Епілепсія під час вагітності: усе, що ви повинні знати

Епілепсія під час вагітності становить певний ризик, тому надзвичайно важливо, щоб жінки з цією хворобою дізналися про шляхи зменшення появи супутніх проблем.
Епілепсія під час вагітності: усе, що ви повинні знати

Останнє оновлення: 12 жовтня, 2022

Вірте чи ні, але іноді виникає епілепсія під час вагітності. Насправді така ситуація трапляється у 3 з кожних 1000 випадків. Це не найпоширеніша ситуація. Однак, як бачите, це буває частіше, ніж ви думали.

На щастя, вагітність насправді не збільшує ризик епілептичних нападів. Окрім того, більшість дітей, народжених від матерів із таким захворюванням, зрештою є абсолютно здоровими. Насправді до 96% жінок, які відчувають це поєднання, можуть мати нормальні пологи без будь-яких ускладнень.

Що відбувається під час вагітності у жінки з епілепсією?

Епілепсія – неврологічне захворювання, при якому людина страждає від масивних синхронних розрядів з нейронів. Іншими словами, електрична активність нервових клітин у великих ділянках мозку відбувається одночасно.

Це може спричинити напади, а може і не спричинити. Тепер ми повинні чітко пояснити, що є різниця між епілептичними нападами та судомним станом. Всупереч поширеній думці, вони не завжди йдуть рука об руку. Хай там як, ураження електричним струмом завжди поступаються місцем симптому, який у багатьох випадках є невеликим локалізованим рухом.

Під час вагітності в жіночому організмі відбуваються зміни внаслідок дії гормонів, зокрема прогестерону. Загалом, спостерігаються модифікації статевих, репродуктивних, серцевих та м’яких тканин. Можна сказати, що так чи інакше залучені майже всі клітини.

Однак немає даних, які б свідчили про те, як судоми збільшуються або зменшуються під час вагітності. Епідеміологічні дослідження з цього приводу роблять висновок, що плід насправді на це не впливає.

Насправді дослідження показують, що однією з найбільших причин проблем під час вагітності є брак сну. Це змінює зв’язок між епілепсією та вагітністю. Це пов’язано з тим, що загалом напади частіше посилюються, якщо жінка погано спить протягом останнього триместру. Однак ніхто точно не знає, чи це насправді пов’язано з поганим відпочинком та стресом чи з гормональними змінами.

Проте є проблеми з ліками, які використовують для лікування епілепсії. Щоб керувати епілепсією, потрібно приймати ліки. Однак робити це під час вагітності – не найздоровіша ідея, оскільки сама вагітність змінює загальний об’єм циркулюючої крові, а також її розподіл у тканинах організму.

Епілепсія під час вагітності: прийом протиепілептичних препаратів

як протікає епілепсія під час вагітності
Одним із основних побічних ефектів протисудомних препаратів є вроджені вади розвитку. Це становить дилему під час догляду та моніторингу вагітності жінки з епілепсією.

Дослідники порівняли частоту вроджених вад розвитку серед дітей, народжених від матерів з епілепсією, з іншими, народженими у жінок без цієї хвороби. Можна впевнено сказати, що були виявлені помітні відмінності. По правді кажучи, вроджені вади трапляються раз на кожні 100 пологів. Однак у тих, хто приймає протиепілептичні препарати, ризик вроджених вад утричі збільшується.

Імовірність ускладнених пологів зростає, коли мати приймає кілька ліків, що відпускаються за рецептом. Це часта ситуація серед пацієнтів з епілепсією, які погано реагують на звичайне лікування. Як результат, лікар починає комбінувати різні дози для зменшення судом.

Окрім того, дослідження показали, що у плода більший ризик дефектів, якщо жінка приймає такі препарати, як вальпроат та карбамазепін. У цьому випадку найбільш ураженою є центральна нервова система плода.

Зазвичай лікарі пропонують знизити дозу протиепілептичних препаратів під час вагітності. Якщо у жінки не було судом більше ніж 9 місяців, вона може приймати дуже малу кількість одного препарату.

У будь-якому випадку, лікар повинен схвалити це зниження дози. Ні пацієнт, ні його родичі, ні хтось, хто не має необхідного фаху, не можуть прийняти це рішення. Інакше це може призвести до серйозних наслідків як для матері, так і для плода.

Читайте також: Які є долі мозку?

Чи є ризик судом під час вагітності?

Хоча статистика чітко не повідомляє про збільшення або зменшення судом під час вагітності, правда полягає в тому, що вони трапляються. Якщо у пацієнтки часті напади, ймовірно, вони будуть і під час вагітності.

Судомні стани несуть ризик як для матері, так і для плода. Однією з найбільших проблем є гіпоксія (брак оксигенації тканин під час пологів). Якщо до плаценти потрапляє недостатньо кисню, це може вплинути на функціонування та розвиток органів дитини.

Травма також може спричинити ускладнення судом. Звичайно, це може бути дуже проблематичним для вагітної жінки. Втрачаючи свідомість під час нападу, пацієнтка може впасти і травмувати череп і живіт, збільшений маткою.

Рівень смертності у вагітних з епілепсією вищий, ніж у решти вагітних. Багато з цих смертей, які, за оцінками, становлять приблизно 1 із 1000 вагітностей, спричинені раптовою несподіваною смертю при епілепсії.

Це незрозуміла смерть пацієнтів з епілепсією. Під незрозумілою ми маємо на увазі, що смерть не зумовлена ані утопленням, ані травмуванням. Ніхто не знає причину цього синдрому. Однак ми знаємо, що є чинники ризику, на які можна вплинути, щоб зменшити можливість його появи.

Вагітні жінки з епілепсією ніколи не повинні спати поодинці або обличчям вниз. Окрім того, їхні родичі або друзі повинні дізнатися про першу допомогу на випадок, якщо вона знадобиться.

що робити з епілепсією під час вагітності

Що потрібно пам’ятати про епілепсію під час вагітності

Як бачите, епілепсія та вагітність – це складне поєднання. Зрештою все може піти добре. Однак лікар має постійно контролювати цей випадок. Окрім того, жінка повинна вжити всіх запобіжних заходів, щоб зменшити пов’язані з цим ризики.

Пам’ятайте, що жінка може й далі приймати ліки, лише якщо їх прописав лікар. Лікар може скоригувати дозу ліків у крові жінки. Жодна вагітна жінка ніколи не повинна самостійно приймати рішення про тимчасове зупинення або зміну дози ліків.

Пологи мають бути заплановані заздалегідь, у спеціалізованому місці, з командою лікарів, які мають досвід у цій галузі. Можливий варіант кесаревого розтину, і рішення необхідно приймати після щирої розмови між акушером та майбутньою матір’ю. Чим продуктивніше спілкування між ними, тим здоровішою і легшою буде вагітність. • Palacio, Eduardo, and Karen Cárdenas. “Epilepsia y embarazo.” Revista Repertorio de Medicina y Cirugía 24.4 (2015): 243-253.
 • García, Ramiro Jorge García. “Situaciones especiales en adolescentes epilépticos: embarazo, parto y lactancia.” Revista Cubana de Neurología y Neurocirugía 2.1 (2012): 47-55.
 • Navarro-Meza, Andrea. “Epilepsia y embarazo.” Acta Académica 47.Noviembre (2010): 251-256.
 • Planas-Ballvé, A., et al. “El insomnio y la pobre calidad de sueño se asocian a un mal control de crisis en pacientes con epilepsia.” Neurología (2020).
 • Battino, D., et al. “Malformaciones en los hijos de embarazadas con epilepsia.” Rev Neurol 34.5 (2002): 476-480.
 • Lallana, Virginia Meca, and José Vivancos Mora. “Fármacos antiepilépticos.”
 • Kochen, Silvia, Constanza Salera, and Josef Seni. “Embarazo y epilepsia en Argentina.” Neurología Argentina 3.3 (2011): 156-161.
 • Pascual, F. Higes, and A. Yusta Izquierdo. “Tratamiento de la epilepsia.” Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.72 (2019): 4232-4242.
 • Vélez, Alberto, Paola A. Ortíz, and Carolina Sandoval. “Problemas de los hijos de madres con epilepsia.” Acta Neurol Colomb 21.1 (2005): 73-81.
 • Velásquez, Mauricio, Alejandro De Marinis, and Evelyn Benavides. “Muerte súbita en epilepsia.” Revista médica de Chile 146.8 (2018): 902-908.
 • Borgelt, Laura M., Felecia M. Hart, and Jacquelyn L. Bainbridge. “Epilepsy during pregnancy: focus on management strategies.” International journal of women’s health 8 (2016): 505.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.