Все про гіпнотичні, або снодійні пігулки

Вам складно заснути? Чи доводилося вам коли-небудь приймати снодійні пігулки? Читайте далі, щоб дізнатися більше про основні властивості препаратів, які допомагають налагодити сон.
Все про гіпнотичні, або снодійні пігулки

Останнє оновлення: 22 січня, 2021

Через напружений стиль життя, який нині ведуть люди у розвинених країнах, розлади сну є досить розповсюдженим явищем. Саме через це багато людей змушені вживати гіпнотичні або снодійні пігулки для того, щоб заснути.

Також відомі як гіпнотичні препарати, снодійні пігулки нині користуються шаленою популярністю. Утім, потрібно бути неймовірно обережними та не зловживати такими засобами, адже вони можуть негативно вплинути на ваше самопочуття. У цій статті ми детальніше розглянемо найбільш розповсюджені розлади сну, а також проаналізуємо весь спектр снодійних пігулок, які можна знайти у продажу.

Що таке безсоння?

безсоння та снодійні пігулки

Вірте чи ні, але найбільш розповсюдженим захворюванням у розвинених країнах є порушення сну, яке характеризується нездатністю пацієнта заснути або міцно спати всю ніч, щоб отримати достатню кількість відпочинку для відновлення енергії та прокинутися сповненим сил.

Результати численних досліджень щодо розладів сну доводять, що причину порушення режиму сну варто шукати в інших внутрішніх захворюваннях замість того, щоб сприймати безсоння як самостійну хворобу. Насправді дуже важливо про це пам’ятати, адже в першу чергу потрібно шукати способи боротьби із захворюванням, що провокує безсоння.

Варто зауважити, що типи безсоння можна класифікувати відповідно до їхньої тривалості та природи:

 • Перехідне. Таке безсоння триває менш як 7 днів, і зазвичай воно турбує деяких жінок у передменструальний період.
 • Гостре. Цей тип безсоння турбує людину впродовж періоду від одного до трьох тижнів.
 • Хронічне. Безсоння можна назвати хронічним, якщо людина страждає на цей розлад сну понад три тижні.

Відповідно до природи розладу, безсоння можна класифікувати таким чином:

 • Проблеми із засинанням. Цей розлад свідчить про те, що людині складно заснути.
 • Проблеми із підтриманням сну. Пацієнту важко міцно спати впродовж всієї ночі.
 • Передчасне прокидання вранці.
 • Загальне безсоння.

Гіпнотичні, або снодійні пігулки для покращення якості сну

Ці препарати вважають психоактивними психотропними речовинами, які полегшують процес засинання, викликаючи в людини відчуття сонливості. Зверніть увагу, що є шість основних лінійних методів лікування безсоння. Лікар повинен розпочати з першого методу та перейти до наступного, якщо перший метод не дав бажаних результатів.

Перший метод. Натуральні засоби

Насправді люди досить часто використовують натуральні засоби для боротьби із безсонням. Найбільшою популярністю користуються валеріана, липа, пасифлора (страстоцвіт) та опіоїди. Водночас деякі пацієнти обирають інші види терапії, зокрема гомеопатію та “натуральні” продукти.

Другий метод. Небензодіазепінові снодійні пігулки

ефективні засоби від безсоння

Ці типи снодійних пігулок є селективними агоністами ГАМК-рецепторів. Варто зауважити, що ГАМК-рецептори здебільшого є інгібіторними нейротрансмітерами центральної нервової системи. До таких препаратів належать “Золпідем”, “Зопіклон” та “Есзопіклон”.

Ці препарати показали досить позитивні результати серед споживачів завдяки своїй високій ефективності. До того ж більшість людей досить гарно переносять згадані вище препарати. Саме тому ці ліки призначають у першу чергу, особливо якщо пацієнту потрібно перебороти гостре безсоння. Водночас варто зауважити, що ці препарати не підходять для лікування хронічного безсоння.

Третій метод. Бензодіазепінові снодійні пігулки

Другими в переліку популярних пігулок для лікування безсоння є бензодіазепіни. На противагу до попередніх препаратів, ці засоби не належать до комплексу селективних ГАМК-рецепторів.

Варто зауважити, що бензодіазепінам вдалося замінити інші препарати (зокрема, барбітурати), які раніше найчастіше використовували як гіпнотичні (снодійні) засоби. Не забувайте, що попри високу ефективність, вони мають здатність змінювати природну структуру сну, впливати на фазу швидкого сну та призводити до появи негативних побічних ефектів.

Рекомендуємо запам’ятати, що пацієнти також досить добре сприймають ці препарати, проте водночас вони викликають сильну залежність. Саме тому перед призначенням необхідно проінформувати пацієнта про можливі негативні наслідки та контролювати стан людини під час приймання цих снодійних пігулок.

Четвертий метод. Антидепресанти, які допомагають швидко заснути

Зверніть увагу, що впродовж тривалого періоду люди використовували антидепресанти, про які ми детальніше розповімо нижче, для того, щоб заснути.

Як і у випадку із бензодіазепінами, ці препарати також переривають фазу швидкого сну. Утім, варто зауважити, що вони мають дещо інший механізм дії. Такі засоби чинять заспокійливу дію на організм завдяки своїм антихолінергійним властивостям. До того ж вони також мають здатність покращувати амінергічну активність нейромедіаторів.

Варто зауважити, що якщо пацієнт страждає на хронічне безсоння, бензодіазепінів часто буває недостатньо. Саме тому хворим слід використовувати ці лікувальні засоби лише як додаткову терапію.

П’ятий метод. Антипсихотичні засоби для лікування безсоння

антипсихотичні засоби для лікування безсоння

Якщо всі згадані вище снодійні пігулки не принесли бажаних результатів, рекомендуємо спробувати антипсихотичні або нейролептичні препарати.

Серед найбільш розповсюджених антипсихотичних препаратів варто виділити такі:

 • “Галоперидол”
 • “Кветіапін”
 • “Клозапін”.

Варто зауважити, що ці лікувальні засоби частіше призначають людям похилого віку, які страждають на деліріум (марення), манію, безсоння та психічні розлади.

Також ми просто зобов’язані згадати про те, що останній, шостий, метод боротьби із безсонням полягає у прийманні таких препаратів, як антигістамінні засоби, мелатонін або габапентин. Зазвичай ці ліки використовують для боротьби з помірним безсонням, зокрема з порушеннями сну, які викликані джет-лаґом (станом людини, коли вона подорожує до країни з іншою часовою зоною).

Снодійні пігулки: важливі висновки

Як бачите, нині у продажі можна легко знайти ефективні гіпнотичні, або снодійні пігулки, які допомагають перебороти безсоння. Неодмінно проконсультуйтеся з лікарем, щоб підібрати ефективні лікувальні засоби, та не забувайте ретельно виконувати рекомендації медиків. • Sofía, M., Rivas, G., & Diego, J. (2017). En busqueda del hipnótico ideal : Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica.
 • Mendoza, E., Lamas, J., & Capafons, A. (2010). Hipnosis Clínica. Focad.
 • Brink, C. J. (2010). Fenobarbital. Tijdschrift Voor Diergeneeskunde. https://doi.org/10.1007/978-90-313-9129-5_50

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.