Як навчити дитину спати вночі без зайвих зусиль

Як навчити дитину спати вночі без зайвих зусиль

Останнє оновлення: 12 лютого, 2019

Хочете навчити дитину спати вночі? Ви маєте розуміти, що малеча не може постійно та безперервно спати. Дитина, яка прокидається кілька разів протягом ночі, – це цілком нормально. Звісно, багато з нас хочуть, щоб діти міцно спали, але правда в тому, що не кожен дорослий може похвалитися нормальним сном.

Цикл сну дорослої людини також не дає змоги спати всю ніч без перерв. Ми час від часу прокидаємося, але за нормальних умов потім швидко знову засинаємо. Дитина може спати до 17 годин на день, іноді прокидаючись. Як бачите, це вже досить багато. Тим не менш, є кілька секретів, які допоможуть навчити дитину спати вночі. Читайте далі, щоб дізнатися про них.

Дивіться також: Увага! Ознаки того, що ваша дитина має труднощі з навчанням

Що ми маємо знати про дитячий сон?

Це природний процес для всіх людей. Цикл сну в мозку немовлят триває від 2 до 3 годин. Проблема в тому, що коли вони прокидаються, то довго не можуть заснути й починають плакати.

За 9 місяців, які дитина проводить в утробі матері, вона більшість часу спить. Періоди сну чергуються з періодами харчування, що відбувається через пуповину. Коли малеча прокидається, вона чує серцебиття та голос матері й потім знову засинає.

Саме тому після народження діти відчувають потужний стрес і фактично вперше стикають з реальним світом.

Немовлята прокидаються, плачуть, їдять, а потім знову засинають. Так вони проводять увесь день. Якщо годувати дитину грудьми, молоко перетравлюється через приблизно 20 хвилин. Якщо готувати суміші, травлення триватиме дві години. Після цього дитина прокинеться і все почнеться знову.

Дивіться також: 8 незвичайних способів використання дитячої присипки

Моя дитина нормально спала раніше, а тепер перестала

У перші два місяці життя сон дитини переважно спокійний, утім після третього чи четвертого місяця він стає значно чутливіший. Саме тоді дитина починає частіше прокидатися. Багато матерів звинувачують себе у тому, що вони не змогли навчити дитину спати вночі, утім такі зміни цілком нормальні, адже малеча росте та розвивається.

Коли дитина досягає 8 місяців, у її сні присутні всі фази (чотири фази повільного сну й одна фаза швидкого).  У віці 3 років сон дитини вже схожий на сон дорослого, за винятком того, що вона не може настільки довго спати без перерв. Лише коли малечі виповнюється 5-6 років, вона повністю долає всі проблеми з нічним сном.

Як навчити дитину спати вночі?

Цілком нормально, що батьки запитують себе, чи вони все правильно роблять, коли відбувається щось нетипове. Наприклад, дитина зовсім перестала спати і постійно плаче. Проте атмосфера, переповнена хвилюванням, тривогою та напругою, – це найгірша ситуація, щоб малеча могла міцно заснути та спокійно спати протягом усієї ночі.

Є методи Фебера й Естівіля, які полягають у тому, що потрібно дозволити дитині поплакати, доки вона не заспокоїться. У результаті, поплакавши якийсь час, малюк засне від утоми, адже змучиться чекати, доки хтось прийде заколисати його. Треба лише вирішити, чи це підходить для вас і вашої дитини.

Згідно з думкою лікаря Рози Хове, автора книги Sleeping Without Tears (“Сон без сліз”), якщо дозволяти дитині плакати, вона може пережити емоційний шок. Це змінює гормони, які регулюють емоції, і вчить дитину, що не потрібно подавати жодних сигналів чи шуму, адже мама в будь-якому випадку жодним чином не відреагує.

Педіатр Карлос Ґонсалес є автором книги Kiss Me A lot. How to Raise Your Children With Love (“Багато цілуйте мене. Як виховувати дітей із любов’ю”). Він пояснює, що коли дитина прокидається та плаче, щоб покликати маму, вона сподівається отримати увагу й турботу. Якщо мама підходить, немовля вчиться отримувати відповідь на свої запити.

Тим не менш, Карлос радить батькам трохи обмежити контакт із дітьми та не почуватися змушеними постійно їх заспокоювати, адже це псує малечу. Цілком нормально, коли діти прокидаються вночі та хочуть отримати трохи уваги, щоб знову заснути. 

Радимо прочитати: Що трапляється з людьми, яких не любили в дитинстві

Як допомогти своїй дитині

Після того, як ви безліч разів прокидалися вночі, ви почуваєтеся втомленими. Тому вам хочеться знайти спосіб покращити своє самопочуття та допомогти дитині. Ми знаємо, що зберігати спокій непросто. Утім якщо ви не є прихильником теорій, які пропонують дозволяти дитині трохи поплакати, запропоновані вище варіанти не завжди вам підійдуть.

Ключова порада полягає в тому, що потрібно набратися терпіння, доки дитина не подорослішає та не внормує свій цикл сну. Хоча ви можете читати про різні методи, які виявилися дуже ефективними для когось, це не означає, що вони спрацюють у вашому випадку. Ви самі краще знаєте свою малечу та можете зрозуміти, що добре для вас обох.

Навчити дитину спати вночі складно, утім ви можете використовувати певні техніки, щоб заспокоїти та розслабити її перед сном.

Рекомендації:

  • купайте дитину перед сном;
  • уникайте іграшок, які шумлять чи світяться, у колисці чи ліжку, адже вони заважатимуть дитині спати;
  • якщо дитина старша ніж 2 роки й вже дивиться телевізор чи бавиться з планшетом, не дозволяйте їй користуватися цими пристроями понад одну годину на день;
  • коли дитина почувається втомленою, їй може бути важко заснути. Саме тому іноді корисно подрімати;
  • якщо малечі не подобається темрява або вона боїться, можете залишати тьмяне світло ввімкненим;
  • не варто карати дитину вкладанням у ліжко. Це створить негативні асоціації й може негативно вплинути на сон у майбутньому;
  • перетворіть вкладання в ліжко на ритуал. Ви можете заспівати колискову, прочитати казку чи трохи поговорити.

Як мама чи тато вирішують вкладати дитину спати та які методи використовують – це цілком їхнє рішення. Тим не менш, ми наполягаємо на важливості дотримання циклів сну й особливостей кожної дитини. Важливо розуміти, що ваша дитина унікальна й потребує особливого підходу.

Ваша дитина не завжди буде маленькою. Для батьків виснажливі ночі – це частина спостереження над ростом і розвитком дитини. Наберіться терпіння, адже зовсім скоро немовлятко більше не буде таким малим.

Воно швидко виросте, зіпнеться на ноги та почне жити своїм життям. Те, що здається проблемою сьогодні, залишитися далеко позаду завтра. У майбутньому ви матимете більше часу на відпочинок.

Це може вас зацікавити ...
Моє здоров'яRead it in Моє здоров'я
Щоденний сон, який повинні отримувати дошкільнята

Навіть якщо дошкільнята кажуть, що не хочуть спати, дітям у віці від 3 до 5 років потрібно близько 12 годин сну. Дізнайтеся про це далі!