Що потрібно знати про симптоми циститу у чоловіків

Цистит у чоловіків змінює сечовипускання, а також викликає біль. Як ви можете його визначити? Що робити в разі появи симптомів? Ми розповімо вам про симптоми циститу у чоловіків у цій статті!
Що потрібно знати про симптоми циститу у чоловіків

Останнє оновлення: 09 жовтня, 2020

Цистит – запалення сечового міхура. Хоча це досить частий розлад у жінок, чоловіки також можуть стати жертвами цього типу інфекції. Як можна розпізнати симптоми циститу у чоловіків?

Симптоми не сильно відрізняються у чоловіків та жінок. Однак важливо стежити за розвитком інфекції. Загалом ця інфекція вражає чоловіків у віці від 15 до 50 років. Хоча зазвичай вона несерйозна, вона викликає дискомфорт, а іноді може бути ознакою інших захворювань.

Нижче ми розповімо, що потрібно знати про цистит у чоловіків.

Інфекції сечових шляхів та цистит у чоловіків

Інфекції сечових шляхів у чоловіків можуть вражати як нижні сечові шляхи, зокрема сечовий міхур, так і верхні сечові шляхи та нирки. Термін “цистит” позначає інфекцію сечових шляхів, яка вражає сечовий міхур та нижні сечові шляхи.

Загалом, говорячи про простий гострий цистит, ми маємо на увазі інфекцію, яка вражає лише сечовий міхур, але не решту сечових шляхів нирок. Це важлива відмінність, оскільки вона повністю змінює підхід до лікування та його прогноз.

Симптоми циститу у чоловіків

У чоловіків цистит буває не так часто, як у жінок, враховуючи той факт, що у чоловіків уретра довша з точки зору анатомії. Це ускладнює шлях патогенів до сечового міхура. Водночас, згідно з публікацією в «Національному центрі біотехнологічної інформації», це також може бути результатом антибактеріального захисту, що надходить від рідини передміхурової залози.

У більшості випадків ця інфекція не викликає ускладнень, а симптоми подібні до тих, що спостерігаються у жінок. Загалом, симптоми циститу у чоловіків такі:

 • Дизурія: це стосується болю під час сечовипускання. Пацієнти можуть сприймати це як відчуття печіння або поколювання.
 • Частота сечовипускання: збільшення кількості сечовипускань.
 • Терміновість: іншими словами, раптова потреба в сечовипусканні або нездатність затримати сечу.

Інші менш поширені симптоми:

 • надлобковий біль
 • ніктурія, тобто сечовипускання, яке частіше відбувається вночі, ніж вдень
 • труднощі з виділенням сечового потоку
 • гематурія (кров у сечі)
поширені симптоми циститу у чоловіків
Симптоми циститу у чоловіків схожі на симптоми у жінок. Вони можуть включати відчуття печіння під час сечовипускання, гостра потреба сечовипускання та часте сечовипускання.

Можливі ускладнення

Коли у чоловіків виникають періодичні симптоми циститу або симптоми з’являються разом із болем в області тазу або промежини та лихоманкою, краще врахувати можливість простатиту. Тому лікарі повинні направити пацієнта до спеціаліста з урології.

Водночас наявність лихоманки, ознобу, втоми та чутливості у фланговому або реберно-хребетному кутах не сумісні з простим гострим циститом у чоловіків. У разі цих клінічних проявів пацієнти дійсно можуть мати справу з пієлонефритом.

Правильний діагноз циститу необхідний для призначення правильного протимікробного лікування та уникнення ускладнень. Лікар визначить, чи є симптоми наслідком циститу або іншої патології.

Можливо, ви також захочете прочитати: Причини інфекцій сечових шляхів

Діагностичні обстеження

Для того, щоб діагностувати цистит у чоловіків, лікар почне з вичерпного переліку питань щодо симптомів. Роблячи це, він або вона визначать, чи необхідні додаткові дослідження, серед яких можуть бути:

 • Аналіз сечі: лікарі роблять його за допомогою мікроскопа або за допомогою реактивної смужки для виявлення піурії.
 • Посів сечі: лікарі можуть замовити посів сечі, використовуючи дані про чутливість до антибіотиків. Фарбування за Грамом може стати в пригоді, коли справа доходить до вибору емпіричної антибіотикотерапії в очікуванні результатів. Потім лікарі визначать наявність бактеріурії. Як правило, у разі підозри на цистит у чоловіків лікарі завжди проводять цей тест. Вони ніколи не призначать лікування антибіотиками без попереднього збору зразка для посіву сечі.
 • Інші аналізи: лікарі проводять м’який цифровий ректальний огляд, якщо підозрюють гострий простатит. Чутлива та набрякла простата підтвердить цей альтернативний діагноз.

У чоловіків із циститом, особливо з рецидивними інфекціями сечових шляхів, спричиненими тим самим бактеріальним штамом, лікарі розглядають діагноз хронічний простатит.

діагностика циститу у чоловіків
Для підтвердження діагнозу циститу та виключення інших можливих причин лікар запропонує додаткові обстеження, такі як аналіз сечі.

Чинники ризику серйозніших інфекцій

Деякі конкретні ознаки можуть збільшити ризик розвитку складнішої гострої ІСШ, тому під час лікування пацієнтів лікарі повинні звертати особливу увагу на такі характеристики:

 • аномалії сечовивідних шляхів: нефролітіоз, стеноз, стенти
 • пацієнти з ослабленим імунітетом: нейтропенія або запущена ВІЛ-інфекція
 • погано контрольований цукровий діабет

Що робити, коли виникають симптоми циститу у чоловіків

Як ми вже згадували, розвиток циститу у здорових чоловіків віком до 50 років, які не страждають від іншого розладу, досить малоймовірний. Однак після 50 років ризик зростає, враховуючи гіпертрофію передміхурової залози, яка зазвичай розвивається.

З огляду на наявність симптомів сечового типу, потрібно якомога швидше звернутися до лікаря. Це призведе до вчасної діагности та дасть змогу провести правильний курс лікування. Водночас лікарі повинні контролювати розвиток інфекції разом із результатами посіву сечі.

У деяких випадках лікарям може знадобитися оглянути всі сечові шляхи, а також простату. У випадку останнього за обстеження відповідає нефролог або уролог.

На закінчення варто згадати важливість здорового способу життя та споживання великої кількості води. Ці чинники допоможуть запобігти повторному виникненню цього типу інфекції. • Zanella MC, Schoofs F, Huttner B, Huttner A. Infections urinaires basses non associées aux sondes urinaires chez l’homme. Urétrite, cystite et prostatite [Lower urinary tract infections in men. Urethritis, cystitis and prostatitis]. Rev Med Suisse. 2017;13(558):808‐814.
 • Hooton Thomas, Acute simple cystitis in men, retrieved on 10 June 2020, Evidence-based Clinical Decision Support- UpToDate. https://www.uptodate.com/contents/acute-simple-cystitis-in-men?search=cistitis%20men&source=search_result&selectedTitle=1~150&usage_type=default&display_rank=1
 • Kasper y col., Principios de medicina interna de Harrison, edición número 19, Editorial McGrawHill.
 • Li R, Leslie SW. Cystitis. [Updated 2020 May 29]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482435/
 • Roberts, R. G., & Hartlaub, P. P. (1999, September 1). Evaluation of dysuria in men. American Family Physician.
 • Lee G, Romih R, Zupančič D. Cystitis: from urothelial cell biology to clinical applications. Biomed Res Int. 2014;2014:473536. doi:10.1155/2014/473536
 • Lipsky BA. Prostatitis and urinary tract infection in men: what’s new; what’s true?. Am J Med. 1999;106(3):327‐334. doi:10.1016/s0002-9343(99)00017-0
 • Price TK, Dune T, Hilt EE, et al. The Clinical Urine Culture: Enhanced Techniques Improve Detection of Clinically Relevant Microorganisms. J Clin Microbiol. 2016;54(5):1216‐1222. doi:10.1128/JCM.00044-16

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.