5 способів полегшити біль при тунельному синдромі

Дуже важливо звертати увагу на положення, в якому ви знаходитесь, коли розмовляєте по телефону або друкуєте на комп'ютері, щоб не захворіти на тунельний синдром зап'ястя. Якщо у вас є можливість, то, звісно, найкраще використовувати ергономічну клавіатуру.
5 способів полегшити біль при тунельному синдромі

Останнє оновлення: 01 грудня, 2018

Є багато жінок, які страждають на так званий синдром зап’ясткового каналу або тунельний синдром. Як правило, тільки за допомогою хірургічного лікування можна позбутися такого виду болю, але, перш ніж він вас потурбує. Ми радимо прислухатись наших простих порад, за допомогою яких ви зменшите біль і покращите якість свого життя.

Симптоми кистьового тунельного синдрому

тунельний синдром

Симптоми кистьового тунельного синдрому, як правило, з’являються між 30 і 60 роками. В останні роки цій проблемі приділяють багато уваги. У зв’язку з припущенням, що тунельний синдром може бути пов’язаний з професійною діяльністю людей, що виконують монотонні дрібні згинально-розгинальні рухи кисті. Наприклад, під час набору тексту на комп’ютері у секретарів або виконання складальних робіт.

Часто на тунельний синдром хворіють швачки, музиканти, працівники хлібокомбінатів. У реальності даний стан розвивається в багатьох людей, незалежно від типу виконуваної ними роботи. В основному хворіють жінки, тому що канал у зап’ясті жінок набагато вужчий, ніж у більшості чоловіків. Через таку вузькість між кістками зап’ястя і кистьової кільцевої зв’язки, місце, де зустрічаються сухожилля пальців та серединний нерв, зазнає більш інтенсивних навантажень та розтягнень.

Стиснуті сухожилля запалюються, а іноді й опухають. І все це, як ви, мабуть, знаєте, дуже боляче. Хоча, як правило, біль починається лише на одній руці, з часом він буде прогресувати і з’явиться і на другому зап’ясті. Це в свою чергу, призведе до труднощів у виконанні щоденних завдань.

Тунельний синдром та причини виникнення болю

Причиною виникнення болю при тунельному синдромі є защемлення нерва в зап’ястковому каналі. Воно може бути викликане набряканням (напуханням) сухожилків, що проходять в безпосередній близькості до нерва, а також набряком самого нерва.

Причиною защемлення нерва при тунельному синдромі є постійне статичне навантаження на одні і ті ж  м’язи, викликане великою кількістю одноманітних рухів (наприклад, при роботі з комп’ютерною мишкою) або ж незручним положенням руки, під час роботи з клавіатурою, при якій зап’ястя знаходиться в постійному напруженні.

Тепер розгляньмо симптоми:

  • Як правило, все починається з болю в нічний час, ви, можливо, відчуваєте дискомфорт, поколювання або оніміння в руці. Також можете мати судоми вночі, що заважає добре відпочивати. Хворі часто цілу ніч розтирають кисті рук і трясуть ними, що дає певне полегшення.
  • Судоми зазвичай доходять до ліктя, рука німіє, болі можуть віддавати навіть у великий палець руки.
  • Ви почнете відчувати труднощі при роботі з невеликими об’єктами, можете практично втратити відчуття в руках. Стискати об’єкти, використовуючи великий і вказівний пальці, стає дедалі важче. Хворому складно доторкнутися подушечкою великого пальця до кінчиків інших пальців, утримувати різні предмети, наприклад, кермо, газету або телефон. Хворі часто не можуть застібнути ґудзики, не можуть чистити картоплю.

Слід також відзначити, що ці симптоми є більш поширеними у вагітних жінок, тому що в цей період рідина затримується по всьому тілу. Варто про це пам’ятати.

Необхідно зауважити, що болі в руках можуть виникати не лише після защемлення зап’ясткового каналу, але і при пошкодженні хребта (остеохондроз міжхребцевих дисків) при яких пошкоджується нерв, що проходить від спинного мозку.

Засоби для полегшення симптомів кистьового тунельного синдрому

1. Протизапальний компрес з імбиру

імбир

Серед усіх лікарських рослин, які мають потужні протизапальні властивості, є одна найкраща – це імбир. Для того щоб приготувати компрес, знадобиться столова ложка тертого імбиру, трохи кореня евкаліпта та м’яти.

Ви можете використовувати ефірні олії цих рослин з аптеки або зробити настій самостійно – засіб буде мати схожий ефект. Змішайте інгредієнти із чашкою теплої води, а потім охолоджуйте суміш у холодильнику, поки вона не буде досить холодною (холод краще знімає та заспокоює біль). Замочіть тканину в суміші і прикладіть її до ділянки болю на півгодини. Ви відчуєте негайне полегшення.

2. Протизапальний компрес з кипариса і розмарину

розмарин

Щоб зробити такий компрес, необхідно приготувати чай з двох гілочок розмарину на чашку води. У той час, як він охолоджується, зробіть невеликий масаж зап’ястя за допомогою олії кипариса. Ви, напевно, вже знаєте, що кипарис є одним з найкращих протизапальних засобів, і до того ж, досить доступним. Після масажу прикладіть холодний компрес з настою розмарину.

3. Компрес з пажитника

пажитник

Ви вже коли-небудь чули про корисні властивості пажитника? Це чудовий інгредієнт для будь-якого протизапального компресу, щоб зменшити біль. Він містить велику кількість ніацину і вітаміну В3, які допомагають боротися з інфекціями та полегшують біль.

Вітаміни і флавоноїди є ідеальними для лікування остеоартрозу та інших хвороб кісток, тож не забувайте про цю рослину – вона може стати корисною при нагоді. Треба лише змішати потертий пажитник з водою, щоб утворилась кремоподібна паста, яку можна застосувати на кистьову тунельну ділянку руки. Ви будете вражені тим результатом, який отримаєте відразу.

4. Деякі рекомендації щодо харчування

апельсиновий сік

З тунельним синдромом можна також боротися зсередини. Для цього слід вибирати правильні продукти, поживні речовини яких зменшують запалення і зміцнюють нерви, хрящі та кістки. Так що ж потрібно робити? Усе дуже просто – почніть свій ранок зі столової ложки лляної олії, яка бореться із запаленням, оскільки вона містить високий рівень вітаміну B6.

Рис, зелені листові овочі, куряча грудка і банани, а також грейпфрут, ананас і апельсиновий сік є чудовими продуктами для підтримки імунітету людини. Вони забезпечують організм антиоксидантами, необхідними мінералами і вітаміном В.

Пам’ятайте, їх слід додавати у свій раціон кожного дня. Інший ідеальний сік для обіду можна приготувати з двох листків капусти, які необхідно змішати із зеленим яблуком. Якщо пити це сік три рази на тиждень, ви відчуєте значне полегшення.

5. Рекомендації щодо ергономіки

дівчина з телефоном

Обов’язково слід звернути увагу на ергономіку предметів, що вас оточують. Як це не звучить дивно, але ваш ноутбук може дійсно подразнювати кистьову тунельну область, і саме час про це поговорити.

Намагайтеся не проводити багато часу за ноутбуком або ж розмовляти багато по телефону. І все ж таки, якщо вам необхідно тривалий час друкувати, користуйтеся ергономічною клавіатурою, яка не змусить вас згинатися або надто розтягувати зап’ястя.

Щоб полегшити симптоми кистьового тунельного синдрому, рекомендують проводити легкі гімнастичні вправи для рук. Достатньо буде зробити декілька повільних колових рухів зап’ястями рук протягом хвилини, або захопити великий палець лівої руки правою рукою і потягнути його.

Таким чином, ви не втратите гнучкість в сухожиллях, зменшите тиск та полегшите біль. Але не забувайте, що вправи для рук не повинні бути занадто інтенсивними. У результаті виконання таких вправ, покращується кровообіг, відбувається регенерація оболонки пошкодженого нерва.

Кистьовий тунельний синдром – це таке захворювання, яке не лікується медикаментами і в якийсь момент майже завжди вимагає хірургічного втручання, але до тих пір, поки прийде той час, радимо прислухатись до наших порад і дотримуватись їх, щоб полегшити больові відчуття і покращити якість життя.  • Armstrong, T. J., & Chaffin, D. B. (1979). Carpal tunnel syndrome and selected personal attributes. Journal of occupational medicine.: official publication of the Industrial Medical Association, 21(7), 481-486.
  • Atroshi, I., Gummesson, C., Johnsson, R., Ornstein, E., Ranstam, J., & Rosén, I. (1999). Prevalence of carpal tunnel syndrome in a general population. Jama, 282(2), 153-158.
  • Phalen, G. S. (1972). The carpal-tunnel syndrome: clinical evaluation of 598 hands. Clinical Orthopaedics and Related Research®, 83, 29-40.

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.