Наслідки переїдання

Надмірне споживання їжі може призвести як до фізичних, так і до психологічних наслідків. На щастя, є різні стратегії, які можуть допомогти вам уникнути цієї нездорової звички. Сьогодні ми розповімо вам більше про наслідки переїдання та як їх уникнути.
Наслідки переїдання

Останнє оновлення: 05 жовтня, 2020

Ймовірно, що в той чи інший момент ви з’їли більше, ніж було варто. Можливо, тому, що це була ваша улюблена їжа, або тому, що ви справді були голодні, а може, з якихось інших причин. Хоча робити це раз у раз не є великою проблемою, наслідки переїдання для здоров’я численні.

У цьому сенсі, коли почуття провини через надмір їжі стає постійним, у вас можуть виникнути різні проблеми зі здоров’ям. Ви не тільки наберете вагу, але й також можете відчути зміни настрою.

Отже, як можна цього уникнути?

У цій статті ми запропонуємо кілька рекомендацій.

Переїдання – це проблема?

Загалом наслідки переїдання, яке відбувається зрідка мінімальні та тимчасові. Однак, якщо бажання їсти стає періодичним і виходить з-під контролю, то це, швидше за все, призведе до кількох фізичних та психічних наслідків.

Люди, які мають непропорційний апетит, не тільки набирають вагу. У них також починає розвиватися негативна звичка, яка може не давати їм жити повсякденним життям.

Можливі причини

Є багато чинників, пов’язаних з необхідністю їсти більше, ніж слід. Як ми вже згадували, це трапляється не лише тоді, коли ви їсте улюблену їжу. Насправді періодичне переїдання зазвичай не має нічого спільного з самою їжею. Швидше за все, це пов’язано з постійним стресом або такими чинниками, як сидіння на дієті, яка занадто обмежує.

негативні наслідки переїдання
Читайте також: Середземноморська дієта для схуднення: 10 причин її обрати

Наслідки переїдання

Перш за все, надмірне споживання їжі може мати фізичні наслідки, такі як надмірна вага або ожиріння, хоча це не завжди так. У багатьох випадках наслідки можуть мати психологічний характер. Це справедливо як для людей із надмірною вагою, так і для решти.

Згідно з інформацією, опублікованою в журналі «The Primary Companion for CNS», психологічні наслідки переїдання можуть бути такими:

 • втрата контролю над їжею
 • соціальна ізоляція
 • підвищена тривожність
 • стан тривоги або страждання
 • втрата задоволення від участі у заходах, які раніше були приємними
 • зміни пам’яті та концентрації уваги
 • одержимість їжею та харчуванням
 • зміни сну
 • зниження показників роботи

Що допоможе уникнути переїдання

Щоб уникнути надмірного споживання їжі, є стратегії, які ви можете застосовувати щодня. Однак ви повинні розуміти, що це просто поради, і вони не повинні замінити професійне лікування. Якщо у вас надмірне занепокоєння з приводу їжі, то вам краще порадитись з лікарем або спеціалістом.

Визначте свої емоції

Щоб визначити емоції, які ви переживаєте, варто розв’язати свої проблеми. Один зі способів – завести щоденник і записувати те, що ви відчуваєте. Окрім того, що це відволікає від їжі, це також може допомогти вам відкрити для себе дещо цікаве.

Не переймайтеся їжею

Коли ви помічаєте, що переїдаєте, не час карати себе. Якщо ви почнете уникати продуктів, які вам подобаються, то ви, мабуть, не зможете довго це витримати. Швидше, у вас з’явиться сильне бажання їсти все, що ви прибрали зі свого раціону.

Це може супроводжуватися почуттям розчарування, коли ви не можете досягти своєї мети. Як результат, ви потрапляєте в порочне коло, з якого важко вийти. Тому завжди краще дотримуватися здорової дієти, не впадаючи в крайнощі.

Робіть улюблені фізичні вправи

Декілька досліджень вказують на те, що деякі люди тренуються, щоб компенсувати переїдання. Іншими словами, для них вправи – це покарання за те, що вони з’їли занадто багато, і єдиний спосіб уникнути набирання ваги.

Варто пам’ятати, що фізичні вправи – це корисно, але мета не повинна полягати лише у втраті ваги. Потрібно робити фізичні вправи, оскільки це корисно для вашого самопочуття, але будьте обережні, щоб не перевищити свої фізичні можливості. Якщо ви до цього не звикли, тоді починайте поступово – від 20 до 30 хвилин на день.

тренуйтеся, щоб подолати наслідки переїдання
Не пропустіть: Вправи, які допоможуть перебороти дитяче ожиріння

Зверніться до професіонала

Хоча не всі звертаються до лікаря, коли справа доходить до переїдання, бувають ситуації, коли це потрібно зробити. Це особливо актуально, коли надмірне споживання їжі пов’язане з емоційними причинами.

Як пояснюється в дослідженні в медичному журналі «Current Psychiatry Reports», психологічна терапія корисна для розпізнавання та корекції поведінки, що призводить до переїдання. Водночас це покращує загальне самопочуття людини.

Наслідки переїдання: про що варто пам’ятати

Хоча переїдання протягом тривалого періоду часу може призвести до збільшення ваги, воно також може спричинити й інші наслідки. Тому важливо якомога швидше визначити, чому це відбувається, та виявити пов’язані чинники. Таким чином, ви можете вибрати правильне лікування, щоб ця проблема не впливала на якість вашого життя. • Goldschmidt AB, Loth KA, MacLehose RF, Pisetsky EM, Berge JM, Neumark-Sztainer D. Overeating with and without loss of control: Associations with weight status, weight-related characteristics, and psychosocial health. Int J Eat Disord. 2015;48(8):1150‐1157. doi:10.1002/eat.22465
 • Razzoli M, Pearson C, Crow S, Bartolomucci A. Stress, overeating, and obesity: Insights from human studies and preclinical models. Neurosci Biobehav Rev. 2017;76(Pt A):154‐162. doi:10.1016/j.neubiorev.2017.01.026
 • Ferrario CR. Food Addiction and Obesity. Neuropsychopharmacology. 2017;42(1):361. doi:10.1038/npp.2016.221
 • Godoy F. Trastorno del comedor compulsivo: Incorporación del concepto en la salud pública chilena.Rev Chil Nutr. 2015.42(4),399-402.
 • Dittmer N, Jacobi C, Voderholzer U. Compulsive exercise in eating disorders: proposal for a definition and a clinical assessment. J Eat Disord. 2018;6:42. Published 2018 Nov 28. doi:10.1186/s40337-018-0219-x
 • Síndrome de edorexia: evaluación y diagnóstico. salud pública de méxico. 2014. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0036-36342014000300007.
 • Iacovino JM, Gredysa DM, Altman M, Wilfley DE. Psychological treatments for binge eating disorder. Curr Psychiatry Rep. 2012;14(4):432‐446. doi:10.1007/s11920-012-0277-8

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.