Кропив’янка у дітей: способи лікування

Кропив'янка у дітей – серйозний розлад. Вона виникає, коли дитина піддається дії речовини, що викликає алергію. Читайте далі, щоб дізнатися, як лікувати кропив’янку у дітей.
Кропив’янка у дітей: способи лікування

Останнє оновлення: 24 квітня, 2021

Кропив’янка у дітей здебільшого виникає в результаті алергічної шкірної реакції. Це не типова червонувата шишка на певній ділянці тіла, а досить великі ураження, розподілені на широких ділянках дерми.

Алергени – це речовини, що викликають алергічні реакції, і вони різні для кожної людини. Наприклад, у дитини може бути кропив’янка через пил, але у її брата чи сестри може не бути жодної реакції на нього.

Кропив’янка у дітей: основні симптоми

Як ми вже згадували, кропив’янка належить до значної алергічної реакції на великих ділянках шкіри. Вона виникає незабаром після контакту з подразниками, які можна знайти в довкіллі, одязі, повітрі, ґрунті та шерсті тварин.

Свербіння – одна з головних ознак кропив’янки. Це свербіння настільки інтенсивне, що викликає бажання подряпатися і навіть несе ризик травмування. Таким чином, бактерії можуть туди потрапляти і розмножуватися, що призводить до більшого зараження.

Пухирі та нерівності на шкірі досить помітні, на відміну від інших м’яких алергічних реакцій. Набряки виникають  менше ніж за кілька годин після контакту, а іноді й одразу (протягом декількох хвилин). Це свідчить про можливий анафілактичний шок.

Розмір ураженої ділянки у різних дітей різний. Може навіть бути кілька ділянок з активними ураженнями одночасно. Це часто буває на обличчі, руках, ногах та в паху. Вона поширюється і на корпус тіла, особливо при харчовій алергії.

Є й інші супутні симптоми, окрім проблем зі шкірою. Подивимось, про що йдеться.

 • Блювота і нудота. Походить від того самого внутрішнього алергічного процесу, який призводить до запалення слизової шлунка.
 • Біль у животі. Іноді він супроводжується легкою температурою. В інших випадках це пов’язано зі збільшенням перистальтики кишківника, який намагається вивести алергени, що потрапили в травний тракт.

Поширені причини алергії в педіатрії

Кропив’янка у дітей має багато різних причин. Як уже згадувалося, джерелом походження є контакт з алергічною речовиною. Однак є також індивідуальна мінливість, що означає, що всі діти по-різному реагують на різні алергени. У більшості дітей алергія проявляється на щось специфічне. Ось деякі найпоширеніші причини алергії:

 • Їжа. Деякі діти мають алергію на червоні фрукти, інші – на яйця, а треті – на певні приправи та заправки. Взагалі, батьки виявляють алергію, коли виникають перші прояви кропив’янки після споживання алергену.
 • Комахи. Укуси комах – можливе джерело алергічних реакцій. У цих випадках уражена ділянка надмірно запалюється, і кропив’янка часто поширюється і на інші ділянки.
 • Пилок з навколишнього середовища. При сезонній алергії осінні та весняні місяці є найгіршими для дітей. Окрім шкірної реакції, у них часто спостерігається кашель, чхання, сльозотеча і навіть бронхоспазми.
 • Інфекції. На додаток до симптомів, які походять від алергенів, є ураження через перехресну реакцію між імунною системою та клітинами людського тіла. У реакції винні як віруси, так і бактерії.
 • Ліки. У багатьох дітей є алергія на певні препарати. Важливо добре знати, що приймають діти. Більшість листівок містить інформацію та застереження щодо цього, оскільки досить часто алергію викликає не активний компонент, а допоміжні речовини, які хіміки вводять у таблетки або сиропи, щоб їх продати.
 • Парфуми. Косметика та парфумерія можуть бути потужними подразниками шкіри, тому є безліч різних парфумів, призначених для дітей. Однак, якщо шкіра дитини занадто чутлива, можливо, вона все одно зреагує.

Як лікувати кропив’янку у дітей

По-перше, діагностика кропив’янки у дітей не завжди проста. Після цього важливо, щоб лікар вводив протиалергічні препарати для протидії симптомам. Так само дитина може скористатися корисними домашніми засобами. Ця комбінація корисна для того, щоб дитина швидше видужала.

Антигістамінні препарати неймовірно популярні серед препаратів від алергії. Насправді більшість людей приймає димедрол та лоратадин у разі алергії, оскільки вони знімають свербіння та зменшують почервоніння шкіри.

Проте це не найкращий варіант для дітей, оскільки вони зазвичай викликають сонливість. Однак у крайніх випадках їх застосовують з обережністю при мінімальних дозах.

Якщо алергія поширюється по багатьох частинах тіла, можливо, доведеться додати кортикостероїди. Важливо проконсультуватися з педіатром, оскільки саме він знає, чи справді це потрібно у вашому випадку.

При використанні протягом обмеженого часу довготривалих проблем не повинно бути. Внутрішньом’язове або внутрішньовенне підходить виключно для кропив’янки, яка переростає в анафілактичний шок (що трапляється рідко).

Домашні засоби

Що стосується домашніх засобів, то є безліч різних варіантів. Вірте чи ні, є кілька інгредієнтів, з яких можна робити компреси, що полегшують місцеві симптоми, особливо свербіння.

Найлегший спосіб полегшити симптоми алергії – використання холодної тканини. Низька температура зменшує запалення та почервоніння, що, своєю чергою, зменшує алергічну реакцію. Їх використання разом з антигістамінними засобами та кортикостероїдами приносить значне полегшення.

Для профілактики важливо, щоб дитина уникала всіх тих алергенів, на які вона має реакцію. Окрім того, життєво важливою є наявність кондиціонера в спальні дитини, яка страждає на алергію. В кімнаті не має бути килимів або тканин, які легко накопичують кліщів. Осушувач повітря також є хорошою ідеєю для зменшення пилу.

У випадку, коли у дитини кропив’янка через їжу, просто усуньте з раціону відповідний алерген. Для немовлят до 2 років є певні продукти (наприклад, полуниця), які вони не повинні вживати, оскільки вони можуть бути потужними алергенами для деяких людей.

Завжди звертайтесь до педіатра

Це найголовніша порада. Кропив’янка у дітей не зникає за день, тому життєво важливо проконсультуватися з педіатром. Пам’ятайте, що професійний підхід необхідний для того, щоб дізнатися причини та зменшити симптоми в конкретному випадку.

Якщо алергія виникає неодноразово, будьте дуже обережні щодо ризику анафілактичного шоку. Це надзвичайна ситуація, яка часто вимагає госпіталізації, і ви повинні зробити все можливе, щоб цього не сталося. • Máspero, Jorge, et al. “GUÍA ARGENTINA DE URTICARIA Y ANGIOEDEMA.” Medicina (Buenos Aires) 74 (2014).
 • Talamantes, Concepción Sierra, Violeta Zaragozá Ninet, and Remedios Alamar Martínez. “Aproximación a la clínica: diagnóstico y manejo de la urticaria.” Enfermería Dermatológica 11.32 (2017): 10-23.
 • Zúñiga, Roberto Velasco. “PROTOCOLOS DIAGNÓSTICOS Y TERAPÉUTICOS EN URGENCIAS DE PEDIATRÍA.” (2019).
 • Hung, Lisa, et al. “Human ex vivo and in vitro disease models to study food allergy.” Asia Pacific Allergy 9.1 (2018).
 • Casanueva, C. Ortega. “Alergia a la picadura de insectos.” PediatríaIntegral (2018): 138.
 • López, José Guadalupe Huerta, Álvaro Pedroza Meléndez, and Enrique López Valentín. “Urticaria crónica en niños. Revisión sistemática.” Alergia, Asma e Inmunología Pediátricas 29.1 (2020): 16-30.
 • de Miguel, Cristina Salas. “Urticaria, anafilaxia e intoxicación en pediatría.” (2018).
 • de Durana, María Dolores Alonso Díaz. Alergia a los pólenes de ciprés y olivo: fenotipos clínicos y perfil de reconocimiento de alérgenos en pacientes con doble sensibilización. Diss. Universidad de Alcalá, 2017.
 • Ferreira, Margarida Silva Vicente. Alergia de contacto a perfumes: 5 anos de experiência de consulta. MS thesis. 2016.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.