Психічне захворювання: 10 тривожних симптомів

Певні зміни поведінки та настрою, а також втрата здатності підтримувати стосунки з іншими людьми можуть свідчити про серйозне психічне захворювання. Безумовно, боротися з цими симптомами необхідно одразу після їхньої появи, щоб уникнути ускладнень.
Психічне захворювання: 10 тривожних симптомів

Останнє оновлення: 13 березня, 2020

Психічне захворювання може впливати на поведінку та ставлення людини до оточення, а також провокувати раптові перепади настрою. Кожна така зміна може бути симптомом психічного розладу. Варто зауважити, що причин розвитку психічних захворювань безліч, і всі вони можуть мати серйозні наслідки. На щастя, іноді схожі відхилення є лише тимчасовими.

Потрібно уважно стежити за тривалістю тривожних симптомів, про які ми згадали вище. Якщо вони тривають досить довго, варто звернутися до лікаря, щоб виключити або підтвердити наявність психічного розладу. Не забувайте, що позбутися симптомів можна за умови вчасного звернення до кваліфікованого спеціаліста.

У деяких випадках хворий сам помічає тривожні симптоми психологічного розладу, проте частіше зміни в поведінці зауважують інші люди із близького оточення хворого. Неприємні симптоми психічних розладів – це страх, біль, непорозуміння та конфлікти в особистих стосунках, втрата самостійності, бажання ізолюватися від решти суспільства, тощо.

10 тривожних симптомів, якими характеризується психічне захворювання

психічне захворювання та його симптоми

При спостереженні за поведінкою та звичками людини можна зрозуміти, є в неї певні психічні відхилення, чи ні.

Далі ми розповімо про основні симптоми, за якими можна розпізнати психічне захворювання:

Розлади сну

Одним із головних тривожних симптомів, якими зазвичай супроводжуються ментальні розлади, є порушення сну. Хворого можуть турбувати протилежні явища: або регулярне безсоння, або постійне відчуття втоми. Ба більше, іноді психічно хворі люди страждають на напади сомнамбулізму, а ще їх можуть мучити нічні кошмари.

Психологічні відхилення та фобії

Беззаперечно, фобії є одним з найяскравіших симптомів ментальних розладів. Найчастіше зустрічаються випадки агорафобії – страху залишати помешкання. Хворі на цю фобію не люблять перебувати у соціумі та бояться взаємодіяти з іншими людьми.

Часто люди із психічними захворюваннями скаржаться на страх перебувати посеред натовпу, який медики називають еноклофобією. Не варто забувати й про інші фобії, які пов’язані із боязню певних тварин, предметів та ситуацій.

Зверніть увагу, що фобії мають безпосередній вплив на поведінку людини та здатність людини із симптомами ментального розладу адаптуватися до навколишнього середовища.

Безпідставні перепади настрою

Кожна людина може час від часу відчувати сум, надмірну нервозність, хвилювання, роздратування, злість та втрату здатності радіти приємним речам чи подіям. Утім, коли такі негативні емоції виникають без видимої причини, рекомендуємо звернути на це увагу. На жаль, раптові перепади настрою можуть призвести до непорозуміння у стосунках із партнером та віддалити хворого від коханої людини.

Викривлення реальності

Ні для кого не таємниця, що психічно хворі сприймають реальність зовсім по-іншому, аніж звичайні здорові люди. Варто зауважити, що викривлення дійсності не має нічого спільного з політичними, сексуальними чи релігійними поглядами. Проблема полягає у нездатності сприймати реальність такою, як вона є. Яскравим прикладом цього порушення є манії та галюцинації, причому ці явища виникають без уживання спеціальних психотропних препаратів.

Зміна харчових звичок

симптоми психічного захворювання: зміна харчових звичок

Насправді харчові розлади є досить поширеними в нашій культурі, особливо серед підлітків.

Вірте чи ні, але харчові розлади також часто свідчать про психічне захворювання. Деякі хворі починають дуже багато їсти, не контролюючи розмір порцій. При цьому вони не зважають на погіршення самопочуття чи появу зайвих кілограмів.

Є й такі психічно хворі люди, які цілковито відмовляються від їжі через те, що їхнє викривлене сприйняття реальності змушує їх почуватися надто товстими. Саме з таких відхилень і починаються харчові розлади, зокрема булімія та анорексія. Варто зауважити, що ці захворювання безпосередньо пов’язані з викривленням реальності.

Залежність від певних речовин

Зловживання деякими шкідливими речовинами або виконання певних дій, які людина не може контролювати, також належать до основних симптомів психічних захворювань. Насправді залежність – це вада, якої людина може позбутися, якщо буде над цим працювати. Не менш важливу роль у боротьбі зі згубними звичками грає підтримка з боку родичів та інших членів суспільства.

На практиці людині, яка є схильною до розвитку різних видів залежності дуже важко самостійно помітити будь-які зміни чи розлади. Є багато видів залежності: це можуть бути і зловживання певними препаратами, і нестримна тяга до їжі, і любов до азартних ігор, і садизм чи мазохізм, і навіть непереборна залежність від електронних пристроїв.

Психічне захворювання та сексуальне бажання

Вірте чи ні, але зниження лібідо дуже часто пов’язують із психологічними розладами, зокрема із депресією. Утім, є й інші зміни у статевому житті людини, за якими можна розпізнати психічне захворювання. Серед найбільш поширених симптомів варто виділити передчасну еякуляцію, схильність до садомазохізму та інші ознаки парафілії.

Погіршення пам’яті та когнітивної функції

Якщо людині стає складніше розуміти та встановлювати зв’язки між подіями та людьми, або між конкретною людиною та поставленим перед нею завданням, це також може свідчити про психічне захворювання. Те саме стосується і поступової втрати пам’яті.

Деякі психічно хворі люди час від часу помічають, що вони забули вимкнути світло у кімнаті або перестають впізнавати кохану людину чи знайомих. Цей симптом потребує негайного лікування з метою профілактики небезпечних інцидентів та серйозних психічних розладів.

Надмірна ворожість та злість

Нездатність боротися зі стресовими ситуаціями може спричинити неконтрольовані напади гніву. Поступово людина починає злитися сильніше, і з часом це може призвести до проявів жорстокості. Якщо вчасно не навчитися контролювати такі негативні імпульси, в людини почнуть виникати конфлікти на робочому місці та непорозуміння у стосунках із партнером.

Суїцидальні думки

Безумовно, постійне бажання покінчити із життям є яскравим симптомом психічного захворювання. Особливу увагу потрібно приділити людині, яка завжди була успішною та не зазнавала впродовж життя серйозних невдач. Відчуття власної непотрібності або нездатність адаптуватися до змін часто призводять до того, що людина починає вважати самогубство єдиним правильним виходом із ситуації, що склалася. Дуже важливо, щоб людина, яка має суїцидальні думки, вчасно розповіла про свою проблему оточенню, попросила про допомогу та намагалася якомога більше часу проводити із близькими та друзями, адже так вона не почуватиметься самотньою.

Психічне захворювання: на що потрібно звернути особливу увагу?

психічне захворювання та важлива інформація

Що швидше ви звернете увагу на тривожні симптоми психічного розладу, то більше шансів у вас буде на ефективне лікування та одужання.

Є багато факторів ризику, які можуть вплинути на появу таких симптомів (утім, вони не є вирішальними):

  • Травматичний досвід (нинішній чи минулий)
  • Перебування у жорстокому або байдужому оточенні
  • Випадки психічних захворювань у родині
  • Травми, які могли призвести до пошкодження головного мозку
  • Постійний стрес.

Насправді психічні захворювання трапляються набагато частіше, ніж ви можете уявити. До того ж виникнути вони можуть у будь-якому віці. Захворіти може людина із будь-якого соціального класу, професії та культури. У більшості випадків для зменшення та усунення тривожних симптомів психічного розладу необхідно звернутися до спеціалістів.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.