Тиск однолітків: як допомогти дітям його подолати

Тиск однолітків може вплинути на самооцінку дітей та на їхні рішення. Вам треба проявити свою підтримку та допомогти дітям не втратити самостійності та індивідуальності.
Тиск однолітків: як допомогти дітям його подолати

Останнє оновлення: 04 квітня, 2021

Тиск однолітків – це те, що впливає на дітей та підлітків у їхньому житті. Це впливає на різні аспекти їхнього життя, як от на те, що вони вдягають, як вони поводяться з іншими людьми, кого вони уникають. Тиск з боку однолітків може змусити дітей спробувати алкоголь, секс чи наркотики. Отже, це одне з питань, яке хвилює багатьох батьків сьогодні.

Люди за своєю природою є соціальними істотами. Тому багато людей звертають увагу на думку та критику інших людей. Особливо це стосується дитячого та юнацького віку. У цей час дуже важливо, щоб батьки навчали дітей, а також допомагати їм стикатися з соціальними перешкодами.

Усе, чого ви навчаєте своїх дітей вдома, допоможе їм, коли вони зустрінуться з тиском однолітків, адже перші рішення у житті приймають за вас батьки. Отже, коли вам доведеться щось вирішити самостійно, це може бути непосильним.

Тому завдання батьків полягає в тому, щоб допомогти дітям орієнтуватися перші кілька років, щоб вони могли робити хороший вибір самостійно.

Що таке тиск однолітків?

що таке тиск однолітків
Тиск однолітків можна помітити скрізь. Однак набагато частіше він проявляється в школах і навіть університетах. У цих місцях діти та підлітки потрапляють до невеликих соціальних груп, що складаються з людей одного віку, які мають спільні інтереси. Ці групи самі по собі не погані, але вони можуть сильно впливати на інших.

У цих різних соціальних групах зазвичай є один або кілька лідерів. Зазвичай це “популярні” хлопці чи дівчата, яким, в більшості випадків, підкоряються інші. Щоб потрапити в цю соціальну групу, зазвичай потрібно виконати кілька вимог. Окрім того, потрібно мати однакові смаки, одягатися, мислити й навіть говорити так само.

Зазвичай ці групи складаються з кількох людей. Однак лише одна людина приймає рішення. У цьому випадку це лідер. Кожен повинен відповідати певним вимогам, щоб належати до групи. Серед них можуть бути фізичний вигляд, соціальний статус та різні види діяльності, якими вони займаються.

Чому важливо допомагати дітям з тиском однолітків?

Як батько чи мати, ви повинні пам’ятати, що юність – це дуже важкий період. У цей час ваші діти виявляють, хто вони, які у них обов’язки, здібності та місце у світі. Слухати їх, розуміти їх та допомагати їм – це прекрасний спосіб викликати довіру дітей.

Тиск однолітків не завжди негативний. Однак потрібно навчити своїх дітей різниці між правильним і неправильним, а також тому, де пролягають межі. Необхідно помітити будь-які зміни у ставленні до дітей, адже так ви можете запобігти загостренню проблеми.

Окрім того, переконайтесь, що ваші діти розуміють, що кожна дія має наслідки. Їм потрібно навчитися говорити “ні”, коли це потрібно, і не почуватися винними за те, що відмовились щось робити. Тому вони повинні знати, як приймати свої рішення залежно від того, чого вони хочуть, а не через тиск однолітків.

Роль батьків у самоповазі дітей

як навчити дитину долати тиск однолітків
Ви відіграєте вирішальну роль у розвитку самооцінки у своїх дітей. Коли ви беззастережно приймаєте їхні смаки та дії, які їм подобаються, ви схвалюєте їхні рішення. Тому ви допомагаєте їм відчувати впевненість у собі. Завдяки цьому ваші діти зможуть відчути, що вони можуть робити щось самостійно. Крім того, вони будуть відчувати, що їх цінують і підтримують, що є основною опорою для самооцінки.

Одним із головних компонентів самооцінки є відчуття приналежності. Сім’я – це, без сумніву, перше і найважливіше ядро, яке дає відчуття приналежності. Крім того, це місце, де діти повинні отримувати безумовну любов. Основна вимога до високої самооцінки – відчувати, що тебе приймають вдома.

Цей етап важкий і для вас, і для ваших дітей, тому ви повинні мати багато терпіння. Ми дамо вам кілька порад, які допоможуть вам виявити, як протистояти тиску однолітків, а також як посилити самооцінку своїх дітей.

Навчіть їх спілкуватися

Соціалізація – це процес, який триває все життя. Він починається з того моменту, коли діти вперше контактують з оточенням. Насправді більшість дітей не має проблем із друзями.

Однак у деяких є проблеми з друзями, оскільки вони не мають хороших соціальних навичок. Добре те, що діти можуть навчитися дружити за допомогою всієї родини.

Не набридайте дітям довгими розмовами про те, що вони повинні зробити, щоб бути добрим другом чи однокласником. Натомість покажіть їм, що означає дружба, ставши зразком для наслідування. Навчіть їх, як вони повинні поводитися з новими людьми.

Наприклад, ви можете запросити своїх друзів з дітьми приїхати та провести разом день. Тоді ваші діти будуть спостерігати за тим, як ви ладите з друзями.

Окрім того, ви можете прослідкувати за тим, як ваші діти грають з однолітками. Якщо ви побачите якесь дивне ставлення, можете обговорити це ввечері, щоб допомогти їм подолати свою невпевненість.

Заохочуйте здібності своїх дітей

Діти, як правило, мають мрії та цілі на короткий, середній та довгостроковий строк. Багато дітей можуть сказати, що вони хочуть бути зірками спорту або адвокатами, коли виростуть, або обрати будь-яку іншу професію, яка їм подобається. Підтримуйте їх, навіть якщо вони ще маленькі. Якщо ваша дитина хоче бути хірургом, придбайте їй ляльку для гри в лікарню. Якщо вона трохи старша, ви можете записати її на курс першої допомоги.

Запис на курси, які їм подобаються, підвищить інтелектуальний розвиток ваших дітей та їхню впевненість. Насправді це допоможе їм у процесі прийняття рішень. Не обмежуйте їхнє навчання. Якщо вони запитують на будь-яку тему, відповідайте максимально чесно і чітко. Якщо ви не знаєте про це, ви можете дізнаватися про це разом.

Знайомтесь із друзями та однокласниками своїх дітей

Коли ваші діти маленькі, зазвичай вам треба допомогти їм подружитися. Як правило, це будуть діти ваших друзів. Однак, щойно ваші діти почнуть проводити більше часу в школі, ніж вдома, вони самі вирішать, ким будуть їхні друзі.

Тут спілкування відіграє дуже важливу роль. Запитуйте, з ким вони дружать, адже це допоможе вам розпізнати, чи зробили вони хороший вибір. Ви можете організувати щось з усіма їхніми друзями. Таким чином, ви зможете побачити, як вони всі уживаються і що їм подобається робити разом.

Наслідки тиску однолітків на дітей

які наслідки має тиск однолітків
Загалом, коли діти та підлітки в групі, вони сміливіші. Особливо це стосується дій, які мають більші наслідки. Ці групи звичайно планують пригоди або заходи, щоб порушити певні правила. Наприклад, прогуляти урок чи поїхати кудись без дозволу.

Спочатку це може здатися незначним, але під тиском однолітків підлітки починають робити серйозніші справи. Наприклад, вони можуть почати курити, вчиняти дрібні крадіжки, брехати батькам або знущатися з інших дітей.

Члени цих груп не є хорошими друзями для ваших дітей. Вони лише ними маніпулюють і підкоряють, а це не ознаки дружби. Тому допоможіть своїм дітям зрозуміти, що з цими людьми не варто дружити. Крім того, нагадайте їм, що ці дії мають серйозні наслідки, які дедалі погіршуватимуться через тиск однолітків.

Висновок

Негативний тиск однолітків загрожує індивідуальності ваших дітей та їхньому праву приймати власні рішення. Тому вам варто слідкувати за будь-якими змінами в їхній поведінці. Зрештою, саме ви є прикладом для наслідування. Якщо ви приймаєте хороші рішення, вони також частіше робитимуть хороший вибір.

Дітям треба дати змогу вибирати, що вони будуть носити, щоб вони не відчували тиск. Це розвиває їхнє почуття самостійності й підсилює їхню самооцінку.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.