7 рекомендацій для дотримання безглютенової дієти

7 рекомендацій для дотримання безглютенової дієти

Останнє оновлення: 26 серпня, 2019

Безглютенова дієта – це тип раціону, який передбачає цілковиту відмову від таких продуктів, як вівсянка, ячмінь, пшенична крупа та інші злакові культури. Глютен – це вид білку, який не потрібен організму людини для належного виконання його основних функцій, тож ви можете вилучити зі свого раціону збагачені глютеном продукти без жодних докорів сумління.

Утім, варто наголосити, що зазвичай безглютенову дієту рекомендують тим, хто має алергію, надмірну чутливість або цілковиту непереносимість до продуктів з високим вмістом глютену.

Ще донедавна глютен припиняли вживати лише ті, чий організм не міг його засвоювати. Утім, через прагнення скинути зайву вагу дедалі більше людей починають дотримуватися безглютенової дієти. На противагу до інших дієт, ця дієта не викликає порушення обміну речовин і не має жодних побічних ефектів. До того ж для дотримання безглютенової дієти не потрібно виснажувати організм, адже цей раціон містить всі незамінні поживні речовини.

У цій статті ми детальніше розповімо про особливості безглютенової дієти.

У чому переваги дотримання безглютенової дієти?

раціон без глютена

Насправді є чимало причин дотримуватися раціону без вмісту глютену, зокрема наявність таких серйозних захворювань, як целіакія.

Навіть попри те, що крупи є основою харчової піраміди, безглютенова дієта передбачає відмову від продуктів, що містить цей вид білків.

Цей раціон передбачає вживання лише натуральних продуктів, які не містять глютен, проте вирізняються високим вмістом незамінних мікро- та макроелементів. Для прикладу, на безглютеновій дієті можна їсти нежирне м’ясо, рибу, овочі та корисні замінники круп.

Оскільки безглютенова дієта передбачає відмову від магазинних напівфабрикатів, цей план харчування чудово підходить для тих, хто дбає про фігуру. За умови дотримання безглютенової дієти ви зможете швидко позбутися зайвих кілограмів без жодного ризику для здоров’я. До того ж такий раціон допомагає контролювати ознаки запального процесу, а також запобігати розвитку різних захворювань внутрішніх органів.

Ми пропонуємо вашій увазі лише кілька основних переваг безглютенової дієти:

 • Зміцнює імунну систему та підсилює захисні механізми організму.
 • Зменшує ознаки запального процесу та допомагає боротися із синдромом роздратованого кишківника.
 • Допомагає контролювати симптоми діабету першого типу.
 • Допомагає контролювати прояви ревматоїдного артриту.
 • Прискорює процес лікування тиреоїдиту (запалення щитоподібної залози).
 • Запобігає та прискорює процес лікування захворювань серцево-судинної системи.
 • Контролює неприємні симптоми різних дерматологічних захворювань.

Перші кроки на шляху дотримання безглютенової дієти

Коли йдеться про безглютенову дієту, варто зауважити, що перед зміною раціону необхідно обов’язково порадитися зі своїм сімейним лікарем або дієтологом. Попри те, що цей тип харчування є досить безпечним, вам однаково потрібно скласти щоденний раціон відповідно до ваших індивідуальних потреб, віку, ваги та загального самопочуття.

Утім, є кілька простих рекомендацій, з допомогою яких ви зможете легко перейти на безглютенову дієту.

Чи знаєте ви головні принципи безглютенової дієти? Ось 7 найголовніших особливостей цього раціону:

1. Вилучіть зі щоденного меню крупи, які містять глютен

крупи з глютеном

Одним із головних принципів безглютенової дієти є відмова від будь-яких круп, до складу яких входить протеїн. Навіть попри те, що ці продукти також є корисними, на безглютеновій дієті потрібно відмовитися від них на користь інших поживних замінників.

До круп, що містять глютен, належать:

 • Вівсянка
 • Ячмінь
 • Жито
 • Спельта
 • Камут (туранська пшениця)
 • Тритикале (гібрид жита та пшениці)
 • Крохмаль
 • Манна крупа
 • Борошняні вироби (зокрема хліб, паста, печиво, тощо).

2. Уважно читайте етикетки на продуктах перед купівлею

Люди, які хочуть перейти на безглютенову дієту, повинні уважно читати склад харчових товарів, щоб не купити випадково продукти, до складу яких входить глютен. Утім, нині чимало компаній маркують свої вироби, щоб попередити покупців про наявність у них глютену.

3. Частіше готуйте їжу вдома

Погодьтеся, що набагато простіше контролювати, що ви їсте, якщо ви самостійно готуєте страви для себе та своєї родини. Тільки готуючи вдома ви зможете бути впевненими в тому, що використовуєте лише органічні продукти, які не містять глютен.

На жаль, дуже багато ресторанів регулярно використовують борошно навіть для обсмажування м’яса.

4. Навчіться розпізнавати “прихований” глютен

правила дотримання безглютенової дієти

Будьте обережними! Глютен може міститися в багатьох продуктах, про які ви можете навіть не здогадуватися. Неодмінно перевіряйте етикетки, щоб переконатися в тому, що обраний вами продукт не містить глютен, злаки, борошно та модифікований крохмаль. Також рекомендуємо уникати загусників та солодових екстрактів.

5. Перевірте продукти, які ви вживаєте на сніданок

Не забувайте, що багато виробів, якими ми звикли снідати, також можуть містити глютен. Намагайтеся уникати фасованих мюслів, протеїнових батончиків та інших продуктів, до складу яких входять крохмаль або борошно.

6. Відмовтеся від кукурудзи та рису на користь інших продуктів

Нині у продажу є багато продуктів, які можуть замінити такі звичні злакові культури, як рис та кукурудза. До таких круп належать кіноа, просо та гречка. Всі ці продукти не лише не містять глютен, але й вирізняються високою поживною цінністю.

7. Не забувайте, що деякі напої також можуть містити глютен

дотримання безглютенової дієти та відмова від пива

Напої, які виготовляють зі злаків або з додаванням солодового екстракту, також містять глютен. Серед таких напоїв варто виділити ячмінний відвар, пиво та навіть деякі кавові напої з кавомашини. Не варто ігнорувати цей факт, адже деякі люди вважають, що дотримання безглютенової дієти полягає лише у відмові від деякої твердої їжі, і при цьому забувають про напої.

А ви раніше замислювалися над тим, щоб перейти на безглютенову дієту? Неодмінно візьміть на озброєння наші рекомендації та переконайтеся в ефективності цього типу харчування на власному досвіді. Не забувайте: для того, щоб завжди гарно почуватися, потрібно збалансовано харчуватися та уникати суворих низькокалорійних дієт.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.