Які причини снів про падіння?

8 Січня, 2019
Ви, напевно, хоч раз у житті бачили такий сон, у якому ви падали у безодню. Але чи знаєте ви, що такі сни можуть бути пов'язані із стресом?

Дуже багато людей бачать сни, у яких вони падають і це є досить поширеним явищем. Щонайменше 95% людей хоча б один раз у житті відчували падіння у сні. Такі сновидіння створюють несподівані занепокоєння, які можуть вразити нас і навіть розбудити. Що ж викликає такі типи сновидінь?

Можливі пояснення сновидіння, у якому ви падаєте

дівчина падає

Отже, що ж відбувається? Ви засинаєте і починаєте бачити сни, коли раптом ви падаєте у прірву, земля зникає з-під ніг або ж ви падаєте з краю скелі. Такі відчуття, які з’являються у сні, лякають вас.

Ваше серце починає калатати і ви відразу прокидаєтеся з тривогою, чітко усвідомлюючи, що ви щойно падали. Вам може навіть приснитися, що ви якимось чином впали з ліжка, а, до речі, в деяких випадках люди насправді прокидаються на підлозі. Що ж викликає це явище?

1. Падіння під час сну відбувається протягом перших стадій сновидінь.

дівчина спить

Якщо ви прокинулись і запам’ятали сон у якому ви падали, то зрозуміло, це відбувалося протягом декількох хвилин від моменту, як ви заснули. У лабораторії сну в Мадридській Лікарні в Іспанії, науковці дослідили цей феномен і прийшли до висновку, що це є результатом незначного дисбалансу між вестибулярною системою, яка знаходиться у вухах і кінестетичною системою вашого організму.

Тіло ще не звикло до горизонтального положення і змушує вас прокинутися з відчуттям, що ви падаєте. І, як ми зазначали, багато людей насправді в цей момент падають з ліжка.

2. Важливим фактором виникнення таких сновидінь є також стрес.

мозок

Тепер спробуйте згадати свій емоційний стан, коли ви бачили подібні сни. Адже сни у яких падають, люди часто бачать після пережитих неприємних життєвих ситуацій – стресів.

Читайте: Забудьте про безсоння за допомогою цих п’яти дихальних технік.

Це можна пояснити високим рівнем активності мозку. Кортизол прискорює основні функції, мозок знаходяться в максимальної активності. Коли ви лягаєте спати, звісно, ваше тіло розслабляється, але розум залишається активним і набагато активнішим, ніж зазвичай.

І тоді відбувається новий дисбаланс: гіперактивний мозок в розслабленому тілі. Це призводить до відчуття падіння, яке ви і бачите у своєму сні. А через декілька хвилин ви пробуджуєтесь, налякані і стурбовані.

3. Сонний параліч або сонний ступор

дівчина лежить на воді

Ми вже говорили про це явище в іншій статті про розлади сну. Сонний параліч відбувається у таких випадках, коли ви усвідомлюєте, що сон, який ви бачите не є реальністю і намагаєтеся щось зробити, але ніяк не можете прокинутися.

Відчуття дуже яскраві та максимально інтенсивні, іноді навіть страшні, тому що все здається реальним. А коли ви відчуваєте падіння у сні, то це викликає неприємне відчуття, яке змушує вас прокинутися, перш ніж ви впадете на землю.

Сонний параліч найчастіше настає у фазі швидкого сну, тобто, переходу від неспання до сну, коли мозок поступово починає включатися, тіло стає розслабленим і ватяним, і людина починає «провалюватися» в сон.

Хочете дізнатися більше? Читайте статтю про те, який хліб найкорисніший 

У цей період сонний параліч і може бути найяскравіший. Ви доволі ясно відчуваєте падіння і з жахом розумієте, що не маєте можливості якось його припинити. Стан, який в цей момент людина переживає, просто жахливий. Сонний параліч зазвичай триває декілька секунд. Проте він досить неприємний, але, за сучасними дослідженнями, нешкідливий.

І на завершення слід зауважити, що головною причиною цього явища є стрес. Ваш мозок надзвичайно збуджений, що призводить до дисбалансу між тілом і розумом під час початкових стадій сну. Мозок реагує на такий дисбаланс, посилаючи тривогу у сни.

Існує також теорія, що сни, у яких ми падаємо, є спадковим інстинктом від наших древніх предків, коли людям доводилося спати на гілках дерев або підвищеннях, щоб до них не дісталися дикі тварини, тобто подібне відчуття допомагало їм уникнути падіння. Цікаво, чи не так? Однак, у цієї теорії немає ніяких доказів.

Якщо вам неприємні сни з падінням у прірву, постарайтесь скористатися такими порадами:

Виконайте заспокійливі вправи. Також медитація або молитва допомагають відповідним чином налаштуватися і підготуватися до сну.

Ніколи не лягайте спати, якщо ви сердиті або роздратовані. Все одно будете кидатися і крутитись у сні цілу ніч. Випийте заспокійливий настій з трав. Постарайтесь забути про свої проблеми чи ситуацію, що викликала стрес, розслабтесь, а тоді спробуйте заснути. Це насправді не складно. Спробуйте.

  • О. С. Лісова, Є. О. Павлинська. (2016). Індивідуально-психологічні фактори здорового сну сучасних студентів. Психологія: реальність і перспективи.
  • І. В. Нікітіна., Н. О. Наумчук. (2014). Вплив депривації сну на психофізичний стан людини. Психологія XXI століття.