Мікроагресія у стосунках: найгірший ворог пари

Навіть якщо вона подається під соусом із солодких та улесливих слів, мікроагресія з боку партнера може поступово підривати самооцінку та впевненість людини, а також з кожним днем виснажувати її як фізично, так і морально.
Мікроагресія у стосунках: найгірший ворог пари

Останнє оновлення: 05 червня, 2019

Мікроагресія – це прихована форма психологічного насилля, яка базується на постійному щоденному зневажливому ставленні. Тобто одна людина принижує іншу шляхом неприйнятних жартів та кпинів, які щодня підривають самооцінку ображеної людини. Мікроагресія у стосунках може мати ще більш руйнівний характер.

Про цей вид психологічного насилля ми нечасто чуємо, адже його важко розпізнати з першого погляду. Він не залишає по собі жодних слідів, і зазвичай ані насильник, ані жертва навіть не здогадуються про те, що в їхніх стосунках відбувається щось не те.

Ось кілька прикладів, які допоможуть вам краще зрозуміти, що саме ми маємо на увазі.

Дуже типовими є ситуації, коли чоловіки та жінки говорять одне одному такі речі: “Мені подобається твоя незграбність, коли ти щось розбиваєш, це піднімає мені настрій на весь день”.

“Краще я буду вести розмову, бо ти можеш усе зіпсувати”, “Зачекай, облиш це, краще я зроблю все самотужки. Ти така незграба, що неодмінно все розіб’єш”.

Як бачите, у цих фразах прослідковуються і близькість, і щирі почуття, проте насправді такі слова передають контроль над ситуацією одній людині, повністю відбираючи право голосу в іншої.

Ми рекомендуємо детальніше вивчити проблему мікроагресії та дізнатися про можливі форми вербального насилля. На жаль, ця ситуація може трапитися з будь-ким – під час розмови з партнером, на роботі, у школі чи в інших звичних щоденних ситуаціях.

Особливості мікроагресії

особливості мікроагресії

Кожна нормальна пара намагається побудувати стосунки на кількох основних опорах: повазі, терпінні, вмінні співчувати, близькості та взаєморозумінні.

Коли один з цих факторів зникає зі стосунків, всі інші також втрачають свою силу. Для прикладу, без належного спілкування неможливо відчувати щире співчуття та переживання. Тим часом без співчуття неможливо досягнути повного порозуміння у стосунках.

Щасливі та здорові стосунки – це міцна тканина, що складається з багатьох кольорових ниток, які гарно пасують одна до одної. Немає нічого поганого в тому, що нитки є різними, адже між ними однаково є баланс, і разом вони складають чудовий візерунок.

А тепер уявіть, що ви щодня витягуєте із тканини по одній нитці. Це і є мікроагресія. Одразу помітити це явище майже неможливо, проте поступово тканина втрачає свій привабливий зовнішній вигляд та залишає дірки на матерії, через які втікають щастя та гармонія.

Саме тому сьогодні ми детальніше розповімо про основні ознаки мікроагресії у стосунках.

Мікроагресія у стосунках

Відсутність уваги та недооцінка

Ці два фактори зазвичай означають помітну відсутність зацікавлення в іншій людині. Це означає, що в таких стосунках мікроагресію застосовують стосовно партнера ледь не кожного дня.

Ось кілька типових прикладів цього “найбільшого ворога стосунків”:

 • Насмішки над тим, що подобається вашому партнерові.
 • Відсутність розсудливості, яка є незамінною для зміцнення стосунків.
 • Небажання знайти час на те, що зазвичай роблять закохані пари разом (“Зараз не час для розваг”).
 • Висміювання вподобань партнера перед іншими людьми (“Уявляєш, він/вона проводить весь день за читанням книг, яке марнування часу”).

Нехтування партнером та приниження її здібностей

стосунки між двома людьми

Мабуть, однією з найбільш поширених характеристик мікроагресії є саме ці дві моделі поведінки.

Складнощі полягають у тому, що починаються проблеми з намагання догодити другій половинці. Інакше кажучи, ви можете сприймати свої неприйнятні жарти як невинний дотеп та намагання висловити партнеру своє захоплення та любов.

Ось кілька прикладів, за допомогою яких ви зможете краще зрозуміти, про що йдеться:

 • Ваш партнер починає брати на себе відповідальність за всі події, стверджуючи, що “він/вона впорається із завданням краще та зекономить ваші зусилля”.
 • Друга половинка може почати обговорювати ваші недоліки перед друзями та родичами, наприклад: “Та вона просто не вміє готувати“, “Все, до чого він/вона торкається, одразу ламається”, “Ви би бачили, що він/вона зробив/-ла з нашим комп’ютером”.
 • Насправді навіть такі невинні на перший погляд вислови є дуже згубними, адже вони можуть не лише підірвати самооцінку, але і зруйнувати сутність людини та знищити її відчуття повноцінності.

Втрата довіри до партнера

втрата довіри та мікроагресія

Якщо вам постійно доводиться стикатися з мікроагресією, радимо почати роботу над змінами власного характеру.

Насправді ви можете не лише помітити той факт, що ваша самооцінка суттєво знижується, але і зрозуміти, що більше не довіряєте своєму постійному партнерові.

 • Ви уникаєте певних дій чи висловлювань через страх отримати критику або покарання.
 • Ви втрачаєте здатність нормально спілкуватися зі своєю другою половиною через те, що висловлювання партнера переповнені сарказмом.

Вірте чи ні, але зазвичай жертви психологічного насилля дуже повільно реагують на мікроагресію. У вашому розумінні насилля – це фізичне знущання над жертвою, розмови на високих тонах чи обмеження свободи. Саме тому більшість людей не надає великого значення вербальному насиллю.

Мікроагресія – це лише мікроскопічні образи, які дуже часто залишаються поза увагою. Утім, не варто нівелювати той факт, що така поведінка також є справжнім насиллям. Не забувайте, що психологічне насилля можна виявити в таких діях:

 • Постійне приниження іншої людини.
 • Приниження другої половини заради підвищення власної самооцінки.
 • Ви не дозволяєте партнерові бути собою та почуватися повноцінною щасливою людиною, яка має право на вираження особистості та власних вподобань.
 • Мікроагресія з боку партнера нівелює всі ваші переваги, досягнення та сильні сторони характеру. Ваша друга половинка робить все для того, щоб знецінити ваші успіхи в очах інших людей.

Якщо ви хочете бути по-справжньому щасливою людиною, радимо навчитися розпізнавати мікроагресію у стосунках. Навчіться бути сильними та достатньо сміливими для того, щоб мати змогу боротися з будь-якими негативними факторами, що впливають на ваш фізичний та моральний стан.


Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.