Психосоматичні захворювання: емоції та тіло

Психосоматичні захворювання: емоції та тіло
Психосоматичні захворювання: емоції та тіло

Останнє оновлення: 27 травня, 2019

Зв’язок між тілом і розумом настільки тісний і важливий, що ми насправді мусимо дуже уважно ставитися до свого емоційного світу, щоб уникнути такої групи захворювань, як психосоматичні.
Хочете вірте, хочете ні, але ті емоції, які людина тримає всередині, можуть зробити її хворою.

Психосоматичні захворювання (зв’язок між психологією та медициною) були об’єктом досліджень уже багато років. Цікаві статті на цю тему часто публікують журнали, наприклад, Journal of Psychosomatic Research (Журнал психосоматичних досліджень).

Також деякі асоціації, як-от Американське психосоматичне суспільство, регулярно звітують щодо найновіших відкриттів, пов’язаних із взаємозв’язком між біологією й емоціями.

Ми хочемо запросити вас довідатися про деякі основні елементи цієї дисципліни, які ніколи не варто забувати.

Негативні емоції, зокрема стрес і тривога, які люди часто закривають у собі впродовж життя, можуть мати серйозні побічні наслідки.

Коли ви тримаєте щось у собі, це спричиняє емоційне блокування та шкодить організму

Не так давно на сайті TED опублікували цікаве та популярне відео, у якому психолог здивувала аудиторію склянкою води у свої руці.

Глядачі одразу ж подумали, що вона планує говорити про класичну концепцію напівпорожньої чи напівповної склянки. Утім жінка обрала інший напрямок.

Вона звернулася до аудиторії та запитала: “Як думаєте, скільки важить ця склянка води?”

склянка води

Із залу лунало багато різних відповідей і багато з них були близькими до правди. Однак експерт в галузі психології дала пояснення, яке стосувалося значно серйозніших понять.

 • Сприйняття ваги води залежатиме від того, наскільки довго ви її тримаєте.
 • Зовсім нескладно протримати склянку з водою 5 хвилин. Але якщо вам доведеться робити це 2 години, рука втомиться і в результаті доведеться здатися.
 • Те саме стосується і стресу. Вплив цієї емоції не призводить до появи побічних наслідків, якщо ви переживаєте його недовго. Але якщо стрес не минає тижнями чи місяцями, це може зробити людину хворою.

Що таке психосоматичні захворювання?

Уявімо, що у вас є співробітник, який постійно обговорює вас за спиною. Це не винятковий випадок, таке вже відбувається тривалий період часу, настільки, що аж стало звичкою та створює негативне робоче оточення.

Якщо ви триматимете це в собі протягом місяців, пригнічені емоції матимуть негативні наслідки для вашого здоров’я (це так, ніби дуже довго тримати склянку у витягнутій руці).

Психосоматичні захворювання виникають тоді, коли розум (psyche) спричиняє зміни в тілі (soma).

Вони стали настільки поширеними, що навіть вважають, ніби деякі фізичні захворювання можуть ускладнюватися через вплив розумових чинників, зокрема стресу та тривоги.

Наприклад, існує думка, що такі розлади як псоріаз, екзема, виразка шлунку, високий кров’яний тиск і багато типів захворювань серця зазнають значного впливу через психосоматичні проблеми (стрес і тривогу).

Також варто пам’ятати, що все залежить від індивідуальних особливостей організму людини. Кожен по-різному справляється зі стресом.

психосоматичні проблеми-стрес

Фізичні наслідки стримування емоцій

Коли нас щось турбує і ми не можемо подолати це належним чином, мозок трансформує обставини в негативні емоції, що має відповідні наслідки: це збільшує імпульсну активність нервової системи, для того, щоб звільнити певні нейромедіатори, зокрема адреналін.

Цей нейромедіатор, разом із кортизолом, рівень якого підвищився в крові, може спричинити такі наслідки:

 • емоційне блокування: стрес і тривога впливають на активність певних клітин в імунній системі, що робить організм більш вразливим до хвороб.
 • збільшення частоти серцевих скорочень
 • запаморочення (нудота)
 • тремтіння
 • надмірне потовиділення
 • сухість у роті
 • біль у грудях
 • головні болі
 • болі в животі

Як лікувати психосоматичні захворювання?

дівчина з метеликами

Через те, що більшість із нас ніколи не була на тренінгах із керування емоціями (а цьому обов’язково повинні навчати в школах), потрібно знати таке:

 • Тренуйте свою наполегливість: якщо вас щось турбує – кажіть одразу, а не коли момент вже минув. 
 • Тримання негативних емоцій у собі може зробити людину хворою. Це те, що кожен із нас має зрозуміти. Негативні емоції небезпечні для здоров’я, тому ними потрібно правильно керувати.
 • Практикуйте емоційну чесність кожного дня, завдяки повазі та наполегливості. Не забувайте, що одним із базових прав людини є встановити межі, того, що вона буде терпіти, а що ні. Ніхто ще не став егоїстом, коли відмовився йти проти власної волі та сказав “досить”.
 • Кожного дня присвячуйте одну або дві години лише собі. Поставте себе в пріоритет, сходіть на прогулянку, насолодіться улюбленим заняттям або просто використайте час, щоб побути наодинці з власними думками.

Не забувайте, що потрібно завжди звертатися до лікаря, якщо у вас виникають будь-які дискомфортні відчуття, як-от розлади травлення, тахікардія або сонливість. Так ви зможете взяти ці симптоми під контроль. • Gasparino, Alba. (2009). Psicosomática y Adolescencia. Clínica y Salud20(3), 281-289. Recuperado en 01 de enero de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S1130-52742009000300009&lng=es&tlng=es.
 • Green, A. (2005). Teoría. En A. Maladesky, B. Lopez y Z. López, Psicosomática. Aportes teórico-clínicos en el siglo XXI. Buenos Aires: Editorial Lugar.
 • Winnicott, D. (2010). El trastorno psicosomático En Exploraciones psicoanalíticas, Tomo I. Buenos Aires: Editorial Paidós.
 • Berrocal, Carmen, Fava, Giovanni A., & Sonino, Nicoletta. (2016). Contribuciones de la Medicina Psicosomática a la Medicina Clínica y Preventiva. Anales de Psicología, 32(3), 828-836. https://dx.doi.org/10.6018/analesps.32.3.219801
 • Satsangi AK, Brugnoli MP. Anxiety and psychosomatic symptoms in palliative care: from neuro-psychobiological response to stress, to symptoms’ management with clinical hypnosis and meditative states. Ann Palliat Med. 2018;7(1):75‐111. doi:10.21037/apm.2017.07.01

Цей текст надається лише для інформаційних цілей і не замінює консультацію з фахівцем. У разі сумнівів проконсультуйтеся зі своїм фахівцем.