Що таке судинна деменція?

Якщо у вас судинна деменція, ваші симптоми, ймовірно, погіршаться прогресивно, а не поступово, як у пацієнтів з хворобою Альцгеймера. Проте є кілька способів поліпшити якість життя хворих на цей розлад.
Що таке судинна деменція?

Останнє оновлення: 04 лютого, 2020

Судинна деменція – другий за поширеністю тип деменції після хвороби Альцгеймера (від 10 до 20% випадків).

Як і всі деменції, вона характеризується порушенням когнітивних функцій. Це стосується втрати чи погіршення деяких розумових здібностей, таких як пам’ять, міркування чи поведінка.

Судинна деменція викликана травмами, спричиненими цереброваскулярними захворюваннями. Певні ділянки мозку не отримують достатнього кровопостачання і зрештою зазнають шкоди. У цій статті ми пояснимо, чому вона виникає, а також її симптоми та лікування.

Що таке судинна деменція?

Для діагностики судинної деменції необхідно дотримуватися деяких основних вимог. Перш за все, є певні критерії деменції. Як ми вже згадували вище, ці критерії базуються на погіршенні розумових здібностей. Для вимірювання цього погіршення лікарі використовують різні аналізи та анкети.

З іншого боку, мають бути дані про цереброваскулярні захворювання. Це можна спостерігати в анамнезі з судинними проблемами або певними ознаками під час фізичного обстеження.

Для спостереження можливої ​​травми мозку лікарі також покладаються на зображення, такі як КТ або МРТ.

Інсульт може викликати судинну деменцію, але не завжди. Насправді судинна деменція також може бути викликана іншими порушеннями, що впливають на судини. Будь-який стан, що зменшує мозковий кровотік, наприклад, атеросклероз, може її викликати.

Існує кілька чинників ризику розвитку деменції. Діабет або гіпертонія, високий рівень холестерину або куріння збільшують ризик розвитку судинної деменції. Отже, контроль над цими чинниками може зменшити ризик.

що спричиняє судинну деменцію

Симптоми

Симптоми судинної деменції різняться залежно від частини мозку, яка уражена через знижений кровотік. Загалом її симптоми схожі на симптоми деменції.

Перш за все, пацієнт може почуватися дезорієнтованим і має труднощі з концентрацією уваги. Також знижується здатність організовувати думки. Одним з найбільш тривожних симптомів є втрата пам’яті.

Інші поширені симптоми:

  • Нестійка хода.
  • Неможливість контролювати виділення сечі.
  • Складність виконання завдань, які раніше були легкими.
  • Проблеми з мовою.
  • Зміни настрою чи поведінки.
  • Втрата соціальних навичок.
  • Депресія.
  • Розлади сну.
  • Галюцинації чи марення.

Симптоми можуть бути більш очевидними і раптовими, коли вони проявляються після інсульту. В інших випадках симптоми погіршуються прогресивно. Зазвичай це дає змогу відкинути хворобу Альцгеймера, яка зазвичай розвивається поступово.

Однак цей стан також може розвиватися поступово. У міру прогресування захворювання симптоми стають більш очевидними та серйозними. Пацієнти, які страждають на судинну деменцію, з часом стають нездатними доглядати за собою.

Як попередити судинну деменцію

Захист здоров’я судин має важливе значення. Як ми вже згадували вище, підтримка нормального артеріального тиску є одним із найважливіших кроків. Також потрібно контролювати діабет. Бажано дотримуватися правильної дієти та робити фізичні вправи.

З іншого боку, дуже важливо кинути палити, оскільки тютюн пошкоджує судини. Так само потрібно підтримувати хороший рівень холестерину, оскільки це може допомогти зменшити ризик інсульту. Ось чому дієта, якої ви дотримуєтесь, настільки важлива.

Вам варто звернути увагу на ці профілактичні заходи, адже немає ефективного лікування судинної деменції. Лікування зазвичай орієнтоване на контроль над чинниками ризику.

Вам може сподобатися ця стаття: 6 звичок, щоб зменшити ризик виникнення деменції

як діагностують судинну деменцію

Як діагностують судинну деменцію?

Цей стан діагностують завдяки визначенню ймовірності того, що симптоми пацієнта викликані судинною проблемою. Ця ймовірність збільшується залежно від анамнезу іншої хвороби серця або судин.

Для встановлення діагнозу також проводять аналізи крові. Лікарі зосереджуються на рівні холестерину та цукру в крові, а також стежать за анемією та іншими станами. Для визначення також проводяться візуальні тести та ультразвукове дослідження сонних артерій.

Нейропсихологічні тести також допомагають розрізнити види деменції. Наприклад, лікарі оцінюють здатність пацієнта говорити, писати та рахувати.

Пацієнтам, які страждають на судинну деменцію, часто важче розв’язувати задачі. Однак у них менше труднощів з навчанням і запам’ятовуванням інформації, на відміну від хворих на хворобу Альцгеймера.

Висновки

Для профілактики судинної деменції дуже важливо вести здоровий спосіб життя. Увага до того, що ви їсте, та заняття спортом, – це два основних стовпи профілактики. Однак якщо ви відчуваєте будь-які попереджувальні ознаки, не вагайтеся якомога швидше звернутися до лікаря.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.