Які медикаменти можна вживати під час вагітності?

Які медикаменти можна вживати під час вагітності?

Останнє оновлення: 05 квітня, 2020

Більшість жінок, які носять під серцем дитину, не володіє інформацією, які саме ліки можна вживати під час вагітності без шкоди для здоров’я. Безумовно, для того, щоб максимально зменшити ризик негативного впливу на малюка, не рекомендуємо займатися самолікуванням.

Погодьтеся, дуже важливо знати, які медикаменти можна приймати під час вагітності, адже деякі препарати можуть завдати сильної шкоди малюку в утробі матері.

Вагітність є одним з найкращих та найважливіших періодів у житті жінки. З моменту зачаття в організмі майбутньої матері починає відбуватися ціла низка природних змін. І фізичні, і психологічні зміни, зокрема нудота, запаморочення, блювота, біль, гіперволемія (збільшення кількості об’єму крові, що циркулює) – це лише кілька дискомфортних симптомів, якими супроводжується період виношування дитини. До того ж кожна майбутня мама відчуває серйозні гормональні зміни в організмі. Утім, ці зміни є цілком нормальними, особливо в першому триместрі вагітності.

На жаль, іноді під час вагітності виникають більш серйозні ускладнення, зокрема вагінальні та ниркові інфекції, підвищення кров’яного тиску, гестаційний діабет, прееклампсія, передчасні пологи та інші розлади. Більшість з цих порушень потребують медикаментозного лікування, проте приймати будь-які препарати можна лише після попереднього узгодження з лікарем.

Які ліки можна вживати під час вагітності без шкоди для здоров’я?

ліки безпечні під час вагітності

На щастя, є ціла низка лікувальних засобів, які можна безпечно вживати під час вагітності, проте робити це можна лише після повного обстеження лікарем. Не забувайте, що призначати препарати майбутній мамі мають право лише кваліфіковані гінекологи та фармацевти.

Не варто боятися, що під час виношування малюка вам доведеться терпіти неприємні ускладнення через заборону приймати ліки. Окрім природних дискомфортних відчуттів, якими часто супроводжується гестаційний період, майбутня мама може потерпати від інших серйозних розладів, які виникають через потрапляння в її організм шкідливих зовнішніх біологічних агентів. Безумовно, для того, щоб покращити самопочуття, вагітній жінці потрібно приймати ліки.

Ні для кого не таємниця, що нині в аптеках можна без рецепта придбати ліки проти застуди, кашлю, діареї, закрепів та нудоти. Утім, перед покупкою таких препаратів необхідно обов’язково порадитися з лікарем, адже не всі ліки підходять вагітним жінкам.

Рекомендуємо відмовитися від медикаментів, які обіцяють усунення багатьох неприємних симптомів одразу. Для прикладу, якщо вам потрібні ліки проти головного болю, не варто приймати засоби з антигістамінними та протизастійними властивостями.

В цій статті ми розповімо вам про найбезпечніші та найбільш розповсюджені препарати, які можна без остраху вживати під час вагітності:

1. Парацетамол, або ацетамінофен

Знеболювальні засоби, або анальгетики, рекомендують вживати для зменшення запального процесу, який викликає сильні больові відчуття. Ці препарати приносять полегшення при мінімальних порушеннях, а ще вони швидко усувають симптоми звичайної застуди.

2. Клотримазол або міконазол

Обидва препарати є протигрибковими засобами. Вони є найбільш популярними серед вагітних жінок, адже і клотримазол, і міконазол допомагають боротися із грибковими вагінальними інфекціями. Рекомендуємо використовувати протигрибкові засоби, якщо під час вагітності у вас з’явилися сильні пекучі відчуття або рясні вагінальні виділення.

3. Антациди магнію

Найпопулярніші види антацидів, до складу яких входить магній, є ефективними та безпечними для боротьби з печією та іншими неприємними симптомами. Не забувайте, що печія є досить типовим розладом для вагітних жінок, особливо на останніх стадіях гестаційного періоду, тобто за кілька тижнів до пологів.

4. Лоратадин або хлорфенірамін

Будь-який з цих антигістамінних засобів рекомендують для боротьби з алергічними реакціями. І перший, і другий препарати чудово підходять для усунення закладення носа, якщо вагітна жінка часто зазнає впливу шкідливих алергенів.

5. Мілак, або сенна (“Сенокот”)

Ці медикаменти мають послаблювальну дію, а тому вони є незамінними помічниками при закрепах. Не забувайте, що це ускладнення є досить розповсюдженим розладом серед жінок, що носять під серцем дитину, особливо на останніх місяцях вагітності.

Які вітаміни та препарати безпечно вживати під час вагітності?

виноград для вагітних

Безумовно, кожній вагітній жінці необхідно вживати вітамін В12 та фолієву кислоту під час виношування малюка. Утім, перш ніж зробити продукти з високим вмістом цих речовин частиною щоденного раціону, необхідно обов’язково порадитися з лікарем.

Вітаміни та харчові добавки є незамінними для належного розвитку плода в утробі матері. Щоб дізнатися, які саме вітаміни та мінерали потрібні вашому організму, необхідно звернутися до гінеколога чи акушерки.

Варто зауважити, що досі одним з найпопулярніших вітамінів, які рекомендують до вживання під час гестаційного періоду, є вітамін С. Ця речовина відповідає за формування кровоносних судин у малюка. Також потрібно вживати фолієву кислоту для вироблення червоних кров’яних тілець (еритроцитів), вітамін D для зміцнення зубів та кісткових тканин, а також залізо для живлення плаценти та належного розвитку плода в утробі матері.

Попри те, що вітаміни можна без проблем купити в будь-якій аптеці навіть без рецепта, не варто ними зловживати, адже більше не завжди означає краще. Перш за все, ваш організм може стрімко виводити всі отримані з вітамінних добавок речовини через сечу, тож ви будете марно витрачати не лише самі пігулки, але й кошти. Натомість рекомендуємо вживати корисні продукти з високим вмістом вітамінів, адже їхня якість та поживна цінність буде набагато вищою за аптечні засоби.

Безпечні натуральні засоби, які можна вживати під час вагітності

натуральні засоби, які можна вживати під час вагітності

Натуральні засоби – це ще один чудовий спосіб боротьби з дискомфортними відчуттями та болем. Утім, перед вживанням необхідно обов’язково порадитися з лікарем.

Окрім медикаментів та вітамінних добавок, згаданих вище, є ціла низка поживних натуральних засобів. Насправді більшість дискомфортних симптомів, якими супроводжується вагітність, можна усунути, підкоригувавши щоденні звички. Для прикладу, якщо ви почнете займатися тими видами активності, які позитивно впливають на стан здоров’я, то зможете провести вагітність без серйозних ускладнень.

Погодьтеся: якщо ви будете вести здоровий спосіб життя під час виношування дитини, вам не потрібно буде регулярно вживати медикаменти. Насправді цих порад дотримувалися ще багато століть тому, проте вони й досі не втратили свою актуальність. Рекомендуємо переконатися в їхній ефективності на власному досвіді.

Безумовно, навіть під час вагітності потрібно залишатися активною людиною та дотримуватися принципів правильного харчування. Бути здоровою у процесі виношування дитини дуже важливо, оскільки тільки таким чином вам вдасться зменшити ризик розвитку неприємних симптомів, які можуть потребувати вживання медикаментів. Не забувайте також про належну кількість сну, розслаблення та відпочинку.

Не займайтеся самолікуванням

На щастя, більшість жінок знають, що під час вагітності їм можна вживати лише обмежену кількість певних медикаментів. Утім, якщо в процесі виношування дитини у вас виникли ускладнення, які потребують медикаментозного лікування, ваш гінеколог не лише призначить потрібні ліки, але й контролюватиме ваше самопочуття. Неодмінно виконуйте всі рекомендації лікаря, щоб зберегти гарний фізичний стан та забезпечити належний внутрішньоутробний розвиток малюка.

Самолікування – це завжди погана ідея, особливо під час першого триместру, адже цей етап є найбільш важливим у розвитку дитини. Перед вживанням будь-яких препаратів неодмінно порадьтеся з лікарем. Не забувайте, що потрібно бути дуже обережними навіть з вітамінними добавками та натуральними засобами, які на перший погляд можуть здаватися цілком безпечними.  • Gimeno, FJ Abad, et al. “Categorías de riesgo de los medicamentos utilizados durante el embarazo: Guía rápida de consulta.” Farm Aten Prim 3 (2005): 49-61.
  • Taboada Lugo, Noel, et al. “Uso de medicamentos durante el embarazo y su posible efecto teratogénico.” Revista Cubana de Medicina General Integral 20.4 (2004): 0-0.
  • Vergel Rivera, Germán, and Alicia Zapata Martínez. “Embarazo y medicamentos en un área de salud.” Revista Cubana de Medicina General Integral 15.3 (1999): 227-231.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.