Чому ви прокидаєтеся о третій ночі?

Багато людей прокидаються о третій ночі або трохи пізніше. Тому важливо знати, як правильно справлятися з ситуацією.
Чому ви прокидаєтеся о третій ночі?

Останнє оновлення: 23 листопада, 2018

Насправді багато людей прокидаються о третій ночі або трохи пізніше. Це – далеко не містичне чи надприродне явище, а дуже поширена проблема, викликана порушенням сну, пов’язаним з тривогою.

Проте, це явище варто пояснити в деталях, щоб ви могли краще його зрозуміти і протистояти йому. Підйом десь о третій ночі та неможливість заснути може стати дуже серйозною проблемою, якщо це триватиме протягом декількох днів. Тому важливо знати, як правильно справлятися з ситуацією.

Причини підйому о третій годині ночі

причини чому прокидаєтеся о третій ночі
Існує чимало публікацій, які описують це поширене явище. Проте, варто пам’ятати, що в ньому немає нічого дивного; насправді, це – реакція мозку на підвищений рівень занепокоєння, який ми в цей момент відчуваємо. Коли це явище починає постійно порушувати наш сон, треба вжити відповідних заходів.

Важливо мати на увазі симптоми, які часто супроводжують підйом о третій або четвертій годині ранку:

 • Прокидання від інтенсивної тривоги і занепокоєння.
 • Прискорене серцебиття і відчуття небезпеки.
 • Повернення до сну неможливе. Це збільшує нервозність, негативні думки і безсоння.
 • Якщо вам все ж вдасться знову заснути, сон дуже легкий, і ви прокидаєтеся з відчуттям втоми.
 • Ви прокидаєтеся о третій або четвертій ранку кілька разів на тиждень.

Занепокоєння і підйом у ранні ранкові години

Чому я завжди прокидаюся о третій ночі?

Якщо протягом тижня ви раптом прокидаєтеся вночі і майже завжди в цей час, спочатку запитайте себе, чи вас щось турбує, чи вам щось заважає, чи ви працюєте занадто багато, чи маєте емоційні проблеми.

Усі ці фактори можуть викликати занепокоєння, яке ми часто навіть не усвідомлюємо, але наш мозок реагує на ці проблеми через порушення сну. Нам складно заснути, а коли ми зрештою засинаємо, накопичена тривога змушує прокидатися з відчуттям загрози.

Погляньмо на проблему детальніше:

 • Занепокоєння безпосередньо впливає на центральну нервову систему (ЦНС), яка починає робити невеликі зміни в біо- і нейрохімічних системах, що беруть участь в циклі сон-прокидання. Усе це безпосередньо змінює стадії сну (швидкий і глибокий).
 • Як правило, ми лягаємо в ліжко і нам складно заснути. Ми зрештою засинаємо близько опівночі, але занепокоєння фрагментує наш сон, нам важко досягти стадії швидкого сну, коли сон глибокий і відновлювальний.
 • Наш мозок інтерпретує цю тривогу, як загрозу і щось, від чого ми маємо втекти. Відчуття цього попередження змушує нас насилу прокидатися близько 3 години ночі.
 • Це – природна реакція організму на занепокоєння і наші нейротрансмітери змінюються, викликаючи зміни у сні.

Як можна вирішити цю проблему?

коли прокидаєтеся о третій ночі
Якщо причиною порушень сну є занепокоєння, ми маємо протистояти цим джерелам стресу і проблемам, які викликають тривогу, щоб добре відпочивати вночі.
 • Важливо усвідомити, що щось відбувається. Підйом посеред ночі з почуттям страху або загрози – це ознака того, що щось не так. Запитайте себе, що це, чому так відбувається у вашому житті, що вас турбує, що робить вас нещасливими і чому ви відчуваєте себе в небезпеці.
 • Зробіть невеликі зміни у житті, встановіть пріоритети і спробуйте виробити нові звички, щоб стимулювати мозок і уникнути стресу.
 • Спробуйте гуляти після обіду принаймні протягом півгодини. Гуляйте, глибоко дихайте, відгородіться від світу, розслабтеся.
 • Коли повернетеся додому, прийміть ванну і лягайте в ліжко. Не варто прокручувати в голові: “Мені потрібно добре спати всю ніч, щоб добре працювати завтра”. Ця думка створює додаткову напругу в мозку, тому що він вбачає у цьому зобов’язання: “Я повинен спати”.
 • Досягніть ясності розуму і заспокойте свої думки.
 • Переконайтеся, що ваша кімната чиста, добре провітрена і пахне свіжістю. На думку експертів, найкраща температура для сну становить 20° С. Коли температура перевищує 25°, організм почувається некомфортно. Пам’ятайте про це!

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.