Як зрозуміти, що вам бракує часу на себе?

Весь час, який ви виділяєте на догляд з собою, має бути цілком і повністю присвячений тільки вам. Не варто витрачати його на інші справи чи турботу про інших людей. У цій статті ми детальніше розповімо, як зрозуміти, що вам бракує часу на себе.
Як зрозуміти, що вам бракує часу на себе?

Останнє оновлення: 17 листопада, 2018

Кожній людині необхідно приділяти хоча б трохи часу на себе, проте зазвичай ми віддаємо всю свою увагу іншим людям або витрачаємо всі зусилля на ті ситуації, які лише підсилюють відчуття надмірної нервозності та втоми.

Це може видатися просто дивовижним, проте більшість людей просто не знає, як відпочивати правильно.

Присвячувати час собі – це не означає брати відпустку щоразу, коли ви пережили сильний стрес. Це також не означає піти на коротку прогулянку, адже такий спосіб відпочинку не допоможе позбутися дискомфорту, котрий день за днем виснажує ваш організм як морально, так і фізично.

Інвестувати час у догляд за собою – це, передусім, вміти вчасно “відключатися” та вимикати весь шум у голові, а також встановлювати делікатний, проте аутентичний зв’язок з усіма своїми потребами, думками, страхами та упередженнями. Погодьтеся, побувши на самоті з собою, ви зможете знайти правильні рішення та відповіді на важливі питання.

У цій статті ми детальніше пояснимо, як надати внутрішньому дискомфорту конкретної форми. Саме ці психологічні ознаки й допоможуть зрозуміти, чи вам справді бракує часу на себе.

Основні ознаки того, що людині бракує часу на себе

Коли людина збирається у відпустку, вона обов’язково завчасно планує подорож, а також шукає ідеальне місце для того, щоб відпочити та втекти від усіх турбот. Ми всі очікуємо від відпочинку неймовірної магічної дії на організм та сподіваємося, що завдяки йому зможемо відновити сили та знову гарно почуватися.

Утім, не завжди наші очікування втілюються у життя.

Вірте чи ні, але іноді втеча від рутини тільки підсилює стрес: подорожі, різноманітні приготування до святкувань, возз’єднання родини – усе це вимагає від нас ретельного планування кожної деталі, щоб потім максимально ефективно провести час.

За цими клопотами ми часто забуваємо, наскільки важливо приділяти час собі. Під час різноманітних святкувань та зустрічей ми присвячуємо всю свою увагу дітям, родичам та друзям. Правда ж, у такі миті ви гостро відчуваєте, що вам бракує часу на себе?

 • Вірте чи ні, проте кожній людині необхідно бути наодинці з собою хоча б кілька хвилин кожного дня.

Іноді навіть дві години на день на самоті допомагають покращити самопочуття краще, ніж вітаміни. Якщо ви досі невпевнені, чи бракує вам часу на себе, уважно читайте далі. Ми розповімо, які саме психологічні ознаки свідчать про те, що ви вже вичерпали весь ліміт сил та потребуєте відпочинку.

ознаки браку часу на себе

1. Поганий настрій та апатія

На жаль, кожному з нас доводиться переживати непрості миті у житті, коли все дратує, коли у нас завжди поганий настрій, і коли раніше улюблені заняття перестають приносити задоволення. Звісно, від таких періодичних нападів апатії ніхто не застрахований, проте якщо проблема не зникає і набуває хронічного характеру, варто замислитися над цим. Такий стан і є першою психологічною ознакою того, що вам катастрофічно бракує часу на себе.

Погодьтеся, неприємно кожного ранку прокидатися з відчуттям, що вам забракне сил успішно прожити день, що ви просто пливете за течією, і що люди довкола мають інші пріоритети, які не збігаються з вашими бажаннями та потребами.

Усі ці негативні думки, безсумнівно, накопичуються у наших головах та з часом викликають сильний психологічний дискомфорт.

Коли людині стає неймовірно важко налаштуватися на позитив та позбутися поганого настрою, це свідчить про певні проблеми в її житті.

2. Ви постійно відчуваєте брак часу

Феномен втраченого часу є досить розповсюдженим симптомом, який асоціюється з надмірною нервозністю.

Ми зараз маємо на увазі не тільки чітке відчуття того, що у вас не вистачає часу на втілення всіх планів та мрій. Йдеться про постійні нав’язливі думки, що ви справді загубилися у часі. Повірте, деякі люди іноді переживають відчуття, наче нічого особливого не робили, проте не можуть пригадати певний проміжок часу прожитого дня. “Втрачається” у пам’яті зазвичай від 30 хвилин до 1 години.

На жаль, така ситуація є досить типовою для тих, хто переживає сильний стрес або перебуває у стані надмірної нервозності.

3. Відчуття власної нездарності

Чи буває так, що ви викладаєтеся на повну, проте все, чим би ви не намагалися зайнятися, виходить погано? Ця втрата впевненості у собі з часом призводить до того, щоб людина перестає повноцінно контролювати те, що відбувається довкола. У такі миті виникає неприємне відчуття, що незалежно від докладених зусиль, результат однаково залежить не від вас.

Така неприємна реальність є чітким індикатором того, що у вашому житті відбуваються певні негативні зміни. Це означає, що вам гостро бракує часу на себе. Змініть пріоритети – відкладіть всі проблеми та турботи на задній план. Поставте себе на перше місце у піраміді власних цінностей, і почніть приділяти більше часу власним бажанням та потребам.

4. Ви відчуваєте, що вас недооцінюють

Ми вже згадували про цей фактор у попередніх абзацах: настає момент, коли здається, що весь світ налаштований проти вас. Ви почуваєтеся так, наче всі довкола користуються тим фактом, що ви завжди готові поступитися власними пріоритетами заради них. Візьміть приклад з них та поставте власні бажання та плани вище за вимоги оточення.

Коли таким людям хочеться вдихнути глибше, ви даєте їм повітря. Коли вони хочуть іти вперед, ви розстеляєте перед ними червону доріжку. Та чи правильно це?

 • Така беззахисність може бути або тільки у вашій уяві, або ж наяву. Проте не варто забувати встановлювати чіткі рамки та правильно реагувати на прохання з боку оточення. Не забувайте, що відчуття неоціненності з часом може призвести до серйозної депресії.
негативні думки та депресія через брак часу на себе

5. Психосоматичні симптоми

Ці розлади є останніми у нашому списку, проте чи не найважливішими ознаками того, що вам катастрофічно бракує часу на себе.

Якщо у вас немає можливості побути наодинці з собою, якщо вам бракує вільного затишного простору для того, щоб подумати, перепочити та прислухатися до внутрішнього голосу для того, щоб правильно розставити пріоритети та зібратися з силами щось змінити у своєму житті, – ваш мозок неодмінно відреагує на це певними розладами.

У результаті можуть виникнути такі захворювання:

 • Тахікардія
 • Надмірна втома
 • Головний біль
 • Розлади травлення
 • Безсоння.

Як навчитися приділяти собі більше часу?

Вірте чи ні, але навіть декілька відпусток не допоможуть вам розв’язати проблему. Не варто чекати п’ятниці для того, щоб відчути себе щасливою людиною, або відпустки для того, щоб нарешті стати самими собою. Найкращий час для змін – це сьогодні!

Вміння присвячувати час собі – це інвестиція у власне здоров’я та гарне самопочуття. Повірте, це є просто життєвою необхідністю, настільки ж незамінною як вживання їжі або носіння одягу. Саме тому ми рекомендуємо щодня виділяти по 1-2 годині на те, щоб провести цей час наодинці з собою.

 • Не варто у цей час відволікатися на інші справи чи на розмови з іншими людьми. Приділіть трохи часу тільки собі, і неодмінно проведіть його якісно та із задоволенням.
 • Деякі люди медитують або займаються йогою, а деякі просто зручніше влаштовуються перед вікном та проводять час у цілковитій тиші, випускають пар та заспокоюються після важкого дня.
 • Провівши час наодинці з собою, ви зможете зрозуміти, чого насправді хочете від життя на цьому етапі. Подумайте про свої плани, бажання та потреби, а також пригадайте, що саме ви вже зробили для втілення мрій.
 • Повірте, що правильно розставивши пріоритети, ви навчитеся приймати правильні рішення для їхнього досягнення. Не забувайте, що тільки за умови рішучих дій ви зможете безстрашно рухатися вперед до свого щастя.

Усе у ваших руках! • Glise, K., Ahlborg, G., Jr, & Jonsdottir, I. H. (2014). Prevalence and course of somatic symptoms in patients with stress-related exhaustion: does sex or age matter. BMC Psychiatry14, 118. https://doi.org/10.1186/1471-244X-14-118
 • Wang, S., Zhao, Y., Zhang, L., Wang, X., Wang, X., Cheng, B., Luo, K., & Gong, Q. (2019). Stress and the brain: Perceived stress mediates the impact of the superior frontal gyrus spontaneous activity on depressive symptoms in late adolescence. Human Brain Mapping40(17), 4982–4993. https://doi.org/10.1002/hbm.24752
 • Wiegner, L., Hange, D., Björkelund, C., & Ahlborg, G., Jr (2015). Prevalence of perceived stress and associations to symptoms of exhaustion, depression and anxiety in a working age population seeking primary care–an observational study. BMC Family Practice16, 38. https://doi.org/10.1186/s12875-015-0252-7

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.