрапляє до мозку у достатніх дозах. Через це організм не поповнюється енергією і починають з’являтися проблеми із концентрацією. Зосереджуватися стає тяжко у таких випадках, а ще з’являється відчуття постійного виснаження та навіть запаморочення. Деякі хворі можуть навіть переживати часткову втрату пам’яті.

10. Біль у спині та ногах

Біль у спині

Деякі люди, які мають захворювання нирок, скаржаться на біль у спині або боках, хоча цей симптом може свідчити і про інші проблеми зі здоров’ям. Такий біль поширюється не лише у боці, але й у районі ніг, і він може бути настільки гострим, що заважає вести нормальний спосіб життя. Ці симптоми ниркової недостатності часто пов’язують із полікістозним захворюванням нирок: хворобою, при якій у нирках або навіть у печінці утворюються кісти, що наповнюються рідиною. Цей процес є дуже болісним.

Що робити якщо ви виявили симптоми ниркової недостатності?

У багатьох випадках головною причиною виникнення ниркової недостатності є спадковість, проте потрібно пам’ятати, що здоровий спосіб життя та правильне харчування можуть знизити ризик появи цієї хвороби аж на 60%. Що для цього потрібно? Перш за все, слідкуйте за своєю вагою та кров’яним тиском, уникайте підвищення рівня холестерину в організмі, щодня виділяйте щонайменше одну годину на піші прогулянки, а також дотримуйтесь таких правил при плануванні свого раціону:

  • Відмовтесь від червоного м’яса (будьте обережними з усіма джерелами тваринних білків)
  • Зменшіть кількість молочних продуктів та яєць у своєму раціоні
  • Уникайте газованих напоїв та тих, що містять велику кількість підсолоджувачів (ниркам дуже важко їх засвоювати)
  • Відмовтесь від кави, алкоголю та тютюну
  • Щоденно випивайте 2 літри води та вживайте побільше овочів та фруктів (і в сирому, і у приготованому вигляді).Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.