Як вийти з токсичних стосунків

Ви не знаєте, як вийти з токсичних стосунків? Дотримуйтеся цих порад. Хоча вам знадобиться мужність і підтримка, ви можете це зробити.
Як вийти з токсичних стосунків

Останнє оновлення: 01 серпня, 2019

Ваш партнер ображає вас емоційно або фізично? Він витягує з вас енергію? Ви не відчуваєте віддачі в стосунках? Якщо так, то, можливо, пора вийти з токсичних стосунків.

Проблема полягає в тому, що часто важко залишити токсичні стосунки, тому що вирує стільки почуттів. Фактично, деякими людьми маніпулюють, щоб вони залишилися в токсичних стосунках. Ідеалізація іншої людини також може змусити вас повірити, що її поведінка є нормальною або що вона може змінитися.

Проте перебування у таких стосунках викликає лише емоційне виснаження, що може мати серйозні наслідки. Навіть якщо це боляче прийняти, все ж краще знайти в собі мужність, щоб покінчити з цим і віднайти примирення.

Чому важко вийти з токсичних стосунків

чому важко вийти з токсичних стосунків
Люди, які перебувають у токсичних стосунках, зазвичай цього не усвідомлюють. Ось чому їм часто так важко залишити стосунки. Їхні друзі та сім’я можуть намагатися сказати їм, що це ненормально, але вони відмовляються визнавати це або намагаються це виправдати.

Чому так відбувається?

Розгляньмо деякі причини:

 • Закоханість змушує вас вірити, що ваш партнер змінить свою поведінку, що вона лише тимчасова.
 • Людина, якою маніпулюють, має дуже низьку самооцінку і витримує те, чого вона не повинна терпіти, тому що боїться, що її ніхто не полюбить.
 • Токсичний партнер є маніпулятором і використовує слабкі сторони іншого, щоб виправдати свою поведінку.
 • Страх самотності створює емоційну залежність, яка заважає жертві зробити перші кроки, щоб вийти з нездорової ситуації.
 • Ви можете боятися реакції іншої людини, особливо якщо вона схильна до насилля.

Як можна визначити токсичні стосунки?

як вийти з токсичних стосунків
Перший крок до виходу з токсичних стосунків – вміння розпізнавати нездорову поведінку або дії. Якщо один партнер або обидва почуваються нещасними, бояться або тривожаться, то це тому, що стосунки нездорові, і щось геть не так.

Цілком нормально час від часу сваритися, але не через серйозні проблеми. Але якщо ваші сварки є постійними або перетинають певні межі, ви повинні знати, як це прийняти і вжити заходів.

Стосунки є токсичним, якщо вони мають одну або більше з таких характеристик:

 • емоційна залежність одного або обох партнерів
 • втрата поваги та регулярні словесні образи
 • неконтрольовані ревнощі
 • один або обидва партнери тримають усе під контролем
 • один партнер не підтримує іншого, а натомість принижує або блокує особистий розвиток іншого
 • постійні напади на самооцінку
 • емоційний, фінансовий або сімейний шантаж стає нормою
 • є постійні загрози
 • повторні епізоди фізичного або психологічного насильства
 • брак приватного життя та інших соціальних зв’язків

Як вийти з токсичних стосунків?

Як ми вже говорили раніше, є багато чинників, які можуть ускладнювати вихід зі стосунків. Проте це можливо, і кожен може це зробити, якщо зрозуміє, що його/її життя не є здоровим.

Ми окреслимо деякі стратегії:

Усвідомлення

усвідомлення токсичних стосунків
Перший крок, який треба зробити, – це усвідомлення того, що відбувається.

Визнання того, що є проблема і що ці стосунки більше не роблять вас щасливими, є визначальним у прийнятті остаточного рішення. Інакше сліпе кохання може вам завадити.

Позбудьтеся своїх страхів

Страх є одним із найбільших бар’єрів, коли йдеться про вихід з токсичних стосунків.

Страх перед тим, що станеться після їх завершення, може призвести до того, що ви повірите, принаймні на деякий час, що краще просто й далі жити так. Хоча майбутнє невизначене, залишити свій страх позаду – це єдиний спосіб рухатися вперед.

Розривайте нездорові зв’язки

Якщо є можливість просто поговорити, краще припинити суперечки або агресію.

Це період «детоксикації», де потрібно обмежити будь-які негативні емоції. Коли ви вирішите закінчити стосунки, відсікайте всі форми контакту.

Шукайте підтримку

Постійна підтримка вашої родини та друзів має важливе значення для виходу з токсичних стосунків.

Якщо ви будете знати, що поруч є інші люди, може допомогти вам подолати свій страх, смуток і плутанину, породжені вашим досвідом.

Прийміть наслідки

Тривале перебування іншою людиною, це може призвести до великої скорботи і смутку, коли стосунки закінчаться.

Проте це є частиною переходу, однак, і нормально переживати цей етап скорботи на шляху до прийняття.

Працюйте над своєю самооцінкою

Зосередьтеся на власних проектах, робіть фізичні вправи та оточуйте себе позитивними людьми, щоб працювати над власною самооцінкою.

Після виходу з токсичних стосунків люди часто мають низьку самооцінку і впевненість в собі. Тому дуже важливо, щоб ви присвятили деякий час роботі над собою.

Практикуйте техніки релаксації

Методи релаксації можуть бути дуже корисними для тих, хто залишає токсичні стосунки.

Дихальні вправи, йога і масаж допомагають контролювати такі емоції, як нервозність, страх і тривога, які виникають, коли ви закриваєте певну частину свого життя.

Пам’ятайте, що якщо ви не зробите перших кроків, щоб вийти з токсичних стосунків, ви впустите нагоду знайти шлях до щастя. • Andrade, S., Castro, P., Giraldo, L., & Martínez, M. (2013). Relaciones Tóxicas de pareja. Psicologia.Com.

 • Pozueco, J., & Moreno, J. (2013). La tríada oscura de la personalidad en las relaciones íntimas. Boletín de Psicología.

 • Amor, P. J., Bohórquez, I., De Corral, P., & Oria, J. C. (2012). Variables psicosociales y riesgo de violencia grave en parejas con abuso de sustancias tóxicas y maltrato previo. Acción Psicológica.

 • Signos de abuso. (2018). Retrieved 17 February 2021, from https://espanol.womenshealth.gov/relationships-and-safety/signs-abuse

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.