Чи можна пробачити собі?

Пробачити собі - один із найкращих подарунків, який можна собі подарувати. Це забезпечить вам спокій і сприятиме вашій емоційній рівновазі. У цій статті ми розповімо, як пробачити собі.
Чи можна пробачити собі?

Останнє оновлення: 31 березня, 2020

Пробачити собі непросто. Це вимагає смирення, терпіння, глибокого співчуття та почуття безумовної любові до себе. Однак важливо навчитися прощати себе, якщо ви хочете бути в мирі з собою і з іншими.

Більшість людей помилялася протягом життя, тому що помилки – це частина досвіду. Часто людям би хотілося зробити щось інакше, якби випала б така нагода. Не знати, як встановити межі на роботі чи в стосунках, бути надмірно покірливими чи агресивними, діяти егоїстично чи робити щось, що шкодить іншим, – ось приклади ситуацій, які можуть змусити вас відчувати сильний дискомфорт у вигляді провини чи обурення.

Чи доречно почуватися винними?

Провина – це основний механізм дії в процесі навчання. Вона керує вашою совістю і накладає межі, які показують вам, чи ваші мотиви та поведінка є відповідними. За словами психолога особистості Еріка Еріксона, у людей зазвичай виникає почуття здорової провини, коли їм три роки.

Якщо не розробити його і не виробити морально-етичний кодекс, вам буде нелегко взаємодіяти з іншими. Насправді брак провини – одна з головних характеристик психопатів.

Таким чином, почуття провини, коли ви робите щось не так, є хорошим показником психологічного здоров’я. Це означає, що ви усвідомлюєте, що зробили. Тим часом ця емоція може змусити вас виправити ситуацію, вибачившись чи виконавши іншу дію, щоб позбутися дискомфорту.

Проблема полягає в тому, коли ви відчуваєте провину за минулі дії чи рішення і те, що вже сталося, мучить вас знову і знову, виникає порочний цикл. Цей порочний цикл часто не дає вам жити в теперішньому і пов’язує вас з невирішеним минулим.

Що означає пробачити собі?

Пробачити собі не означає виправдовувати невідповідну поведінку чи не відчувати каяття. Це означає, що ви повинні визнати негативні емоції, які це викликало створює у вас, і вирішити не давати їм впливати на ваше теперішнє.

Пробачення – це поступовий процес, оскільки це не відбувається миттєво. Отже, це складний процес. Деяким людям може знадобитися кілька років, щоб повністю залікувати свої рани, а іншим це вдається легше. Пробачити собі також означає подолати опір змінам, оскільки у багатьох випадках часто простіше відчути провину, ніж наважитися відкинути самокритику та біль.

Щоб пробачити собі, потрібно змінити своє сприйняття досвіду. Тому ви повинні дати собі дозвіл рухатися далі та подолати те, що трапилося з вами, щоб мирно жити сьогоденням та сподіватися на безболісне майбутнє.

що означає пробачити собі

Етапи пробачення

Пробачити собі – це процес, який складається з таких етапів:

 1. Визнайте правду. Ви повинні бути чесними з собою. Якщо ви щось зробили не так, то краще не обманювати себе.
 2. Візьміть на себе відповідальність за те, що сталося. Усі дії мають наслідки, тому набагато краще бути сміливими та усвідомлювати це.
 3. Зверніться до найглибших почуттів, які мотивували вашу поведінку. Розпізнання того, що спонукало вас діяти певним чином – це хороший крок, щоб уникнути повторення тієї ж помилки в майбутньому.
 4. Відкрийте себе, щоб не відчувати осуду. Прийняття ваших недосконалостей надзвичайно важливе. Так само прийняття того, що сталося, є ключем до зцілення.
 5. Вилікуйте свої емоційні рани. Щоб ви могли це зробити, вам потрібно буде відкрити себе до співчуття замість самокритики.
 6. Любіть себе беззастережно. Це означає прийняти себе повністю, як таланти та чесноти, так і ваші недоліки та помилки. На цьому останньому етапі любов і пробачення йдуть рука об руку.

Ця стаття може також вас зацікавити: 6 звичок, щоб досягти емоційної зрілості

Стратегії, які допоможуть вам пробачити собі

Для практичних цілей певні дії можуть допомогти вам швидше пробачити собі. Ось кілька прикладів:

 • Скажіть, що вам шкода. Вибачення – це великий крок вперед у випадку, якщо ви комусь завдали шкоди, будь то свідомо чи несвідомо. Однак пам’ятайте, що вибачення має бути щирим. Крім того, ви повинні вибачитися без жодних очікувань, адже прохання пробачення не означає, що інша людина пробачить вам негайно. Однак це полегшить процес зцілення для вас і для іншої людини.
 • Поділіться досвідом. Пояснення своїх помилок комусь може допомогти вам звільнитися від провини. Наприклад, ви можете розповісти другові, завдяки якому ви почуваєте себе в емоційній безпеці, адже він приймає вас такими, якими ви є. Ще одне можливе рішення – піти на терапію до психолога, який може допомогти вам керувати своїми емоціями.
 • Пишіть. Ще один дуже хороший варіант – пояснити у листі все, що ви хочете сказати іншій людині. Це дозволить вам організувати свої думки та емоції та випустити біль. Залежно від ситуації, ви можете вирішити, чи віддавати людині листа, якщо це лише частина вашого процесу зцілення.
 • Вилікуйте свою внутрішню дитину. Медитація – це дуже потужний інструмент, який може полегшити пробачення. Якщо ви увійдете в стан розслаблення та поспілкуєтеся зі своєю пораненою внутрішньою дитиною, даючи собі всю необхідну безпеку та безумовну любов, це може допомогти вам примиритися зі своїм минулим. Однак зауважте, що це можна зробити і за допомогою професійного психолога.
як пробачити собі

Фінальні зауваги

Пробачити собі – це завжди процес. Це шлях, який полягає у тому, щоб залишити свій біль позаду, щоб відкрити себе для життя, для вільного від страждань теперішнього та майбутнього.

Ви повинні навчитися приймати, що ви дієте на кожному з життєвих етапів відповідно до свого рівня свідомості. Якщо ви раніше не діяли належним чином, можливо, це було тому, що ви нічого кращого не знали. Саме під час процесу зцілення ви зрозумієте, що вже не перебуваєте на тому етапі свого життя і що ви змогли зробити крок уперед завдяки цій помилці. Це дасть вам можливість рухатись далі та бути більш співчутливим до себе, щоб досягти душевного миру. • Armero, M. (2018). Aprendiendo a vivir. Uno Editorial.
 • Borysenko, J. (1990). Guilt is the teacher, Love is the lesson. Hachette Book Group.
 • Casarjian, R. (2005). Perdonar: Una decisión valiente que nos traerá la paz interior. Ediciones Urano.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.