Хронічне хвилювання: 3 наслідки для здоров'я та як із ним справлятися

У сучасному світі хронічне хвилювання стало невіддільною частиною життя багатьох людей. Воно заважає відчувати радість від життя та суттєво впливає на самопочуття. Ви можете почуватися розбитими й виснаженими. Докладніше про наслідки та способи подолати хвилювання у нашій статті.
Хронічне хвилювання: 3 наслідки для здоров'я та як із ним справлятися

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Хронічне хвилювання впливає на вас не лише психологічно. Воно також може погіршувати фізичне здоров’я й навіть ослаблювати імунну систему. Як наслідок, людина стає вразливіша до різних захворювань і частіше хворіє.

Чому хронічне хвилювання стало однією з ключових проблем сучасності? Річ у тім, що теперішній ритм життя надзвичайно швидкий, тому багатьом людям доводиться постійно кудись спішити й безперервно вирішувати численні проблеми.

Вони зазнають чималий стрес і тиск.

Хронічне хвилювання схоже на тривогу – симптом, що емоційно й фізично виснажує людину, яка щодня від нього страждає.

Це ніби психологічний шторм, безкінечна яма, у яку ви потрапляєте щодня, коли не можете перестати думати про певні речі, які навіть не трапилися або вже давно в минулому.

У таких ситуаціях розум неначе сам прагне посилити страждання. Ви починаєте занадто перейматися певними речами й продуктивність значно падає. Як наслідок, якість життя також погіршується.

Однак важливо пам’ятати, що хвилювання – це неправильний метод вирішення проблем.

Чому? Коли ви занадто хвилюєтеся, то починаєте почуватися безпомічними й поринати в негативні переживання. Після цього вам складно прийняти рішення й об’єктивно оцінити ситуацію.

Також важливо знати одну важливу деталь – хронічне хвилювання може мати дуже суттєвий вплив на ваше здоров’я.

Погляньмо на деякі його наслідки й ефективні способи подолання.

1. Хронічне хвилювання спричиняє напруженість м’язів

хребет

Таке траплялося з кожним. Наприкінці дня ви помічаєте, що м’язи шиї та щелепи значно твердіші й напружені.

Можливо, ви не надаєте цьому значення, адже більшість часу людина не усвідомлює біологічних реакцій, які може спричинити хвилювання.

 • Якщо ви занадто хвилюєтеся протягом дня, мозок починає виділяти в кров кортизол (гормон стресу).
 • Кортизол активізує організм, готуючи його до втечі від небезпеки.
 • Мозок також починає надсилати енергію та кров у м’язи, щоб підготувати вас до швидкої реакції.
 • Це спричиняє напруженість у м’язах і суглобах, а також головні болі, біль у шлунку, запаморочення…

Як можна зменшити надмірну напруженість м’язів?

Припустимо, ви знаєте, що причиною напруженості є надмірне хвилювання. Тому ваша стратегія – почати пропрацьовувати одержимі й безплідні думки.

Щоб зменшити вплив тривоги, хвилювання та стресу, потрібно скористатися такими порадами:

 • виконуйте інтенсивні короткотривалі вправи. Потрібно дати вихід енергії, спрямувати її в мирне русло й виснажити тіло, щоб заспокоїти розум;
 • обирайте вправи, які вам найбільше подобаються та підходять, утім не забувайте, що при м’язових судомах варто поводитися обережніше;
 • присідання, ходіння по сходах чи навіть зумба можуть чудово допомогти.

2. Хронічна втома та хвилювання

у мене хронічне хвилювання

Рано чи пізно таке трапляється в життя кожної людини…душевний біль і тривога, які ви не можете контролювати. Вони паралізують розум і ранять тіло.

Переживання поглинають усю вашу енергію, ослаблюючи ваш дух і навіть бажання займатися щоденними справами.

Поступово ви стаєте жертвою замкненого виснажливого кола. Фізичне виснаження й хронічне хвилювання ув’язнюють вас.

Як можна зменшити вплив такої втоми?

Один із хороших способів справитися з власними тривогами – застосовувати техніку “заплановане хвилювання”. Її суть така:

 • визначте період дня, коли можна дозволити хвилювання й подумати над проблемою;
 • якщо виникає деструктивна думка в інший час, скажіть собі: “Зараз мені не до тебе. Я подумаю над усім, коли закінчу роботу”;
 • усі переживання можна використовувати як засіб для пошуку рішення. Якщо ваша проблема невирішувана, значить, немає жодного сенсу витрачати на неї час та енергію;
 • також важливо не нести свої переживання в ліжко, тобто позбуватися їх до того, як ви лягаєте спати.

3. Хронічне хвилювання ослаблює імунну систему

імунітет

Цілком нормально переживати через проект на роботі, співбесіду, або майбутню конференцію. Така поведінка логічна й зрозуміла.

Справжня проблема виникає тоді, коли хвилювання стає частиною щоденного життя й полонить усі ваші думки.

 • Якщо думки та переживання завжди негативні, вони можуть мати прямий негативний вплив на ваше здоров’я.
 • Підвищується не лише рівень кортизолу, а й також рівень адреналіну.
 • Організм переходить у режим тривоги й очікування, адже мозок вважає, що поруч існує загроза, на яку доведеться реагувати.
 • Усі біологічні ресурси спрямовуються на м’язи та мозок. Інші системи, як-от імунна, повністю ігноруються.
 • Це призводить до того, що людина не може нормально боротися з вірусами й інфекціями та стає значно чутливіша до застуди, алергій тощо.

Як можна покращити роботу імунної системи?

Не відкладайте на завтра те, що турбує вас сьогодні. Не дозволяйте цій сніговій кулі наростати. Негайно вирішуйте всі проблеми, для яких існує рішення.

Коли ви проходите через період стресу і тривоги, спробуйте піклуватися про свій раціон, споживати свіжі та натуральні продукти, відмовившись від напівфабрикатів із вмістом насичених жирів.

Будьте соціальні, діліться своїми переживаннями з іншими та покладайтеся на друзів, щоб зменшити градус тривоги. Близькі люди також допоможуть вам об’єктивно оцінити ситуацію та перестати сприймати все нагативно.

Щодня займайтеся спортом щонайменше пів години. Бажано робити це на вулиці. Дихайте, активізуйте циркуляцію, знімайте напруженість м’язів і звільність голову від зайвих думок.

У підсумку ми хочемо зазначити, що хронічне хвилювання має багато симптомів і проявів. Також є не менше способів його подолати. Знайдіть стратегію, яка працює для вас найкраще, і почніть керувати тривогою, щоб поліпшити якість свого життя.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.