Які симптоми агорафобії?

Агорафобія викликає тривожні кризи в певних життєвих ситуаціях і може спричинити як психологічні, так і фізичні симптоми. У цій статті ми розповімо про симптоми агорафобії.
Які симптоми агорафобії?

Останнє оновлення: 11 листопада, 2020

Чимало експертів намагалися описати симптоми агорафобії. Однак усі вони виявили, що це досить складна хвороба, яку кожна людина може переживати по-різному. Якби нам довелося її класифікувати, ми б класифікували її як тривожний розлад.

Люди, які страждають на неї, відчувають тривогу або перебільшений страх щодо місць або ситуацій, в яких вони почуваються беззахисними, загнаними в кут або збентеженими. Наприклад, йдеться про місця з дуже великою кількістю людей чи навіть про громадський транспорт.

Проблема тут полягає в тому, що симптоми агорафобії дуже різняться, і фобії іноді перекривають одна одну. У цій статті ми пояснимо найчастіші прояви.

Симптоми агорафобії згідно з DSM-V

DSM-V – це Діагностичний і статистичний посібник з психічних розладів, оновлений у 2013 році. Це інструмент, який психологи та психіатри зазвичай використовують для виявлення різних захворювань та розладів. Згідно з цим посібником, найчастішими симптомами агорафобії є такі:

  • Почуття тривоги в місцях, звідки може бути важко чи соромно спробувати піти. Ці люди, як правило, бояться нападу тривоги і, що ще гірше, страждають від нього там, де вони не можуть отримати допомогу. Як результат, багатолюдні місця поза домом викликають у них найбільший стрес, наприклад, громадський транспорт або супермаркети.
  • Цей страх означає, що часто починають розвиватися моделі поведінки уникнення. Наприклад, якщо хтось відчуває занепокоєння, подорожуючи в автобусі, він взагалі уникатиме автобусів. Людина міняє свої звички, боячись нападу тривоги в автобусі.
  • Для того, щоб мати змогу поставити остаточний діагноз агорафобії, напади тривоги мають бути частими, або принаймні один з них має викликати сильне занепокоєння або страх. Під цим ми маємо на увазі, що людина боїться зазнати чергового нападу і, як наслідок, змінює свою поведінку з цього моменту.
  • На цьому етапі ми також повинні наголосити, що для встановлення точного діагнозу необхідно відкинути інші психічні розлади. Причиною цього є те, що певні специфічні фобії, як от соціальна фобія, часто плутають з агорафобією.

Деякі приклади симптомів агорафобії

Як ми вже згадували, симптоми агорафобії різняться. Цей розлад часто викликає страх перед перебуванням на відкритих місцях, особливо наодинці. Однак це може траплятися і в закритих місцях, таких як театри чи кінотеатри.

Ще один прояв агорафобії – страх пережити незручну ситуацію. Людина боїться того, що трапиться, якщо вона впаде на землю або зазнає нападу тривоги на очах у інших людей. Цей страх, як правило, дуже інтенсивний.

Проблема тут полягає в тому, що все це зрештою впливає на кожну сферу життя людини. Як ми вже згадували, починає формуватися поведінка уникання.

Якщо, наприклад, людина боїться їхати громадським транспортом, щоб поїхати на роботу чи деінде, поведінка уникнення почне обумовлювати, як вона буде діяти та реагувати, і заважатиме їм брати участь у різних видах діяльності.

Можливо, вас зацікавлять: Ефективні ліки проти тривоги

Інші міркування щодо агорафобії

Згідно зі статтею, опублікованою в журналі «Professional Pharmacy», симптоми агорафобії зазвичай проявляються в пізньому підлітковому або ранньому зрілому віці. Більшість із цих людей дедалі частіше шукає притулку у своїх оселях, виходячи лише за тим, що вважають необхідним.

Агорафобія, як правило, проявляється у жінок більше, ніж у чоловіків. На жаль, це також зазвичай супроводжується симптомами депресії, нав’язливими думками та соціальною фобією.

Якщо цю хворобу не лікувати вчасно, вона зрештою стає хронічною і підживлює сама себе, погіршуючи якість життя. Ми повинні пам’ятати, що, врешті-решт, це панічний розлад, і тому він також супроводжується фізичними симптомами.

Стаття в «Journal of Psychopathology and Clinical Psychology» пояснює, що під час нападу частота серцевих скорочень прискорюється, і людина може відчувати задуху. Потовиділення посилюється, виникає дискомфорт і тиск в області грудей.

У крайньому разі це може призвести до запаморочення та втрати свідомості. Через переживання людина відчуває, що втратила контроль, і це також може викликати страх смерті.

Що варто пам’ятати про симптоми агорафобії

Необхідно пам’ятати, що агорафобія – це складний розлад, який може проявлятися різним чином. Ці люди бояться конкретних ситуацій, таких як користування громадським транспортом або поїздка туди, де вони відчувають, що не отримають допомоги у разі кризи.

Тому дуже важливо, щоб вони отримували відповідну психологічну підтримку та лікування. Інакше розлад може стати хронічним і зрештою визначатиме життя людей і контролюватиме їх, не даючи їм жити звичним життям.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.