Чого потрібно очікувати після розлучення?

Насправді немає значення, хто саме став ініціатором розлучення. У будь-якому випадку розлучення є своєрідною руйнацією мрії, а тому змиритися з цим фактом деяким людям дуже важко.
Чого потрібно очікувати після розлучення?

Останнє оновлення: 28 лютого, 2020

Навряд чи є люди, які приймаючи рішення одружитися, вважають, що ці стосунки не триватимуть вічно. Саме тому після розлучення їм дуже важко змиритися з думкою, що вони “зазнали поразки” у стосунках.

Не забувайте, що пережити розлучення дуже складно, тож вам знадобиться багато часу, щоб прийняти цю ситуацію та загоїти душевні рани.

Чи складно розірвати стосунки між двома людьми? Насправді усе залежить від того, наскільки міцними були відносини. Не менш важливими є й такі фактори, як скільки часу ви провели разом, чи були ви віддані одне одному та близькими. Також не варто забувати про речі та людей, які пов’язують пару, зокрема наявність спільних дітей, домашніх улюбленців, майна та інших матеріальних благ.

Час на відновлення людини після токсичних стосунків також залежить від віку та навіть соціального статусу. Що більше зв’язків ви мали з партнером, то важче бути розірвати з ним стосунки. Це стосується відносин не лише з коханою людиною, але й із друзями та знайомими.

Як бачите, немає магічної палички, яка б одним лише помахом допомогла б пережити розлучення. Утім, не варто передчасно складати руки, адже в цій статті ми зібрали кілька дієвих порад, з допомогою яких ви зможете налагодити своє життя.

Як пережити розлучення?

Що про це говорить наука?

наука про розлучення

Вміння прийняти та пережити період емоційного розриву стосунків та офіційного розлучення залежить від самої пари. Розрив може тривати довго або відбутися миттєво, а розлучення може відбутися за згоди обох сторін або “влетіти” одному з партнерів у копієчку.

Попри те, що справжні відчуття людини важко виміряти словами чи науковими термінами, соціальні працівники та вчені не припиняють вивчати випадки розірвання стосунків. Ба більше, спеціалісти досі намагаються з’ясувати, скільки часу необхідно людині для того, щоб пережити розлучення.

Згідно з результатами досліджень, що були проведені на базі Бінгемтонського університету, що знаходиться у штаті Нью-Йорк, більшість людей оговтуються від розлучення лише через 6 місяців після розриву стосунків. Утім, у деяких людей цей період може затягнутися аж до двох років. Статистика говорить, що жінки більш емоційно переживають розлучення, проте швидше за чоловіків повертаються до нормального життя. Вірте чи ні, але зазвичай чоловікам дуже важко оговтатися після розриву стосунків.

Вченим вдалося виділити чотири стадії переживання розлучення:

 1. Спочатку подружжя відчуває суміш відчаю та злості одне до одного, які після розставання можуть змінитися на надмірну нервозність та хвилювання.
 2. Втрата орієнтації в житті, яка викликана раптовими змінами та невпевненістю у завтрашньому дні.
 3. Біль та сум за тими цінними спогадами, що були частиною подружнього життя.
 4. Роздуми. Після розриву стосунків людям властиво аналізувати причини розставання, адже вони намагаються зрозуміти, що саме пішло не так і чи можна було б врятувати стосунки.
 5. Прийняття. На цьому етапі людина нарешті починає миритися з фактом розлучення та поступово розриває зв’язки з минулим.
 6. Відкриття назустріч новому життю. Людина, яка дійшла до цієї стадії, нарешті змирилася з розлученням та готова до спілкування з новими людьми. На цьому етапі ви почнете дивитися в майбутнє без жалю та сумом за минулим.

Корисні поради, які допоможуть якомога швидше пережити розлучення

поради, як пережити розлучення

Насправді вміння контролювати емоції належним чином під час етапу прийняття факту розлучення може позитивно вплинути на самооцінку, здатність приймати себе, емоційну зрілість та вміння приймати рішення.

Що робити?

Важко заперечити, що коли людина розлучається, вона втрачає підтримку та зв’язок із близькою людиною. Навіть якщо ви є самодостатньою людиною, при розлученні ви можете почуватися так, наче втратили вагому частину себе.

Якщо ви хочете якомога швидше повернутися до нормального життя після розлучення, рекомендуємо взяти на озброєння такі рекомендації:

 • Зізнайтеся близькій людині в тому, що ви насправді відчуваєте під час розриву стосунків.
 • Попросіть допомоги у близької людини, яка точно зрозуміє, що діється у вас на душі. Не варто замовчувати та пригнічувати у собі відчуття суму та відчаю. У жодному разі не варто одягати на себе радісну маску та вдавати, наче нічого не сталося. Якщо ви будете щиро та об’єктивно ділитися із близькими людьми своїми відчуттями, вони неодмінно вам допоможуть та порадять, як діяти далі.
 • Знайдіть у ситуації позитив. Якщо ви будете постійно згадувати про розрив, заперечувати відсутність проблеми та сумувати через закінчення начебто щасливих стосунків, процес повернення до звичного життя після розлучення затягнеться надовго. Утім, якщо ви будете націлені виключно на позитив, вам буде простіше загоїти душевні рани. З кожного розриву стосунків чи розлучення необхідно взяти цінний урок. Не забувайте, що навіть нещасливі відносини можуть стати цінним життєвим досвідом.
 • Займіться пошуками себе. Не варто зосереджувати увагу на тому, що ви втратили частину себе при розлученні з партнером. Натомість спробуйте змінити себе та віднайти власне “я”, яке не матиме жодного стосунку до ваших минулих стосунків.
 • Перш за все відновіть ті частини себе, якими вам доводилося жертвувати заради збереження стосунків. Навчіться сприймати себе як повноцінну людину, яка цілком нормально може існувати без другої половинки.
 • Знайдіть свій життєвий шлях. Неодмінно займіться пошуком та реалізацією того, що справді вас цікавить. Визначте цілі, яких вам хотілося б досягти, після чого почніть рухатися до своєї мети. Повірте, що на шляху до нового життя вам зустрінуться нові люди, а ще ви зможете віднайти гармонію із собою.

Чого не потрібно робити після розлучення?

чого не варто робити після розриву

Якщо ви перебуваєте у процесі розлучення із другою половинкою, не варто ізолювати себе від суспільства та ховати щирі почуття. Відкритість та готовність відверто поговорити зробить період прийняття факту розставання значно простішим.

Терапевт Сьюзан Піз також рекомендує уникати таких ситуацій та дій:

 • Не варто ховатися від людей та замовчувати свої почуття. Не бійтеся просити про допомогу та ділитися емоціями з найближчими людьми.
 • Не дозволяйте іншим людям вказувати вам, як жити далі. Безумовно, ви можете обговорювати проблеми із близькими людьми, проте остаточне рішення має бути за вами.
 • Не варто очікувати, що відновлення після розлучення відбудеться миттєво. Розрив стосунків – це завжди нелегко, тож дайте собі трохи часу, щоб повністю оговтатися.
 • Не потрібно вдавати, що у вас все добре, якщо насправді ви погано почуваєтеся. Не слід себе картати за те, що після розриву шлюбу вам не вдається одразу повернутися до нормального життя та радіти кожному дню. Цілком природно в такій ситуації відчувати сум та навіть злість. Прийняття факту розставання є невіддільною частиною процесу відновлення після розлучення.
 • Не слід вважати себе перфекціоністом та заплющувати очі на власні помилки. Шлюб – це союз двох людей, тож якщо стосунки між ними не складаються, це означає, що обоє припустилися помилок. Визнайте свої помилки, проте не витрачайте час на звинувачення себе та докори сумління. Сприйміть цей урок як цінний життєвий досвід і живіть далі.

Експерти вважають, що люди, яким не вдається оговтатися від розлучення навіть через два роки після розставання, точно роблять щось не так і не дотримуються рекомендацій, про які ми розповіли вище.

Для того, щоб зробити процес відновлення після розриву стосунків максимально швидким та безболісним, неодмінно візьміть на озброєння наші рекомендації та почніть працювати над собою. • Morris, C. E. (2015). The Breakup Project: Using Evolutionary Theory to Predict and Interpret Responses to Romantic Relationship Dissolution.
 • Larson, G. M., & Sbarra, D. A. (2015). Participating in research on romantic breakups promotes emotional recovery via changes in self-concept clarity. Social Psychological and Personality Science, 6(4), 399-406.
 • Gadoua, S. P. (2007). Contemplating divorce: A step-by-step guide to deciding whether to stay or go. New Harbinger Publications.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.