Кісткове метастазування: симптоми та лікування

Кісткове метастазування є ускладненням запущених видів раку. Це дуже серйозно, і ми розповімо вам, що ви можете з цим зробити, коли виникне така ситуація.
Кісткове метастазування: симптоми та лікування

Останнє оновлення: 25 вересня, 2020

Кісткове метастазування – це прогресування певних видів раку, що закінчується серйозним ускладненням, яке вражає кістки. Здебільшого, неопластичні клітини з пухлини в органі переносяться в кістку.

По-перше, ми повинні підкреслити, що метастазування в кістки – це не наявність первинного раку кісток. Іншими словами, хвороба розпочалася не в кістковій тканині, а в іншому органі, наприклад у грудях або легенях.

Це означає, що хвороба поширилася на кістки. Однак, як правило, вона поширюється на хребетний стовп і в довгі кістки. Це пов’язано з тим, як кров та лімфатична циркуляція відводять рідину.

Щойно неопластична клітина потрапляє до кістки, вона починає розмножуватися. Кісткові метастази зазвичай створюють те, що стимулює клітини кісткової тканини: остеобласти та остеокласти. Згодом стимуляція стає занадто сильною, і тканини страждають.

Далі тканина стає слабкою через остеокласти або твердне через остеобласти. У будь-якому випадку, це шкідливо для організму.

Окрім того, більшість видів раку може метастазувати, але це частіше трапляється у випадку раку молочної залози та передміхурової залози. Щойно це відбувається, у пацієнтів виникають симптоми як первинної пухлини, так і нових, що поширюються.

Симптоми кісткового метастазування

Різні типи кісткових метастазів мають спільні симптоми. Ось деякі звичайні ознаки:

 • Біль: це головна характеристика. Однак біль може бути і не постійним. У деяких пацієнтів він погіршується при русі, тоді як інші відчувають його постійно, навіть у стані спокою. Отже, це може ускладнити лікування.
 • Переломи: Як ми вже згадували, метастази можуть послабити кістки. Слабка кістка, швидше за все, зламається з мінімальними зусиллями. Хворим на рак важливо бути дуже обережними, щоб запобігти переломам.
 • Гіперкальціємія: пухлина може виділяти кальцій у кров. У міру погіршення виникає більше симптомів. Наприклад, пацієнти страждають на закрепи, поганий апетит і часте сечовипускання. Без апетиту і великої кількості сечовипускань може статися зневоднення.
 • Компресії: Одне з найпоширеніших місць, де можна побачити метастази в кістках, – це хребет. Пошкоджені хребці можуть зменшуватися в розмірах, перекривати один одного і змінювати положення. Тоді може статися затиснення нервів або спинного мозку.

Як лікувати кісткове метастазування

Є два підходи до лікування. Ви можете обрати локалізований або системний підхід. Вибір буде залежати від типу початкового раку, клінічного стану пацієнта та доступності лікування. Розгляньмо їх уважніше.

Системні варіанти

 • Хімієтерапія: це використання ліків, які переривають деякі процеси пухлинних клітин. Зазвичай це найпоширеніший варіант.
 • Променева терапія: завдяки випромінюванню від спеціального обладнання вона проникає в організм, щоб знищити ракові клітини. Кількість сеансів та доза променевої терапії різна. Зазвичай це дуже ефективно для контролю болю при метастазуванні в кістку.
 • Гормональна терапія: тут використовують ліки, які блокують певні гормони. Це терапія, яку часто застосовують у випадку раку молочної залози та раку простати.
 • Імунотерапія: тут також використовують ліки, але вони імітують функції імунної системи.
 • Радіофармацевтичні препарати: у цьому випадку випромінювання йде зсередини тіла, а не з обладнання зовні. Радіофармацевтичні препарати вводять в організм пацієнта, вони потрапляють до кісткових метастазів, а потім атакують клітини пухлини.
як лікувати кісткове метастазування

Локалізовані варіанти

 • Біфосфонати: біфосфонати блокують дію остеокластів, щоб запобігти руйнуванню здорової кістки.
 • Деносумаб: подібно до біфосфонатів, деносумаб також блокує остеокласти. Він працює трохи інакше, ніж інші, але створює подібний кінцевий результат.
 • Вертебропластика: Коли є кісткові метастази в хребті, пропонують альтернативу прямому введенню швидкодійного кісткового клею – вертебропластику. Насправді це досить ефективно заспокоює біль.
 • Хірургія: нарешті, пропонують хірургічне втручання, якщо ви відповідаєте певним умовам. Якщо метастази доступні, хірург може оперувати й видалити стільки, скільки зможе.

Дії проти метастазування в кістках

Поява кісткових метастазів є серйозним ускладненням раку. Пацієнтові важливо мати команду підготовлених фахівців, які можуть запропонувати найкращі доступні варіанти. Завдяки доступним новим терапевтичним можливостям можна поліпшити якість життя людей, які страждають на цю хворобу.

Це може вас зацікавити ...
Напій з кульбаби: домашній засіб для догляду за кістками
Моє здоров'яRead it in Моє здоров'я
Напій з кульбаби: домашній засіб для догляду за кістками

Як коріння, так і сама квітка рослини можуть бути використані для приготування напою з кульбаби, щоб очистити організм та зміцнити кістки. • Vicent, S., et al. “Las metástasis óseas del cáncer.” Anales del Sistema Sanitario de Navarra. Vol. 29. No. 2. Gobierno de Navarra. Departamento de Salud, 2006.
 • García, F. BAIXAULI, et al. “Estado actual de las metástasis óseas.” Revista española de cirugía osteoarticular 49.257 (2014).
 • Centeno, C., et al. “Metástasis óseas: manifestaciones clínicas y complicaciones. Un tratamiento multidisciplinar.” Med Pal 8 (2001): 100-108.
 • Durand, J-P., et al. “Metástasis óseas: manejo multidisciplinario, conducta diagnóstica y terapéutica.” EMC-Aparato locomotor 46.1 (2013): 1-16.
 • Salazar Pacheco, Rudy, et al. “Metástasis óseas en tumores malignos de la mama. Breve informe epidemiológico.” Acta Ortopédica Mexicana 16.2 (2002): 51-55.