Стадії горя та як подолати їх

19 Січня, 2019
На жаль, кожній людині рано чи пізно доводиться пройти через певні стадії горя. Життя складна річ, сповнена втрат і здобутків, тому важливо вміти виходити з тяжких ситуацій і рухатися далі.
Багато ситуацій можуть завдати вам болю, змусити відчувати сум чи пережити депресію. У певний момент ви стикнетеся з горем. Це може статися через втрату близької людини або розрив стосунків. Якою б не була причина, радимо вам прочитати нашу статтю, щоб дізнатися про стадії горя та навчитися долати їх.

Стадії горя: 5 етапів

Якщо у вас сталася якась болісна подія, найімовірніше вам доведеться пройти через такі стадії горя:

1. Заперечення

різні стадії горя

Ви не можете повірити, що це відбувається з вами. Вам здається, що все це поганий сон і потрібно просто прокинутися, щоб все минуло і знову повернулося в норму. Відмова сприйняти реальність і заперечення – це типові ознаки першої стадії горя.

2. Пошук відповідальної людини

На цій стадії у вас з’являється відчуття провини або злості на людину чи ситуацію, яку ви вважаєте “відповідальною” за втрату. Якщо вам не вдається подолати цю стадію, ви можете провести роки, накопичуючи образу й ненависть. Це може бути дуже шкідливо для здоров’я. Крім того, ви можете більше ніколи не відновити свій емоційний стан і продовжувати жити з глибокими душевними ранами.

3. Депресія

стадії горя

На цій стадії горя людина проходить через дуже сильні переживання. Тоді вона усвідомлює величину своєї втрати. Серед типових ознак депресії постійне бажання плакати, відчуття самотності, безсоння та зміни в раціоні.

Дізнайтеся більше про: 6 симптомів уніполярної депресії, про які варто знати

4. Злість

Коли ви усвідомлюєте, що не можете зробити нічого, щоб повернути втрачене або налагодити стосунки, у вас може з’явитися відчуття злості та розчарування. Також на цій стадії людина часто почувається роздратованою через поведінку оточуючих, які навіть не пов’язані із ситуацією.

5. Прийняття

4 стадії горя

Кожна людина, яка переживає важкі часи, має старатися якнайшвидше досягти цієї стадії. Це надзвичайно важливо, щоб зберегти здоров’я та хороше самопочуття. Декому простіше стикнутися з реальністю втрати та пристосуватися до нової ситуації, намагаючись загоїти емоційні рани, а для інших це невимовно складно.

Як подолати різні стадії горя

Зазвичай найсильніший біль люди переживають через смерть близьких або розрив стосунків. Горе виникає, коли ви втрачаєте щось дуже важливе.

Попри те, що такий досвід дуже болісний, потрібно вміти знову звестися на ноги та рухатися далі заради себе й інших людей. Якщо не зробити цього, горе перетвориться на патологічний стан і його буде дуже складно подолати.

Сильний біль, небажання нічого робити, суїцидальні думки або неконтрольовані емоції – це порушення, які має лікувати фахівець за допомогою терапії.

Якщо вам довелося пережити втрату коханої людини, дотримуйтеся вказаних нижче рекомендацій.

1. Плачте стільки, скільки потрібно

різні стадії горя

Це правда, що відколи ми були маленькі, нам говорили, що “плакати – це для слабких”. Утім у випадку горя сльози є чудовим способом позбутися глибокого суму та розчарування. Зрештою, ваш організм, психічне та емоційне здоров’я лише виграють під цього.
Ми не кажемо, що потрібно плакати постійно. Утім сльози допоможуть випустити негативні емоції й очистити душу. Важливо дозволити собі відчувати біль і не соромитися власних переживань. Одним словом, сльози чудово допомагають долати горе.

2. Дайте собі час і простір

Стадії горя можуть тривати кілька днів, місяців чи навіть років. Усе залежить від різних чинників, зокрема вашої особистості, стосунків з людиною, яку ви втратили, типової реакції на життєві проблеми та вміння подолати конкретну ситуацію.

Крім того, не варто бути занадто вимогливими до себе. Так, вам справді потрібно загоїти свої рани, але це треба робити без тиску. Пам’ятайте, що ви не берете участь у якихось перегонах.

3. Попросіть про допомогу

стадії горя

Якщо ви пережили розрив, знайдіть плече, на якому можна поплакати. Зверніться до друга, сестри, брата чи батьків. Якщо близької родини у вас немає, опорою може стати ваш партнер. Важливо знайти когось, хто зможе вас вислухати та дати хорошу пораду або просто бути поруч у важкий момент.

Можете навіть почати ходити до психотерапевта або відвідувати групи підтримки. Вас здивує, наскільки багато людей переживали схожі ситуації. Іноді проста розмова про свої почуття з цілковитим незнайомцем може бути значно ефективніша, ніж порожній діалог із кимось добре знайомим.

4. Висловлюйте свої емоції

Важливо не лише знайти людину (або кількох людей), які даруватимуть вам свою любов і створюватимуть відчуття захисту, а й говорити про те, що з вами сталося. Навіть якщо ви просто проговорюєте вголос свої переживання перед дзеркалом або пишете щоденник. Усі засоби можуть допомогти.

Після того, як ви розповісте про біль утрати, з’явиться відчуття полегшення. Ніби зайвий тягар зник із плечей і ви краще уявляєте свої наступні кроки. Не тримайте в собі емоції, адже вони можуть почати діяти проти вас.

Ось ще одна корисна стаття: Горе – це внутрішній стан, до якого не готовий ніхто

5. Піклуйтеся про себе

як вийти зі стадії горя

Коли людина проходить через різні стадії горя, вона часто перестає звертати увагу на щоденні справи, навіть на свій вигляд. Тим не менш, не забувайте достатньо пити, добре їсти, відпочивати та дбати про гігієну. В іншому випадку ви не зможете зцілитися емоційно та духовно.

Найважливіше – в першу чергу. Дбайте про своє тіло. Сходіть у душ, розчешіть волосся, змініть одяг, нанесіть трохи макіяжу. Вийдіть із дому та подихайте свіжим повітрям, випийте чаю чи з’їжте щось. Словом, не забувайте про свої потреби.

Насамкінець, радимо робити все можливе, щоб продовжувати жити звичним життям. Хоче це може бути складно, адже ви почуваєтеся зламаними та втратили сенс життя… рухайтеся вперед. От побачите, рани поступово загояться.