Зміни настрою у підлітковому віці: причини та шляхи розв’язання проблеми

Підлітковий вік вважають одним із найбільш стресових періодів для батьків підлітків, оскільки зміни настрою у дітей є наслідком серйозних перетворень. У цій статті розглянемо першоджерело цього процесу та розповімо, як діяти у такій ситуації.
Зміни настрою у підлітковому віці: причини та шляхи розв’язання проблеми

Останнє оновлення: 18 травня, 2019

Коли дитині виповнюється 10 чи 11 років, в її організмі починають відбуватися серйозні зміни. Це фізичні, афективні, психологічні та соціальні перетворення, які впливають на розвиток дитини. Зміни настрою у підлітковому віці не є рідкістю, вони є наслідком вищезгаданих процесів.

Більшість батьків боїться цього етапу емоційної нестабільності своєї дитини. Підлітковий вік – це одна зі стадій доросл ішання дітей, в період якої батьки переживають найвищий рівень стресу.

Цей період може бути прекрасним досвідом як для батьків, так і для їхніх дітей, але у тому разі, якщо батьки знають способи, як справлятися з проблемами та розуміють дітей.

Причини зміни настрою в підлітковому віці

Перш за все, підлітковий від – це період у житті, коли розпочинається  процес фізичної, розумової та сексуальної трансформації . Зрештою, ці зміни дозволяють по-новому подивитися на сім’ю та соціальне оточення, що може викликати зміни настрою у цей період.

Ми повинні усвідомлювати, що кожен з нас пройшов через цей етап , але досвід дорослішання у кожного різний.

Загалом, усі зміни викликають зацікавленість, тривогу, страх, навіть страждання. Процес можна полегшити, якщо діти та їхні батьки навчаться долати труднощі, які трапляються на їхньому шляху.

Причини зміни настрою в підлітковому віці

Саме тому у цій статті хочемо розповісти найважливіші моменти, які стануть у пригоді для кожної сім’ї, у якій росте підліток .

Фізичні зміни

У період дорослішання, тіло постійно змінюється. У період статевого дозрівання на тілі з’являється волосся, а також проявляються інші вторинні статеві ознаки.

У хлопчиків змінюється голос, розвиваються яєчка, відбувається перша еякуляція.  У дівчаток ростуть груди, починається менструація.

Саме на цьому етапі відбувається тілесне усвідомлення себе, а також привабливість і навіть сексуальне збудження. Зовнішній вигляд та самопізнання є дуже важливими для дітей у цей період.

Це може викликати багато занепокоєння у молодих людей. Проте вони можуть навчитися приймати ці зміни та адаптуватися до них.

Емоційні зміни

Емоції підлітків дуже реалістичні. Вони можуть відчувати щастя, гнів, тривогу, сум, роздратування. Перепади настрою відбуваються швидко та раптово. Такі зміни є нормальними.

До того ж підлітки мають потребу в конфіденційності, починають переживати за своє майбутнє. Це тому що вони проходять через глибоку особистісну трансформацію, намагаючись примирити свій внутрішній та зовнішній світ, щоб віднайти свою власну сутність.

Когнітивні зміни

когнітивні зміни у підлітків

Іншим фундаментальним аспектом формування особистості є розвиток абстрактної думки про речі, які вони не бачать та до яких не можуть торкатися.

Насправді їхня розумова здатність дозволяє їм розв’язувати проблеми, розглядаючи кілька точок зору або навіть передбачаючи наслідки своїх дій та дії інших.

Це дуже важливо, оскільки осмислення та пошук причин допомагає їм співіснувати з батьками та іншими членами соціуму. Підлітки можуть краще розуміти соціальні норми та свою роль в кожній конкретній ситуації.

Можливо, вас зацікавить ця стаття: Велич людини – у невеличких деталях

Зміни у поведінці

Прагнення до свободи є найважливішим у підлітковому віці.

Розмірковуючи як дорослі, але маючи мало досвіду, підлітки також зіштовхуються з певними обмеженнями. Саме тут виникає конфлікт між батьками та дітьми.

Зміни у поведінці підлітків

Діти показують свій внутрішній хаос тим, що або не піклуються про себе, або ж приділяючи занадто велику увагу своїй зовнішності. До того ж, вони багато сплять. Це відбувається через потребу у фізіологічному відпочинку після втрати енергії або ж через гормональні зміни.  Т реба розуміти це .

Зміцнюйте зв’язок з дітьми з раннього віку

Підлітки так само потребують любові та уваги з боку батьків, як і у дитячому віці. Саме тому дуже важливо налагодити гарні стосунки з дітьми з раннього віку, щоб оберігати їх.

Важливо пам’ятати, що стосунки з дитиною  можуть змінюватися з часом. Але дуже важливо, щоб трансформація відбувалася у любові та взаєморозумінні. Як бути гарними батьками, коли виховуєш підлітка та як діяти, коли зіштовхуєшся зі змінами настрою?

Як допомогти підлітку?

Як допомогти підлітку?

На щастя, певні якості батьків можуть допомогти їм щасливо подолати важкий період дорослішання дітей та не зіпсувати стосунки в бурхливі періоди підліткових змін настрою.

Виказуйте свою любов

Батьки – це центральні персонажі у житті будь-якої дитини, вони мають бути люблячими. Власним прикладом батьки повинні показувати,  як потрібно любити та піклуватися про інших.

Пам’ятайте, що різкі слова або критика не прийнятні, оскільки молодь потребує любові та сприйняття їх такими, якими вони є.

Підтримуйте дітей

Підліткам важливо знати та відчувати, що вони можуть розраховувати на своїх батьків. Приймайте їхні старання та перші спроби.

Вони також повинні зміцнювати свою ідентичність. Батьки повинні бути першими, хто надихне та підтримає підлітків у їхніх прагненням досягти цілі.

Встановлюйте межі

Правила та стандарти дають дітям відчути емоційну безпеку. Це прекрасний інструмент, щоб спрямувати молодь та структурувати їхнє життя .

встановлюйте обмеження для підлітків

Обережно, не перетворіться на авторитарних батьків, які нав’язують правила та є занадто суворими, або навпаки багато дозволяють своїм дітям. Варто шукати золоту середину, встановлювати чіткі обмеження, даючи їм пояснення.

Важливо прочитати: Обійми справді покращують емоційне здоров’я

Показуйте гарний приклад

Як згадувалося вище, підлітки у період дорослішання вчаться міркувати та робити висновки. Вони спостерігають, що ви говорите та робите. Будьте послідовними у своїх діях, якщо хочете, щоб такими були ваші діти. Пам’ятайте, батьки перші, на кого дивляться підлітки, шукаючи свою ідентичність .

Поважайте своїх дітей

Усі заслуговують на повагу, це безсумнівно. Іноді  дуже легко забути, що підлітки теж маю т ь свою індивідуальність. До них потрібно ставитися з повагою.

Визнавайте їхню незалежність, навіть якщо їхні уподобання відрізняються від ваших. Поважайте їхню точку зору, почуття та потреби.

Висновки

Зміни настрою, фізичні, розумові та емоційні перетворення – це виклик для підлітків та їхніх батьків.

Якщо налагодити гарні стосунки з дитиною змалечку, які ґрунтуються на любові  розумінні, повазі, процес дорослішання пройде плавно, даруючи гарний досвід і дітям, і батькам.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.