Ознаки фізичного насилля над дитиною

Насправді насилля над дитиною негативно впливає не лише на саму жертву, але й на все оточення дитини, якій заподіяли моральну чи фізичну шкоду. Не варто забувати, що дитина, над якою регулярно здійснювали насилля у дитинстві, може стати жорстокою людиною в дорослому житті.
Ознаки фізичного насилля над дитиною

Останнє оновлення: 12 грудня, 2019

Страшно й подумати, що дитину, невинне та вразливе створіння, можуть ображати та принижувати найрідніші для неї люди. На жаль, моральне та фізичне насилля над дитиною є набагато поширенішою проблемою, ніж ви можете уявити. Ба більше, насилля може відбуватися просто перед нашими очима, у нашому близькому оточенні чи навіть у нашій родині.

Вірте чи ні, але насилля над дітьми регулярно відбувається на всіх соціоекономічних рівнях, в різних культурах та серед представників різних статей. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, близько 1/4 всього дорослого населення повідомляють, що в дитинстві до них застосовували насилля. Іншими словами, майже 25% всього населення землі зазнавали морального приниження та фізичних знущань у дитинстві.

На щастя, є деякі попереджувальні ознаки, за якими можна вчасно розпізнати насилля над дитиною.

ознаки фізичного та морального насилля над дитиною

Як навчитися розпізнавати насилля над дитиною?

Досі ви могли неодноразово запитувати себе, чи варто вважати підвищення голосу або ляскання дитини справжнім насиллям. Для того, щоб ви отримали чітку картину того, які дії дорослих справді можуть погіршити фізичне та психічне здоров’я дитини, ми зібрали перелік основних видів насилля:

  • Емоційне та психологічне насилля. До такого виду знущань можна віднести недостатню кількість уваги, ігнорування емоційних потреб дитини та відштовхування її в ті важливі миті, коли дитина найбільше потребує допомоги та підтримки. Цей вид насилля передбачає моральне приниження та постійні докори дитині на кшталт: “Ти нічого не вартий/-а”. Зазвичай доросла людина неодноразово ображає дитину або висловлює відверту зневагу своєю поведінкою. Емоційне або психологічне насилля також включає ізолювання дитини від інших членів родини та соціального оточення. Зверніть увагу, що цей вид насилля дуже важко визначити, а тому проблему часто не помічають та не розуміють.
  • Фізичне насилля. Вже із самої назви цілком зрозуміло, що цей вид насилля передбачає завдання фізичної шкоди дитині. Утім, варто наголосити, що йдеться не лише про випадкові нерегулярні удари, але й про будь-які інші види фізичного покарання та прояви фізичної зневаги, після якого дитина може потребувати медичної допомоги.
  • Фізичне або емоційне нехтування дитиною. Сюди входить не лише залишення дитини напризволяще, але й ігнорування будь-яких її потреб. Варто зауважити, що до нехтування дитиною належить відсутність забезпечення таких базових потреб, як харчування, надання житла купівля одягу, ненадання медичної допомоги, відсутність необхідної освіти та захисту інтересів дитини. Утім, нехтування може бути не лише фізичним, але й емоційним.
  • Сексуальне насилля над дитиною. На жаль, до цього виду фізичного насилля належать різні види сексуальних актів із дитиною. Сюди також варто зарахувати залякування або неприйнятні вербальні погрози вбік дитини.
стан дитини після фізичного насилля

Дев’ять основних ознак фізичного насилля над дитиною

“Кожного вечора я чую гучні дитячі крики, а іноді до моїх вух долинають сильні удари”, – якось одна мама розповіла своїм сусідам. Оскільки вона запідозрила, що поруч з нею відбувається насилля над дитиною, молода мама одразу звернулася за допомогою до правоохоронців. На жаль, представники влади підтвердили найгірші побоювання жінки.

“Коли цей семирічний хлопчик відчинив двері, і я побачила перед собою жвавого та напрочуд милого малюка, мені було складно повірити в те, що ця дитина потерпає через фізичне насилля”, – сказала мати.

Насправді шосте чуття, або інтуїція, дуже часто допомагає людям розпізнавати небезпеку. Утім, іноді таких здогадок недостатньо для визначення, чи справді дитині щось загрожує.

Якщо дитина росте в токсичній родині, їй доводиться стикатися одразу з кількома моделями образливої поведінки. В цій статті ми зібрали 9 основних ознак насилля над дитиною. Розгляньмо кожну з цих ознак детальніше.

1. Затримка розвитку

Діти, над якими здійснюють насилля, можуть демонструвати такий тип поведінки, який є типовим для молодших дітлахів. Для прикладу, деякі вже досить дорослі діти можуть смоктати палець, мочитися в ліжко, некомфортно почуватися в темряві або боятися незнайомців.

2. Уникання певних місць та людей

Діти, які регулярно потерпають від насилля, зазвичай страждають через сильні страхи або надмірну нервозність. Ба більше, зазвичай ознаки побоювання та хвилювання виникають в них перед поверненням додому, де їм може загрожувати небезпека.

Ви також можете помітити за ображеною дитиною страх перед певним місцем або конкретною людиною.

3. Розлади травлення

порушення травлення в дитини при насиллі

Стрес, побоювання та надмірна нервозність, які часто розвиваються після насилля над дитиною, можуть призвести до порушення роботи органів травної системи та розвитку розладів травлення. З часом це може призвести до стрімкого набору або втрати ваги.

4. Порушення сну

Дитина, яку часто ображають або принижують, може постійно мати втомлений та виснажений вигляд через розлади сну та регулярне безсоння.

5. Погана успішність або перфекціонізм

вплив насилля над дитиною на успішність

Якщо дитина виглядає відстороненою та неуважною на уроках, така поведінка може свідчити про те, що вдома над дитиною знущаються.

Утім, іноді трапляється й протилежна ситуація, коли жертви фізичного насилля прагнуть досягти перфекціонізму у всьому. Таким чином вони намагаються заслужити ту любов та підтримку, якої їм не вистачає вдома.

6. Відсутність належного догляду та недотримання принципів гігієни

Діти, над якими знущаються вдома, часто видаються недоглянутими. Вони можуть мати неохайний вигляд або бути одягнутими не по погоді.

7. Ризикова поведінка

Вірте чи ні, але діти, над якими регулярно знущаються, часто експериментують з ризиковими заняттями. Тобто вони можуть вживати наркотичні речовини та алкогольні напої або носити із собою зброю.

8. Неприйнятна сексуальна поведінка

проблеми через насилля над дитиною

Не дивно, що принижені та ображені діти можуть вирізнятися гіперактивністю в сексуальному плані. Вони можуть поводитися непристойно та робити неприйнятні натяки чи жести.

9. Травми невідомого походження

Якщо ви часто помічаєте на малюку синці та сліди від опіків, будьте насторожі: можливо, хтось здійснює насилля над дитиною. Варто занепокоїтися, якщо пояснення дитини щодо того, де саме вона отримала ці травми, є непереконливими.

Що робити у випадку встановлення наявності насилля над дитиною?

Як бачите, насилля над дитиною можна розпізнати за дев’ятьма ознаками приниження та образ, які ми перерахували вище. Утім, це лише кілька попереджувальних ознак насилля. Якщо ви переконалися в тому, що над дитиною справді знущаються, необхідно одразу братися до дій. Навіть якщо ви помилилися та зробили передчасні висновки, краще переконатися в тому, що дитині нічого не загрожує, і вона отримує всю необхідну турботу та підтримку.

Перш за все потрібно звернутися до поліції, лікарів та шкільного психолога. Повірте, що ці спеціалісти допоможуть переконатися в тому, що з дитиною все гаразд.

Дорослі, які пережили насилля в дитячому віці

жертви насилля над дитиною

Вірте чи ні, але іноді діти навіть не розуміють, що до них застосовують фізичне або моральне насилля. Нічого дивного в цьому немає, адже зазвичай приниження та знущання з дитини відбувається з боку батьків або інших близьких родичів, і дитина щиро вважає, що ці люди її люблять. Утім, психологічний вплив насильника важко недооцінити, адже душевні шрами, які на перший погляд видаються невидимими, можуть проявити себе вже у дорослому житті.

Залежно від виду насилля, яке було застосовано щодо дитини, жертва насилля в дитячому віці в дорослому житті може страждати на такі психологічні розлади:

  • Надмірна нервозність. Колишня жертва насилля може відчувати сильний страх перед людьми або ситуаціями, які нагадують їй про дитячі травми. Для прикладу, вона може боятися інтимної близькості, поводитися досить імпульсивно та неврівноважено, а також регулярно потерпати через панічні атаки.
  • Злість. Немає нічого дивного в тому, що жертви насилля сильно зляться як на своїх насильників, так і на самих себе. Часто жертви насилля картають себе за те, що не зробили достатньо для того, щоб припинити знущання.
  • Самодеструктивна поведінка. У дорослому житті жертва насилля може приохотитися до шкідливих звичок, зокрема почати зловживати алкогольними напоями чи наркотиками. Трапляється, що вони добровільно завдають собі шкоду та навіть саботують будь-які професійні та емоційні можливості для подальшого розвитку.

На жаль, є одна трагічна іронія, про яку ми просто не можемо не згадати. Дуже часто жертви насилля у дорослому віці самі починають поводитися неприйнятно та жорстоко щодо інших. Це закляте коло може погубити не одне покоління, якщо вчасно не зупинити зло.

Як подолати наслідки насилля над дитиною?

як перебороти наслідки насилля

Негативні наслідки насилля над дитиною можна подолати з допомогою кваліфікованої психологічної допомоги. Якщо вчасно звернутися до спеціаліста, можна прискорити процес відновлення психіки та стимулювати загоєння душевних ран. На психологічному сеансі жертва насилля зможе позбутися відчуття гніву, страху та збентеження, а також звільнитися від болю та повернути відчуття безпеки і внутрішньої гармонії.

Окрім психотерапії жертві насилля можуть допомогти спеціальні медитативні техніки, рольові ігри та заняття у групах підтримки. Радимо звернути увагу на мистецькі гуртки, адже вони допоможуть розкрити приховані таланти дитини та прискорити процес її відновлення як повноцінної особистості.

заняття для подолання наслідків насилля

Усі батьки повинні пам’ятати, що виховання має величезний вплив на розвиток дитини та її майбутнє в цілому. Зрештою, їм слід мати на увазі, що коли-небудь їхня дитина подорослішає і створить власну сім’ю. Лише від батьків залежить, чи будуть їхні майбутні внуки рости в любові, повазі та турботі.

Рекомендуємо завжди обережно ставитися до вибору технік виховання. Пригадайте, як ставилися до вас батьки у дитинстві, і це допоможе вам зрозуміти, як потрібно поводитися зі своїми малюками. Якщо вам не вдається змінити свою поведінку самостійно або допомогти дитині подолати наслідки насилля, неодмінно зверніться за допомогою до кваліфікованого спеціаліста.
Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.