Вплив постійних сварок на стан дитини

Ні для кого не таємниця, що батьки є взірцем для своїх дітей. Вам необхідно завжди вирішувати конфлікти мирним та цивілізованим шляхом, інакше ваші діти виростуть жорстокими та агресивними, а ще вони будуть боятися самостійно приймати рішення.
Вплив постійних сварок на стан дитини

Останнє оновлення: 02 липня, 2019

Незалежно від того, наскільки щасливими та зрілими є ваші стосунки, практично неможливо уникнути сварок та негараздів у буденному житті. Утім, дуже часто дорослі не зважають на присутність дітей під час конфліктів.

Не варто недооцінювати вплив постійних сварок на розвиток дитини, адже конфлікти між батьками можуть мати серйозні негативні наслідки на психологічний стан дитини. Саме тому в цій статті ми детальніше розповімо про вплив постійних сварок на самопочуття та розвиток ваших дітей.

Домашнє насильство та його негативні наслідки

Згідно з ЮНІСЕФ, сім’я є найважливішим соціальним інститутом для виховання, навчання та захисту її членів. Через відсутність належного спілкування та емоційну напругу постійні сварки між батьками можуть не лише зруйнувати стосунки між парою, але і негативно вплинути на розвиток їхніх дітей.

Вірте чи ні, але спеціалісти по всьому світу не припиняють стверджувати, що діти значно частіше страждають через домашнє насилля, аніж інші вікові групи.

Вам може здаватися, що сварки жодним чином не впливають на ваших дітей. Утім, правда в тому, що будь-які конфлікти між батьками, байдуже словесні чи фізичні, є справжнім домашнім насиллям.

вплив конфліктів між батьками

Саме тому не варто забувати про безпосередній чи непрямий вплив постійних сварок батьків на ріст та розвиток їхніх дітей. Сьогодні ми детальніше розповімо вам, чому потрібно уникати конфліктів.

Яким є вплив постійних сварок батьків на дітей?

На стосунки всередині родини впливають різноманітні явища. Це можуть бути соціальні, емоційні та поведінкові фактори впливу.

Стосунки можуть суттєво змінюватися в результаті фізичного або емоційного насилля в домі, а також при застосуванні фізичної сили, коли для розв’язання різних проблем постійно застосовують агресію, як навмисно, так і без спеціального умислу.

Якщо в родині конфлікти є звичною справою, всі члени родини починають вважати жорстокість нормальним явищем. Немає сумніву, що постійні сварки впливають на кожний аспект життя, здійснюючи особливо руйнівний вплив на дітей. Не забувайте, що дитина не має здатності сумніватися, критикувати або впливати на поведінку батьків під час сварки.

Нині ми поговоримо лише про загальний вплив постійних сварок на мікроклімат в родині, проте ви повинні пам’ятати про особливості своєї дитини та про те, яким чином ваші конфлікти з партнером можуть змінити її життя.

1. Фізичний вплив

Вірте чи ні, але насилля в родині може негативно вплинути навіть на фізичний розвиток ваших дітей. Для прикладу, вони можуть розвиватися повільніше за своїх ровесників. Дуже часто діти, які є жертвами насилля в сім’ї, частіше за інших страждають через порушення сну, розлади травлення, психосоматичні захворювання, тощо. Насправді наслідків постійних конфліктів настільки багато, що їх можна перелічувати до безкінечності.

фізичний вплив насилля на дітей

2. Емоційний вплив

Дуже важливо зауважити, що для дітей не існує більш важливого взірця та рольової моделі, аніж їхні батьки. Саме тому для них складно контролювати та розуміти емоції в домі, де конфлікти стали нормою.

Дітям, яких виховують в такому нездоровому середовищі, важко контролювати злість та збентеження, тому вони часто стають агресивними у складних ситуаціях. З часом конфлікти між батьками провокують жорстоке поводження їхніх дітей як з іншими людьми, так і з самими собою.

Не забувайте, що через постійну емоційну травму діти почуваються безпомічними. Через це вони схильні дистанціюватися від спілкування з іншими людьми, намагаючись таким чином захистити себе від надмірної нервозності та страху.

3. Соціальний вплив

Одним з найбільш небезпечних наслідків постійних сварок між батьками є те, що їхні діти втрачають здатність вільно спілкуватися та заводити дружбу чи інші стосунки з іншими людьми.

Причиною такої поведінки є страх знову отримати емоційну травму. Діти, що ростуть в агресивному середовищі, докладають всіх зусиль для того, щоб більше ніколи не пережити емоції, які вони асоціюють з неприємними спогадами про конфлікти в родині. Зверніть увагу, що дуже часто такі діти втрачають здатність співчувати іншим людям.

Вони стають більш відстороненими від чужих проблем. Діти, що росли в умовах постійних сварок, частіше за інших стають агресивними та навіть приєднуються до кримінальних угрупувань у старшому віці.

соціальний вплив постійних сварок

4. Когнітивний вплив

Дітям, які часто спостерігають сварки між батьками, дуже важко зосередитися. Вони не вміють довго затримувати увагу на певному предметі, через що погіршується їхній психоемоційний стан та падає успішність під час навчання.

У таких дітей часто прослідковуються дисоціативні моделі поведінки. Це своєрідний захисний механізм, за допомогою якого дитина намагається дистанціюватися від реальності, щоб мінімізувати шанси розвитку конфлікту чи стресової ситуації.

Насправді дисоціативну поведінку вважають психологічним розладом, адже вона змінює свідомість, особистість, пам’ять та здатність сприймати події, що відбуваються довкола, належним чином.

5. Вплив постійних сварок на самооцінку дитини

Оскільки дитина росте та розвивається, постійні конфлікти в родині можуть призвести до погіршення ставлення дітей до самих себе, тобто знизити їхню самооцінку. Ба більше, дуже часто діти помилково вважають, що саме вони є винними та відповідальними за сварки між батьками.

На жаль, з часом такі негативні думки можуть не лише знизити самооцінку, але і спровокувати розвиток депресії та надмірної нервозності.

Висновки

Жорстоке ставлення в родині має безпосередній вплив на ображену, агресивну та нечутливу поведінку дітей в юному та дорослому віці. Якщо вчасно не зайнятися розв’язанням цієї проблеми, то загроза виникне не лише для повноцінного розвитку дитини, але і для решти суспільства.

Якщо ви є батьками, то повинні завжди брати на себе відповідальність за свої вчинки та намагатися розв’язувати конфлікти максимально цивілізованим шляхом. Навіть якщо у вас було важке дитинство, і вас досі переслідують неприємні спогади про насильство та образи в родині, не потрібно передавати цей негативний досвід власним дітям.

Спробуйте забути про токсичні моделі поведінки, і завжди розв’язуйте проблеми в стосунках спокійно та виважено. Якщо вам важко налагодити стосунки самотужки, рекомендуємо звернутися за порадою до спеціаліста.

Не забувайте, що здоров’я та щастя дітей є неймовірно важливими, тож потурбуйтеся про те, щоб у ваших сина чи доньки були лише приємні спогади про дитинство.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.