Діти із синдромом Дауна: особливості виховання

Діти із синдромом Дауна: особливості виховання

Останнє оновлення: 13 грудня, 2019

Немає нічого дивного в тому, що діти із синдромом Дауна потребують набагато більше підтримки, уваги та розуміння з боку батьків, аніж здорові малюки. Спеціалісти з виховання також рекомендують займатися з особливими дітьми різними видами активності, які відкривають та розвивають здібності малюка, а також сприяють його повноцінному розвитку.

Перш за все варто зауважити, що діти із синдромом Дауна мають такі ж потреби, як і здорові малюки, а тому й ставитися до них потрібно як до інших звичайних осіб без жодних особливостей.

Запорукою успішного виховання таких дітей є регулярне спілкування. Утім, ця рекомендація стосується всіх малюків, бо ж і здоровим дітям потрібно отримувати достатньо уваги від батьків. Батькам, які виховують дітей із синдромом Дауна, також потрібно постійно стежити за станом здоров’я малюків та якістю їхнього раціону. Не варто забувати й про моральну підтримку особливої дитини.

Якщо ваша дитина народилася із синдромом Дауна, не забувайте регулярно виконувати з нею ті вправи та види активності, які забезпечать належний розвиток здібностей та навичок малюка.

Що таке синдром Дауна?

У медицині синдром Дауна визначають як генетичне відхилення, котре виникає в результаті часткового або повного копіювання (трисомії) Хромосоми 21. Ця аномалія трапляється 1 раз на 1000 пологів, а тому її вважають одним з найпоширеніших відхилень у всьому світі.

Причини розвитку синдрому Дауна досі не встановлені. У деяких випадках аномалія виникає як результат генетичної схильності, тоді як іноді причиною трисомії стає вік майбутньої матері. Окрім цих двох факторів науці досі не відомі інші причини розвитку синдрому Дауна.

особлива дитина та синдром Дауна

У фізичному плані всі діти із синдромом Дауна мають кілька спільних рис, зокрема мигдалеподібну форму очей, великий рот та губи, а також маленькі за розміром вуха. Утім, особистісні риси та характер в особливих малюків зазвичай різні. Відрізняється також і рівень їхньої схильності до навчання та почуття гумору.

Варто зауважити, що діти із синдромом Дауна є напрочуд емоційно розвиненими, а тому вони люблять яскраво демонструвати свою приязнь до інших.

Як виховувати дитину із синдромом Дауна?

Безумовно, бути батьками такої особливої дитини – це великий виклик. Утім, цей досвід може стати непосильним випробуванням через брак необхідної інформації для належного догляду за дитиною із синдромом Дауна.

Не поспішайте панікувати чи впадати у відчай, якщо ваш малюк народився із синдромом Дауна. Якщо ви будете приділяти достатньо уваги дитині та завжди її підтримуватимете, то зможете виховати повноцінну особистість.

Є багато рекомендацій, з допомогою яких можна покращити стан особливої дитини. Перш за все необхідно зрозуміти, що діти із синдромом Дауна є нічим не гірші за інших, а тому й ставитися до них потрібно з тією ж повагою та розумінням, що й до інших здорових дітей. Звісно, необхідно запастися терпінням та регулярно докладати всіх можливих зусиль, щоб краще зрозуміти потреби малюка.

Не забувайте про необхідність регулярно демонструвати своїй дитині, як сильно ви її любите.

Для того, щоб зробити процес виховання дітей із синдромом Дауна легшим для батьків, ми зібрали в цій статті кілька ефективних рекомендацій.

Регулярно спілкуйтеся з малюком

Погодьтеся, що спілкування є дуже важливим для розуміння будь-якої дитини. Утім, якщо ваш малюк хворий на синдром Дауна, вам потрібно уважно слідкувати за тим, як саме ви висловлюєте свої думки та емоції в розмовах із дитиною.

Зверніть увагу, що зазвичай дітям із синдромом Дауна потрібно більше часу на висловлення думки. В такої дитини можуть бути комунікативні проблеми та порушення мови. Утім, не варто передчасно впадати у відчай, якщо вам не вдається одразу налагодити спілкування. Наберіться терпіння та знайдіть спосіб поговорити з дитиною про її потреби та проблеми.

Заохочуйте спілкування дитини з іншими малюками, братами або сестрами

діти із синдромом Дауна та спілкування

Зверніть увагу, що діти із синдромом Дауна мають певні стадії розвитку, які можуть відбуватися на різних етапах життя. Утім, навіть якщо ви помітили, що малюк розвивається не за графіком, не панікуйте, адже ви однаково зможете налагодити процес спілкування, якщо докладете трохи зусиль. Для прикладу, взаємодія з іншими дітьми та братами/сестрами допоможе дитині успішно розвиватися та рости повноцінною особистістю.

Ми також рекомендуємо забезпечити спілкування дитини зі старшими людьми, особливо з тими, які регулярно знаходяться поруч. Повірте, що заохочуючи дитину із синдромом Дауна взаємодіяти з іншими людьми, ділитися з ними своїми ідеями та відверто спілкуватися, ви зможете покращити її емоційний стан. До того ж таким чином вам вдасться ознайомити близьких із ситуацією, що склалася у вашій родині після народження особливої дитини.

Визначтеся з тим, яку школу відвідуватиме ваш малюк із синдромом Дауна – державну та приватну

Вірте чи ні, але діти із синдромом Дауна можуть відвідувати державну школу разом зі своїми здоровими однолітками. Ба більше, лікарі рекомендують віддавати особливих дітей саме до звичайних державних шкіл, адже це дозволить їм спілкуватися з різними дівчатами та хлопцями, як зі здоровими, так і з певними відхиленнями. Регулярне спілкування з іншими дітьми не лише підвищить їхню впевненість у собі, але й допоможе навчитися налагодити стосунки з оточенням.

Коли йдеться про навчання, варто зауважити, що діти із синдромом Дауна навчаються все-таки трохи повільніше за здорових ровесників. Утім, проблему можна вирішити з допомогою вчителя у школі та батьківської допомоги вдома.

Не забувайте, що діти із синдромом Дауна по-іншому розвиваються та дорослішають, тому не варто їх підганяти.

Займайтеся з дитиною різними видами активності для її розвитку

розвиток дітей із синдромом Дауна

Безумовно, у кожної людини є особливі таланти та навички. Діти із синдромом Дауна не є винятком, а тому за належної підтримки та допомоги вони також можуть досягти неймовірних успіхів у певних сферах життя.

Вірте чи ні, але хворі на синдром Дауна будь-яке завдання можуть виконати успішно. Питання лише в тому, щоб заохочувати дитину та дозволяти їй сповна використовувати свої здібності.

Ми зібрали кілька занять, які чудово підійдуть для всебічного розвитку дитини із синдромом Дауна.

1. Мистецтво

Малювання, заняття музикою чи танцями та інші види мистецтва можуть допомогти малюку із синдромом Дауна розвинути емоційний інтелект.

Якщо у вашої дитини виявили це захворювання, неодмінно запишіть її на танцювальний гурток, акторську гру або вокал. Такі заняття допомагають вийти із зони комфорту та по-новому подивитись на навколишній світ.

2. Спорт

Регулярні заняття спортом позитивно впливають на розвиток дитини із синдромом Дауна. Якщо особлива дитина буде вести активний спосіб життя, її фізичний стан покращиться, вона навчиться бути командним гравцем та зможе без проблем досягати поставлених цілей.

Спортивні тренування, особливо якщо вони є короткотривалими та розбитими на кілька етапів з невеликими перервами, є незамінними для належного розвитку хворих на синдром Дауна. Ми рекомендуємо звернути увагу на такі активні види спорту:

3. Ігри

Годі й говорити, що кожній дитині для повноцінного розвитку необхідні розваги та відпочинок. Саме тому ми рекомендуємо регулярно грати з дитиною із синдромом Дауна в цікаві ігри, адже таким чином ви прискорите розвиток її здібностей та навичок.

До того ж набагато простіше донести до дитини важливу інформацію в ігровій формі. Не забувайте, що ігри – це важливий інструмент, який стимулює малюка та мотивує його до активних дій.

Чи повинні діти із синдромом Дауна харчуватися по-особливому?

діти із синдромом Дауна та харчування

Безумовно, до харчування дітей із синдромом Дауна необхідно підходити з неабиякою обережністю та уважністю. Зверніть увагу, що особливим дітям потрібно більше часу, аби навчитися пити материнське грудне молоко або дитячу суміш зі спеціальної пляшечки. Саме тому ми рекомендуємо запастися терпінням та підібрати для дитини систему заохочення, щоб немовляті було простіше пристосуватися до нових продуктів.

У дитячому віці кожній дитині потрібно дотримуватися принципів збалансованого харчування. Дуже важливо, щоб малюк вживав продукти з усіх харчових груп. Утім, варто зауважити, що діти із синдромом Дауна більш схильні до повноти, адже більшість з них вирізняється невисоким зростом, що візуально додає зайвої ваги. До того ж особливі діти зазвичай менш активні, ніж здорові малюки.

Діти із синдромом Дауна та їхнє здоров’я

На жаль, значний відсоток хворих на синдром Дауна може в дорослому житті страждати на захворювання серцевої системи. Згідно зі статистикою, близько 45% дітей із трисомією хворіють на розлади серця. Також діти із синдромом Дауна страждають на захворювання легень, тому вони часто підхоплюють застуду.

Серед інших поширених захворювань, на які страждають діти із синдромом Дауна, варто виділити порушення слуху та вади зору, зокрема катаракта, міопія та косоокість. Також хворі на трисомію страждають через регулярні розлади травлення. Пояснити це дуже просто: річ у тому, що більшість малюків із синдромом Дауна народжуються з відхиленнями в будові та роботі травної системи.

Утім, ми не маємо на меті налякати вас, адже навіть якщо у вашого малюка є одне або декілька з вищезгаданих захворювань, не варто панікувати: всі ці хвороби виліковні. Найголовніше завдання батьків – це профілактика подібних розладів. Якщо ваша дитина народилася із синдромом Дауна, ви повинні уважно стежити за харчуванням та станом здоров’я малюка, а також не забувати регулярно відводити дитину до лікаря для проходження повного обстеження організму.

Висновки

Безумовно, суспільство дуже часто оцінює виховання дитини із синдромом Дауна як неймовірно складне випробування для батьків. Насправді ж народження малюка – це завжди щастя, попри всі труднощі. Повірте, безмежна батьківська любов до дітей допоможе подолати будь-які негаразди.

Обов’язково запам’ятайте та почніть застосовувати всі згадані вище рекомендації для того, щоб забезпечити дитині повноцінний розвиток.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.