Дізнайтеся більше про біль у грудях

Біль у грудях локалізується між шиєю та шлунком. Варто зауважити, що цей біль має багато причин розвитку, і не завжди він виникає через захворювання серця. В цій статті ми детальніше розповімо про основні характеристики болю у грудях та найефективніші методи боротьби з цією проблемою.
Дізнайтеся більше про біль у грудях

Останнє оновлення: 23 січня, 2021

Насправді біль у грудях може розвинутися з будь-якої структури, яка розташовується у грудях. Зверніть увагу, що місцем походження болю можуть бути стравохід, м’язи, нерви та навіть ребра. Утім, варто зауважити, що біль може розповсюджуватися на інші органи, адже дуже часто люди можуть відчувати дискомфортні відчуття не лише у зазначених вище частинах тіла, але й у шиї, верхніх кінцівках та навіть обличчі.

Іноді дискомфортні симптоми починаються з болю у спині. Утім, насправді все залежить від природи походження болю. Для того, щоб можна було говорити про біль у грудях, ви повинні відчувати дискомфорт у передній частині тіла.

Варто зауважити, що багато людей бояться цього типу больових відчуттів. Пояснити це можна тим, що більшість людей подумки асоціюють такий біль із захворюваннями серцевої системи. Не забувайте, що близько 5% звернень до служби екстреної медичної допомоги пов’язані із болем у грудях. Водночас ця проблема є менш типовою у галузі педіатрії, адже менш як 1% населення звертається за допомогою саме з болем у грудях.

У цій статті ми детальніше розглянемо, що саме може спровокувати біль у грудях.

Для того, щоб мати змогу сприймати дискомфортні відчуття як ніщо інше, ніж біль у грудях, ви повинні відчувати біль у ділянках між шиєю та шлунком. Деякі люди можуть описати ці відчуття як біль, тоді як інші сприймають їх як незначний дискомфорт та напруження м’язів.

Біль у грудях: дві категорії

Зазвичай експерти поділяють такі больові відчуття на дві категорії: серцевий та не пов’язаний із захворюваннями серця. Ця класифікація дозволяє лікарям швидко відрізняти біль, який потребує негайної уваги від дискомфортних відчуттів, які не потребують термінового втручання з боку медиків.

Нижче ми детальніше розповімо про серцеві причини болю. Також ми поговоримо про деякі групи структур, які можуть викликати біль у грудях, що не пов’язаний із захворюваннями серцевої системи.

Серцеві причини

 • Ішемічна хвороба серця. Такий біль є основною ознакою стенокардії (“грудної жаби”) та серцевого нападу. Варто зауважити, що ці больові відчуття є досить інтенсивними. Вони супроводжуються відчуттям напруги у м’язах та позбавляють здатності виконувати звичні справи. Біль локалізується в районі серця та може розповсюджуватися на верхні кінцівки та шию. Варто зауважити, що ці больові відчуття потребують негайної медичної допомоги.
 • Розрив аорти. Попри те, що аорта має досить товсту стінку, яка витримує високий тиск, вона однаково може розірватися. Ця нетипова клінічна ситуація, яка називається розсіченням аорти, викликає сильні больові відчуття. Варто зауважити, що ця проблема також потребує негайної допомоги медиків.
 • Перикардит. Перш за все слід згадати, що перикард – це оболонка серця. З різних причин у ньому може накопичуватися рідина. В результаті це призводить до набрякання та розвитку перикардиту. Розпізнати перикардит можна за наявністю болю у серці. Зверніть увагу, що больові відчуття можуть бути періодичними. Ба більше, дуже часто їхня інтенсивність безпосередньо залежить від положення людини.

Несерцеві причини: легеневий біль у грудях

 • Пневмонія. Не забувайте, що розвиток мікробних інфекцій у легенях також може викликати больові відчуття. Такий біль зазвичай є постійним, а посилюється він під час кашлю або інших нетипових рухів під час дихання. Найчастіше людина відчуває дискомфорт у боці, що збігається з ураженою ділянкою.
 • Легенева емболія. Артерії та вени в органах дихальної системи можуть закупорюватися згустками крові (тромбами). Це порушення в медицині має назву “легенева емболія”. Ці тромби можуть формуватися безпосередньо в легенях або потрапляти до них разом із кров’ю з інших частин тіла. Варто зауважити, що це захворювання також є дуже небезпечним, тому необхідно одразу звернутися до лікаря.
 • Пневмоторакс. Подібно до того, як серце вкриває оболонка під назвою “перикард”, легені людини вкриті плеврою. Якщо простір, який утворює плевра, заповнюється повітрям, цей стан називають “пневмотораксом”. Цей стан викликає сильні больові відчуття і може супроводжуватися таким неприємним симптомом, як нестача повітря.
 • Плеврит. Не забувайте, що плевра має здатність набрякати, і це захворювання називають плевритом. Як і у випадку з перикардитом, больові відчуття є періодичними, а їхня інтенсивність може змінюватися разом з положенням людини.
езофагеальний біль у грудях

Не забувайте, що езофагеальний біль у грудях зазвичай виникає посередині грудної клітки.

Несерцевий біль у грудях: біль, який розвивається в органах шлунково-кишкового тракту

 • Спазмування стравоходу. Зверніть увагу, що стравохід проходить через центр грудної клітки і сполучає рот зі шлунком. Оскільки стравохід є порожнистим тілом, і його стінки складаються із м’язів, людина може досить часто відчувати спазмування стравоходу. Коли це відбувається, стравохід закупорюється та втрачає здатність транспортувати їжу. В результаті цього людина відчуває сильний біль у грудях.
 • Гастрит. Попри те, що шлунок розташовується нижче грудей, гастрит та диспепсія також можуть іноді викликати неприємний біль у грудях. Не забувайте, що гастрит дуже часто супроводжується іншими симптомами, що свідчать про порушення в роботі травної системи, а саме відрижкою, рефлюксом та нудотою. Біль у грудях, який виникає при гастроезофагеальному рефлюксі, відчувається як важкість у центрі грудної клітки.
 • Жовчні камені. Якщо у жовчному міхурі є каміння, це також може спровокувати неприємні відчуття у грудях. Водночас варто зауважити, що біль у шлунку є більш типовим симптомом цього захворювання. Відповідно до анатомічного положення жовчного міхура та каменів у ньому, деякі люди можуть скаржитися на біль в районі правої легені, який розповсюджується навіть на праве плече.
біль у грудях та кардіограма

Електрокардіограма є однією з основних процедур, які повинні провести лікарі у випадку, якщо пацієнт скаржиться на біль у грудях.

Інші можливі причини болю у грудях

Як ми вже згадували раніше, окрім органів дихальної та травної систем, є чимало інших структур та ситуацій, які можуть спровокувати біль у грудях. Саме тому дуже важливо, щоб лікар передусім відкинув усі серйозні причини появи больових відчуттів, перш ніж переходити до аналізу інших можливих причин болю, які не потребують негайного втручання з боку медиків.

Серед основних причин болю у грудях, які не пов’язані із зазначеними вище захворюваннями, варто виділити такі:

 • Психогенічні причини. Для прикладу, панічна атака може спричинити появу болю у грудях. Утім, такі больові відчуття слід вважати психологічною проблемою, а не анатомічною. Людина може скаржитися на відчуття тиску та дискомфорту у грудях, причиною яких не є фізичне захворювання чи порушення в роботі будь-якого органу.
 • Костохондрит. Цей стан є запаленням хрящів, які приєднують ребра до грудини. Виникнути це захворювання може через перенапруження чи сильний удар. Панікувати не варто, адже вилікувати костохондрит можна з допомогою протизапальних препаратів та місцевого охолодження ураженої ділянки.
 • Міалгія. В цьому випадку в людини можуть боліти м’язи, які формують стінку грудини. Причиною появи больових відчуттів часто стають розтягнення, перенапруження, гематоми в результаті ударів або запальний процес. Зазвичай міалгію лікують з допомогою протизапальних медикаментів.
 • Неврит. Нерви, які розташовуються між ребрами, також можуть набрякати та викликати неприємний біль у грудях. Класичним прикладом захворювання, яке провокує неврит, є оперізувальний герпес. Хворі на цей розлад відчувають в ураженому нерві інтенсивний біль та пекучі відчуття.

Як бачите, біль у грудях має незліченну кількість можливих причин розвитку. Якщо після прочитання цієї статті у вас залишилися запитання, неодмінно зверніться за поясненнями до лікаря. • Amsterdam EA, Wenger NK, Brindis RG, et al. 2014 AHA/ACC guideline for the management of patients with non-ST-elevation acute coronary syndromes: a report of the American College of Cardiology/American Heart Association Task Force on Practice Guidelines. J Am Coll Cardiol. 2014;64(24):e139-e228.
 • Bonica JJ, Graney DO. General considerations of pain in the chest. En: Loeser. Bonica’s management of pain. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins, 2001. p. 1114-48.
 • López Bescos L, Fernandez Ortiz A, Bueno Zamora H, Coma Canella I, Lindon Gorbi RM, Cequier Fillat A, et al. Guías de práctica clínica de la Sociedad española de Cardiología en la angina inestable /Infarto sin elevación ST. Rev Esp Cardiol 2000; 53:838-50.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.